Αποτελέσματα 1 μέχρι 22 από 22

Θέμα: πρόβλημα..

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

πρόβλημα..

καλησπέρα παιδιά του club μας!! λοιπόν αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα στο smartaki μου. είναι 700cc μοντ 04. Εδώ και κάποιο καιρό παρατήρησα πως κάτι δεν πάει καλά..! Κατά την αλλαγή ταχύτητας, ακούγεται ένα "γκουπ" έντονο πίσω από τη μηχανή. Λες και κουμπώνει ατσούμπαλα η ταχύτητα. Να πω ότι μου έλεγε το συνεργείο ότι ήταν ο συμπλέκτης -τον οποίο και άλλαξα- αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.... τι μπορεί να φταίει??? η μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο???

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    698

Απ: πρόβλημα..

Βαση μηχανης..

Και αφου θα πας που θα πας συνεργειο ρυθμιστε χειροκινητα ενεργοποιητη και μετα ρυθμιση απο διαγνωστικο

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Re: Απ: πρόβλημα..

είδαν και τη βάση της μηχανής αλλά είναι μια χαρά... όπως και ο ενεργοποιητής .... πήγα και σε δεύτερο μηχανικό, ο οποίος μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά.....

Απ: Re: Απ: πρόβλημα..

εκμαθηση η αλλαγη ενεργοποιητη και εκμαθηση σασμαν, μετα ερχεται και η βαση... πηγαινε σε συνεργειο για σμαρτ
    ...η γνώση είναι δύναμη...
    ---roadster coupe 1000 B---

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Re: Απ: πρόβλημα..

Όταν λες εκμάθηση;;;;

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Επίσης ο ενεργοποίησης ειναι καινούργιος!!! Κ το συνεργείο που πάω ειναι για smart... Το επόμενο βήμα ειναι να πάω στη mersedes .. Απλά λυπάμαι τα χρήματα που θα δώσω

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    265

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από smart.gr Εμφάνιση Μηνύματος
    Επίσης ο ενεργοποίησης ειναι καινούργιος!!! Κ το συνεργείο που πάω ειναι για smart... Το επόμενο βήμα ειναι να πάω στη mersedes .. Απλά λυπάμαι τα χρήματα που θα δώσω
    Ενεργοποιητη εχεις αλλαξει ή σετ συμπλεκτη ? ή και τα δυο μαζι ?
    Καλα, στο συνεργειο smart που πας τι σου ειπαν ? Πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ολα ειναι καλα με το αμαξι ? ή πως υπαρχει προβλημα αλλα δεν ξερουν τι ειναι ?
    - 2006 : Smart 450 700 cc Pure
    - 2008 : Smart 451 999 cc / 84 hp Pulse
    - 2014 : Smart 451 999 ccc / 71 hp Pulse
    - 2015 : Smart 451 Brabus

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από smart.gr Εμφάνιση Μηνύματος
    Εχω μερικά ερωτήματα:
    1. Το συνεργείο ειναι "και" για smart? Ή είναι αποκλειστικά σμαρτοσυνεργείο;
    2. Το ότι ο ενεργοποιητής ειναι καινούριος ειναι κάτι για το οποίο είσαι σίγουρος; Τους έχεις εμπιστοσύνη, το είδες οτι ειναι καινούριος κλπ?
    3. Σε προηγούμενο ποστ σου αναφέρεις πως ο λόγος που άλλαξες δίσκο - συμπλέκτη ειναι αυτός ο θόρυβος που έκανε (το "γκουπ") και το οποίο δεν σταμάτησε παρά τις αλλαγές. Μήπως δεν ήθελε καν δίσκο το αμάξι και απλά στον "φόρτωσαν"? Πόσα km είχε με τον προηγούμενο δίσκο?
    4. Επειδή πρόσφατα άλλαξα δίσκο και μέχρι να έρθει το καινούριο ανταλλακτικό έβαλα μεταχειρισμένο ενεργοποιητή, δεν αντιμετώπισα τετοιο πρόβλημα. Λίγο πατινάριζε μόνο στις αλλαγές, οπου με μια εκμάθηση στο διαγνωστικό λύθηκε.

Ίσως αυτός ο θόρυβος να μην έχει να κάνει καν με το σύστημα δίσκου - συμπλέκτη. Δοκίμασε ενώ πηγαίνεις με συγκεκριμένη ταχύτητα στο κιβώτιο να αφήσεις ή να πατήσεις απότομα το γκάζι. Κανει καποιο αντίστοιχο θόρυβο; Υπάρχει περίπτωση να μην τσεκαραν τη βάση καλα, και στη μεσαία να ειναι εντάξει η βάση αλλά να έχει σπάσει το λαμάκι που τη στηρίζει.

Τέλος, το να το πας απο την smart στην mercedes δεν προκειται να σου λύσει το προβλημα. Η γνώμη μου ειναι να πας παλι απο εκει και να τους ζητήσεις το λόγο, για ποιο λόγο σου αλλαξαν δίσκο (εκτός εάν βέβαια πατινάριζε - και γενικότερα είχε φάει τα ψωμιά του). Και φυσικά στη θέση σου θα έψαχνα και για άλλο συνεργείο.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    265

Ειναι τρομερο παντως πως μετα απο κοντα 20 χρονια που κυκλοφορει το smart με αυτο το συστημα συμπλεξης δεν εχουν ξεκαθαριστει τα σχετικα προβληματα (για τα συνεργεια το λεω)... εγω θα επιμεινω πως για δισκοπλατο που αλλαζονται ''στην ωρα τους'' (πχ > 70-80.000 χλμ) , ειναι καλο να αλλαζεται μαζι και ο ενεργοποιητης (μαζι φυσικα με το ρουλεμαν/σκανδαλη κλπ) . Ετσι τουλαχιστον ξερεις που πορευεσαι και μπορεις να χαρεις το αμαξι με πρακτικα καινουργιο συστημα συμπλεξης χωρις τον κινδυνο (υπαρκτο για καποιους) φθορας του δισκου απο ενεργοποιητη που ''κοντευει'' να χαλασει.
    Θα μου πεις , ο ενεργοποιητης κανει ενα 200 ευρω που δεν ειναι αμελητεα ποσοτητα ...απο την αλλη, αν μεινεις απο ενεργοποιητη στο δρομο και αναγκαστεις να τον βαλεις οσο-οσο και οπου-οπου, μπορει να σου κοστισει και τα διπλα (στη Smart νομιζω εχει κανα 450 ευρω) ....δεν ειναι δηλαδη μπαταρια ή λαστιχο που και να μεινεις στο δρομο, θα βρεις να το βαλεις και στον Μπαρμπα-Μητσο της γειτονιας σου ...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    859

πρωτα θα πας από εκει που στο εφτιαξαν να το ξαναδουν.απο την στιγμη που είναι καινουργιο το ανταλακτικο εχεις εγγυηση.Τωρα για τα λεφτα που λες ότι θα δωσεις στην Mercedes γιατι θεωρεις ότι θα είναι πολλα εάν τελικα κανεις την δουλεια σου.Να μην ξεχναμε βεβαια ότι το 450 είναι και 20 ετων αμαξι δεν εχει πλεον καμια τρελη τεχνολογια που να μην την ξερουν ολοι.
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    265

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    Να μην ξεχναμε βεβαια ότι το 450 είναι και 20 ετων αμαξι δεν εχει πλεον καμια τρελη τεχνολογια που να μην την ξερουν ολοι.
    Και ομως, τα θεματα συμπλεκτη δεν τα ξερουν ... εγω για το ιδιο θεμα, ακουσα οτι γνωμη μπορεις να φανταστεις (οχι απο το τηλεφωνο, αλλα με τους μηχανικους πανω απο το αμαξι και αφου το εχουν κανει βολτα ) : τι οτι ολα ειναι μια χαρα, ετσι δουλευει το smart ... οτι θελει μονο εκμαθηση ...οτι θελει μονο αναβαθμιση ....οτι θελει μονο δισκο πλατο ....οτι θελει ενεργοποιητη ....οτι φταιει κατι στο κιβωτιο και οχι στο συμπλεκτη ... τελικα αλλαξα δισκο-πλατο και ενεργοποιητη και το πραγμα εστρωσε.
    Ολα τα παραπανω σε smartοσυνεργεια, οχι στο Μπαρμπα-Μητσο.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    859

Όλα τα ξερουν απλα είναι και το θεμα κοστους.Η ευκολη λυση θα ηταν να τα αλλαξουν όλα από την αρχη,να ραψουν ένα καλο κουστουμι και να είναι ολοι χαρούμενοι εκτος από εσενα....τεχνολογικα παντως δεν είναι κατι το προχωρημενο πλεον
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    265

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    Όλα τα ξερουν απλα είναι και το θεμα κοστους.Η ευκολη λυση θα ηταν να τα αλλαξουν όλα από την αρχη,να ραψουν ένα καλο κουστουμι και να είναι ολοι χαρούμενοι εκτος από εσενα....τεχνολογικα παντως δεν είναι κατι το προχωρημενο πλεον
    Τεχνολογικα σιγουρα δεν ειναι προχωρημενο, εχεις δικιο. Οτι τα ξερουν, εγω δε συμφωνω ...δε μπορει πχ να λες του αλλου τα θεματα που σου κανει η συμπλεξη , να κανει βολτα το αμαξι , να ''βλεπει'' τα προβληματα αυτα και να σου λεει πως ετσι δουλευει το smart ...και μετα απο 7 μερες να μενεις απο ενεργοποιητη. Ή να σου λεει ο αλλος πως πρεπει να ανοιξουμε κιβωτιο ... Αν παλι σκεφτονται την τσεπη μας, ας λενε την ορθη λυση (πχ αλλαξε τα ολα και κανουν τοσο) και ας αποφασισει ο καθενας μονος του ...Ακομα και εδω στο φορουμ ,οπως μπορεις να δεις, τα πιο ασαφη και δισεπιλυτα προβληματα που αναφερονται αφορουν το κομματι της συμπλεξης.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Λοιπόν Για να το αναλύσω λιγο περισσότερο.... Πέρυσι το καλοκαίρι άλλαξα ενεργοποίητη και έβαλα καινούργιο. Επίσης αλλάξαμε ολο το σετ συμπλέκτη με καινούργιο. Ολο το πακέτο και με τις 2 αλλαγές μου κόστισε 650 ευρωπουλα....! Φυσικά και το ξαναπήγα στο συνεργείο,, το οποίο δεν μπορεί να βρει τι έχει το αμάξι. Το συνεργείο ειναι smartoμαγαζί,,,, ή τουλάχιστον έτσι θέλει να λέγεται. Δεν θελω να αναφέρω όνομα, μιας και ειναι και μέλος του group και δεν θελω να προσβάλω κάποιον. Μου είπαν να επισκεφτώ τον Σταικοπουλο. Έχει κανένας καμια άλλη πρόταση με κανένα καλό συνεργείο στη Θεσσαλονίκη;;;;

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Επίσης να προσθέσω οτι έγινε ανακατασκευή του κινητήρα στα 80.000 χλμ (όταν το αγόρασα δλδ), και τώρα έχει 113000. Δεν τα λες και πολλά για δεκαετίας αμαξάκι...

Ανακατασκευή σε 700άρι στα 80.000km ομολογώ πως μου ακούγεται υπερβολικό.
    Για ποιο λόγο χρειάστηκε ανακατασκευή; Τα περισσότερα που ξέρω αντέχουν άνετα 150.000km. Οπότε σκέφτομαι 2 πράγματα:

1) Είτε ο προηγούμενος το είχε σκίσει εντελώς και δεν το συντηρούσε καν, είτε
    2) Γυρισμένα km. Και αυτό μου ακούγεται ως το πιο πιθανό. 12 ετίας σχεδόν αμάξι με μόλις 115.000km... δυσκολο...

Πέρα από αυτό όμως, και για να μην ξεφύγω εντελώς από το θέμα, έκανες τίποτα με αυτά που σου ανέφερα στο προηγούμενο μου post?

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gavanos Εμφάνιση Μηνύματος
    Ίσως αυτός ο θόρυβος να μην έχει να κάνει καν με το σύστημα δίσκου - συμπλέκτη. Δοκίμασε ενώ πηγαίνεις με συγκεκριμένη ταχύτητα στο κιβώτιο να αφήσεις ή να πατήσεις απότομα το γκάζι. Κανει καποιο αντίστοιχο θόρυβο; Υπάρχει περίπτωση να μην τσεκαραν τη βάση καλα, και στη μεσαία να ειναι εντάξει η βάση αλλά να έχει σπάσει το λαμάκι που τη στηρίζει.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Ηταν δίκη μου απαίτηση να ανακατασκευαστεί το αυτοκίνητο. Ούτε γυρισμένα χιλιόμετρα είχε , ούτε Τπτ τέτοιο. Το πήρα από χέρι. Οι πρώην ιδιοκτήτης ηταν ο μηχανικός της mersedes στον Ιωάννιδη Δράμας,,, όποτε το είχε καλοσυντηρημένο .... Ψάχνω να βρω ένα καλό smartoσυνεργείο να το πάω,, αλλιώς μου έχουν πει για έναν Αντώνη που δουλεύει στο Σταικοπουλο και ειναι τσακαλος σε smart...

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2009
    Δύναμη Φήμης
    698

Ο σταικοπουλος εχει πολυ καιρο που εκλεισε και ο αντωνης πηγε στην Mercedes Ιωαννίδης..

Αν σκοπευεις να ερθεις θεσσαλονικη μια καλη επιλογη ειναι αυτη, αλλα υπαρχουν κι αλλες..

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Έχω βρει το παιδί αυτό μέσω κοινού γνωστού. Πρέπει να έχει ανοίξει δικό του συνεργείο στον Εύοσμο. Έχετε κατι καλύτερο να μου προτείνετε;;; Έχω ακούσει και για ματακιδη.. Ξέρεις γι αυτόν τίποτα;;

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    142

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από kostastnt Εμφάνιση Μηνύματος
    Ο σταικοπουλος εχει πολυ καιρο που εκλεισε και ο αντωνης πηγε στην Mercedes Ιωαννίδης..

Αν σκοπευεις να ερθεις θεσσαλονικη μια καλη επιλογη ειναι αυτη, αλλα υπαρχουν κι αλλες..

Άσχετο με το θέμα αλλά όπως έχω γράψει και σε άλλο post, ανεβαίνω Θεσσαλονίκη για κάνα 12 μηνο λόγω εργασίας θα ήθελα να ξέρω κάνα 2επιλογες αξιόπιστες, αχρειαστες να είναι..... Αν μπορείς έστω και σε pm θα ήταν μεγάλη βοήθεια

Sent from my m1 note using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Τελικα όντως είχες δίκιο. Ο Αντώνης δουλεύει στο Ιωάννιδη. Ήρθε σήμερα κ παρέλαβε το αμάξι μου και περιμένω να μου πει τι πρόβλημα έχει ακριβώς. Πάντως οι άνθρωπος όντως φαίνεται και ειναι τσάκαλος!!

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Και για να λύσω τις απορίες όλων.... Στο αυτοκίνητο μου, το καλό smartomagazo που το πήγαινα,, μου βάλανε λάθος λάδια σασμάν με
    αποτελεσμα να κλωτσαει τις ταχύτητες και να προκαλεί δυσλειτουργία. Ευτυχώς το ανακαλύψαμε σχετικά έγκαιρα ,, γιατι θα μπορούσε να δημιουργηθεί μεγαλη ζημιά στο σασμάν. Ο Αντώνης μου επέστρεψε το smart σχεδόν καινούργιο!!! Αντώνης και πάλι Αντώνης από δω κ πέρα!!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. πρόβλημα με a/c
    Από nasoulis στο forum Ερωτήσεις - Απορίες
    σχόλια: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30-08-2013, 16:17
  2. Πρόβλημα με ESP!!!!!!
    Από mono_le στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27-05-2010, 01:18
  3. Πρόβλημα στο mhd
    Από nikmi στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 3