Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ AIRCONDITION SMART fortwo cdi 800

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

ΠΡΟΒΛΗΜΑ AIRCONDITION SMART fortwo cdi 800

Καλησπέρα σας
    Φεβρουάριο του 2015 αγόρασα ένα Smart Fortwo 450 cdi 800 του 2006 από Γερμανία. Από την πρώτη μέρα κιόλας ξεκίνησαν τα προβλήματα. Ακόμα και κλειστό όταν ήτανε το αυτοκίνητο, τα λαμπακια στο κουμπί του A/C ήταν μονιμως ανάμενα χωρίς ο αέρας φυσκά να δουλεύει. Το πήγα στο συνεργείο το οποίο συνεργαζόταν ο έμπορος που μου το πούλησε και μου το φτιάξανε ΔΩΡΕΑΝ χωρίς όμως να ξέρω τι αλλάξανε. Σημασία έχει ότι ήταν κλειστό το λαμπάκι όταν ο αέρας ήταν απενεργοποιημένος και άναβε μόνο όταν το πάταγα.
    Τον Ιούνιο λοιπόν που άρχισαν οι ζέστες δοκίμασα να ανάψω το aircondition. Έβγαζε απλά ζεστό αέρα. Λέω θα είναι φρέον μιας και στην Γερμανία δεν θα το χρησιμοποιούσαν. Το πήγα σε smartadiko κοντά στην δουλειά μου να το δουν και μου έβαλαν φρεον. Να σημειώσω ότι όταν πήγα να το παραλάβω μου δείξανε με γυαλιά και blacklight πράσινα σημάδια στους σωλήνες και στο ψυγείο που σημαίνει ότι ήταν σε άσχημη κατάσταση (σάπιοι) και ότι πιθανόν να έχει μικροδιαροές. Το aircondition δούλευε κανονικά χωρίς βέβαια καμιά τρομερή απόδοση. Μετά από δύο εβδομάδες λοιπόν μία πολύ ζεστή μέρα πάλι το ίδιο πρόβλημα. Καυτός αέρας. Επικοινωνώ με τον έμπορο και μου έδωσε ένα μεταχειρισμένο ψυγείο ώστε να πάω να μου το βάλει ένας δικός του μάστορας ΔΩΡΕΑΝ μήπως φταίει αυτό. Μου το τοποθετεί, βάζει και φρεον και όλα καλά. Πάλι έβγαζε ψύξη. Μετά από δύο βδομάδες πάλι τα ίδια. Ζεστός αέρας. Αποφάσισα τότε να το πάω σε ηλεκτρολόγους ψυκτικούς αυτοκινήτων που τους γνωρίζω χρόνια κάτω από το σπίτι μου. Το κράτησαν δύο μέρες, το δούλεψαν με φρεον και με ενημέρωσαν ότι δεν βλέπουν κάτι περίεργο, δουλεύει κανονικά το aircondition και να περάσω να το παραλάβω. Μόλις πηγαίνω στο συνεργείο δεν έπαιρνε μπρος. Το πήγαμε σε συνεργείο αυτοκινήτων εκεί κοντά και μετά από 1 βδομάδα κατάλαβαν ότι είχε βραχυκυκλώσει η ασφαλειοθήκη sam εγκεφάλου. 200 Ευρώ λοιπόν και εκεί.
    Το θέμα μου όμως παρέμενε το aircondition. Πάλι κλασσικά μετά από δύο εβδομάδες έβγαζε ζέστη. Αποφάσισα να το πάω σε εξουσιοδοτημένο smart. Μου είπανε ότι ήταν εντελώς λάσκα η ένωση του σωλήνα με το ψυγείο. Σφίξανε όλες τις ενώσεις που περνάει το φρέον και βάλανε ειδικό υλικό ώστε να μην χάνει από κάπου. 120 ευρώ εργασία υλικά και φρεον. Θεωρητικά ήτανε έτοιμο. Αυτή την φορά κράτησε λίγο παραπάνω κάπου στις 3 εβδομάδες αλλά και πάλι στην πρώτη ζέστη ΜΟΝΟ ζεστός αέρας. Το πήγα πάλι και μου είπε να το αφήσω να το δει. Το κράτησε 2 μέρες και πολύ απλά μου είπε πως δεν μπορεί να βρει τι φταίει και να πάω σε κάποιον που φτιάχνει μόνο aircondition. Σίγουρα μου λέει αν αλλάξεις μοτέρ, ψυγείο και σωλήνες λογικά θα φτιάξει αλλά δεν θέλει να πάρει τέτοιο ρίσκο. Οπότε αγαπητοί φίλοι μου το πήρα και τώρα πολύ απλά δεν ξέρω τι να κάνω. Να το πάω σε ειδικό airconditin αυτοκινήτων? Να το πάω σε αντιπροσωπεία? Θα βρουν σίγουρα τι έχει? Δεν με νοιάζει να δώσω κι άλλα χρήματα. Απλά να ξέρω ότι είναι αυτό σίγουρα. Μην πληρώσω κάτι και πάλι τα ίδια. Έχω ταλαιπωρηθεί τόσο. SOSSSS!!!!

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ AIRCONDITION SMART fortwo cdi 800

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα βαρέθηκα να πηγαίνω το αμάξι στο συνεργείο από εκεί που το αγόρασα.Τελικά από άλλο συνεργείο αυτοκινήτων μου είπαν ότι χάνει το φρεον μετά από 2 εβδομάδες από την φτερωτή του κομπρεσέρ.Περιμένω να αδειάσω λίγο απο δουλειά και θα το πάω για αλλαγή και βλέπουμε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Τελικά από ότι φαίνεται τέλος καλό όλα καλά σχετικά με το aircondition. Μετά από έρευνα που έκανα στο ίντερνετ και καλά λόγια σε forums είπα να δοκιμάσω και ένα συνεργείο που είναι δίπλα στην δουλειά μου και μάλιστα είναι ενεργό εδώ στο forum. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το αναφέρω το όνομα αλλά επειδή μου φέρθηκε πολύ καλά θα ήθελα να το πω πιο πολύ και για εσάς. Πήγα λοιπόν στον ΜΕΛΕΤΙΟΥ - ΚΑΝΤΕΜΙΡΗΣ στην Πειραιώς. Το άφησα μια μέρα και μου αλλάξανε τελικά ψυγείο το οποίο ήτανε σάπιο. Εμμμ αμάξι από γερμανία ήθελα..Εδώ και δύο εβδομάδες δουλεύει σούπερ. Πέρα από αυτό βέβαια, επί της ευκαιρίας, άλλαξα και εγκέφαλο σε καλή τιμή συγκριτικά και με άλλους. Γενικά ρε παιδί μου μπορούσα να συνεννοηθώ. Ασχολήθηκαν και τα παιδιά και πατέρας πολύ. Για να μην πω ότι ανακαλύψαμε μία απατεωνιά που μου είχε κάνει ο προηγούμενος μάστορας που το πήγαινα. Μεγάλη ιστορία. Επίσης μου έκανε κάτι ρυθμίσεις αφιλοκερδώς. Οπότε το αμάξι έιναι κομπλέ τώρα. Εύχομαι να μην ξαναέχω έκτακτες ζημιές γιατί έχω ταλαιπωρηθεί απίστευτα. αααα. Και κάτι τελευταίο. Το παιδί εκεί ήταν φιλότιμο και με πήγε στην εργασία μου επειδή δεν είχα πως να πάω. Ακόμα και αυτό εμένα τουλάχιστον με εξυπηρέτησε και με κέρδισε.

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    112

ΠΡΟΒΛΗΜΑ AIRCONDITION SMART fortwo cdi 800

Μπράβο σε τέτοιες φιλότιμες προσπάθειες. Να μας πεις και το όνομα του συνεργείου που έκανε την λαμογιά ώστε να αποτρέψεις άλλους πιθανούς δυνητικούς πελάτες

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    0

Άσχετο αλλά πιο πάνω είχες πει ότι είχες αλλάξει δοκιμαστικά ψυγείο και σου έκανε πάλι τα ίδια.Έφταιγε και το δεύτερο;Μακάρι να είναι εντάξει να ησυχάσεις.Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω το δικο μου.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Το σκεφτομουν αν πρεπει η οχι να γραψω κατι για τον προηγουμενο που μαλλον με κοροιδεψε . Ειναι ασχημο να κραζεις επιχειρηματιες. Γιατι στην τελικη μπορει με αλλους να τα ειναι καλος τι να πω. Βασικα παλαιοτερα ειχα και site με κριτικες εστιατοριων και υπηρχε θεμα με τις πολυ αρνητικες κριτικες. Παντως εγω επειδη μενω νοτια ακομα να βρω κατι που να με καλυπτει..και εκει εγινε το σκηνικο σε συνεργειο που δεν θα ξαναεμπιστευτω

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από caft1s Εμφάνιση Μηνύματος
    Άσχετο αλλά πιο πάνω είχες πει ότι είχες αλλάξει δοκιμαστικά ψυγείο και σου έκανε πάλι τα ίδια.Έφταιγε και το δεύτερο;Μακάρι να είναι εντάξει να ησυχάσεις.Εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να δω το δικο μου.

Ναι δυστυχως εφταιγε παλι το μεταχειρισμενο. Γιατι μου το εβαλε αυτος που μου το ειχε πουλησει τσαμπα οποτε δεν ξερω κι εγω τι μου εβαλε. Παντως το ειδα μετα ηταν οντως σε χαλια κατααταση. Καλα τωρα μην φανταστεις δεν φτανει και τρελες αποδοσεις. Αλλα τουλαψιστον δροσιζει οσο το δυνατον. Ναι μακαρι να βγαλεις ακρη..smart θελαμε

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν...
    Και κάτι που λέω και ξαναλέω: Μήν πηγαίνεις το αυτοκίνητό σου σε οποιοδήποτε άλλο συνεργείο, εκτός από ειδικό για smart. Ούτε σε ηλεκτρολογεία, ούτε σε συνεργεία που κάνουν "τα πάντα όλα", και-παρεπιπτώντος- κάνουν και smart. Μην σε νοιάζει εάν η απόσταση είναι κοντά ή μακριά από την περιοχή σου. Βρήκες ένα σμαρτοσυνεργείο που σε καλύπτει; Το κρατάς. Και στο κάτω κάτω, μιας και ειναι αξιόπιστο και θα φροντίζει σωστά το αυτοκίνητό σου, θα κάνεις και λιγότερες επισκέψεις εκεί σε σχέση με καποιο στη γειτονιά σου που δεν σε καλύπτει αλλά θα πηγαίνεις κάθε 2η μέρα.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. aircondition σε smart 700
    Από drmdtsap στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04-06-2012, 18:44
  2. smart fortwo cdi new vs smart fortwo pulse cabrio 2009?
    Από gutmacher στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 02-01-2012, 23:02
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ AIRCONDITION
    Από LILOU στο forum Air Condition - Καλοριφέρ
    σχόλια: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 09-04-2008, 20:35

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα