Αποτελέσματα 1 μέχρι 13 από 13

Θέμα: Συχνότητα αναγέννησης DPF

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

Συχνότητα αναγέννησης DPF

Καλημέρα σε όλους,

Πήρα το smartaki μεταχειρισμένο με 80000χλμ πριν ούτε ένα μήνα, το φούλαρα με Shell v power diesel και στα 650χλμ που έχω κάνει μέχρι στιγμής (έχω δυο παύλες ακόμη-στην δεύτερη έφτασε στα 585χλμ) μου έχει κάνει 3 φορές αναγέννηση.
    Το καταλαβαίνω από το στροφόμετρο στις 1100 στο ρελαντί, τον ήχο του βεντυλατέρ εν κινήσει και την αλλαγή των ταχυτήτων σε πιο υψηλές στροφές.
    Και στις 3 αναγεννήσεις, δεν το έχω σβήσει το αμάξι, παρά εχω συνεχίσει σε ανοιχτούς δρόμους μέχρι να σταματήσει η διαδικασία της αναγέννησης (στροφές ρελαντί 800 κτλ). Περίπου χρειάζεται κανα 15λεπτο.
    Έχω διαβάσει οτι σχετικό υπάρχει στο φόρουμ και έχω βοηθηθεί αρκετά.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν σας φαίνεται φυσιολογικό στα 650χλμ να έχω 3 αναγεννήσεις.
    Δεν ξέρω την χρήση από τον προηγούμενο κάτοχο (αν και ειναι εισαγωγής οπότε φαντάζομαι τα πετρέλαια εκεί θα είναι καλύτερης ποιότητας) και δεν ξέρω αν φταίει και το πρατήριο shell που έβαλα πετρέλαιο (αν και ειναι εταιρικό) καθώς μπορεί το φίλτρο να ήταν ήδη μπουκωμένο και έχω κάνει μόνο ένα γέμισμα.
    Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας και εάν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να προσέξω/συντηρήσω το φίλτρο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    811

Απ: Συχνότητα αναγέννησης DPF

http://www.smartclub.gr/forum/showth...ίζελ?highlight=

από εκει και περα όπως και ο καταλυτης και αυτό σε καποια στιγμη μπορει να θελει αλλαγη (δυσκολο εάν τα 80.000 είναι πραγματικα)..πρεπει να το παρακαλουθεις γιατι εάν το κανει συνεχεια μπορει να φταιει και κατι αλλο
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Μοντελο?
    Το λιγότερο που έχω διαβάσει είναι 400-500 χλμ αλλά με συζητήσεις με άλλους,χωρις να ξέρω αν είναι σωστό,διαφορετικη χρονολογία αυτοκίνητα κάνουν και με άλλο ρυθμό αναγέννηση,χωρίς να ξέρω ή να λαμβάνουμε υπόψη και τρόπο οδήγησης,β βενζίνη,χειμωνα ή καλοκαίρι κτλ

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

Μοντέλο 2011, τα χλμ πιστεύω είναι πραγματικά.
    Άρα ειναι πολύ συχνό το φαινόμενο για να ειναι φυσιολογικό?

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Το ρελαντί ανεβαίνει και όταν αυξάνεις την σκάλα στον ανεμιστήρα 2,3,κτλ

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johntsip Εμφάνιση Μηνύματος
    Το ρελαντί ανεβαίνει και όταν αυξάνεις την σκάλα στον ανεμιστήρα 2,3,κτλ

Κοίτα μήπως βλέπεις και αυτό... επίσης με τρείς αναγεννησεις στο ίδιο ντεπόζιτο και 700+ χλμ ,μου φαίνεται δύσκολο (μπορεί βέβαια να κάνω λάθος)

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johntsip Εμφάνιση Μηνύματος
    Κοίτα μήπως βλέπεις και αυτό... επίσης με τρείς αναγεννησεις στο ίδιο ντεπόζιτο και 700+ χλμ ,μου φαίνεται δύσκολο (μπορεί βέβαια να κάνω λάθος)

οχι, χωρις AC ειμαι πάντα, και με κλειστους ανεμιστήρες κτλ.
    Τί σου φαίνεται δύσκολο? Να ειναι φυσιολογικό 3 αναγεννήσεις με ενα ντεπόζιτο?

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Ή αυτονομία , για να έχει τρεις αναγεννησεις σε ένα ντεπόζιτο.και να έχεις χλμ ακόμη να κάνεις με το ίδιο

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

Το πάω πολύ χαλαρά και τα περισσότερα χλμ σε ανοιχτό δρόμο. Ελάχιστα σε κίνηση.

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

Πήγα στον Ισμαήλο για να παραλάβω το manual στα ελληνικά που είχα παραγείλει (δεν εβγαλα ακρη ουτε εδω καθώς δεν ήταν το σωστό για τα Diesel).
    Ρώτησα με την ευκαιρία τον υπεύθυνο του Service για την αναγέννηση του DPF και οτι μου έκανε 3 φορές στα 750 χλμ και δεν γνώριζε κάτι.
    Αφού ρώτησε κάποιον μηχανικό? εκεί μέσα επέστρεψε και μου είπε οτι η αναγέννηση δεν γίνεται μόνη της αυτόματα παρά την κάνουν αυτοί και μήπως ήταν φτωχό το μείγμα κτλ.
    Δεν θέλω να κατηγορήσω οτι ειναι ασχετοι κτλ καθώς δεν το συνέχισα στην απογοήτευση μου.
    Απογοητέυτηκα απλά. Φαντάστηκα οτι εν έτει 2016 θα είχαν εξοικειωθεί με τα diesel dpf κτλ.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    218

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jo65947 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πήγα στον Ισμαήλο για να παραλάβω το manual στα ελληνικά που είχα παραγείλει (δεν εβγαλα ακρη ουτε εδω καθώς δεν ήταν το σωστό για τα Diesel).
    Ρώτησα με την ευκαιρία τον υπεύθυνο του Service για την αναγέννηση του DPF και οτι μου έκανε 3 φορές στα 750 χλμ και δεν γνώριζε κάτι.
    Αφού ρώτησε κάποιον μηχανικό? εκεί μέσα επέστρεψε και μου είπε οτι η αναγέννηση δεν γίνεται μόνη της αυτόματα παρά την κάνουν αυτοί και μήπως ήταν φτωχό το μείγμα κτλ.
    Δεν θέλω να κατηγορήσω οτι ειναι ασχετοι κτλ καθώς δεν το συνέχισα στην απογοήτευση μου.
    Απογοητέυτηκα απλά. Φαντάστηκα οτι εν έτει 2016 θα είχαν εξοικειωθεί με τα diesel dpf κτλ.
    Δεν ειναι θεμα εξοικειωσης με τα diesel αλλα εξοικειωσης με το κεφαλαιο ''εξυπηρετηση του πελατη''.
    Τεσπα....

Προφανως δεν ειναι λογικο να κανει αναγεννηση τρεις φορες στα 650 χλμ Πιο λογικο μου ακουγεται το μια αναγεννηση καθε εναμιση ή δυο γεμισματα...η αναγεννηση για να ολοκληρωθει σωστα θελει ανοικτο δρομο και υψηλες στροφες. Αυτη ειναι και η κυρια ενσταση μου στο smart diesel (τουλαχιστον στα euro 5 που εχουν dpf)... το παιρνει ο αλλος για να κυκλοφορει γυρω-γυρω στο κεντρο αλλα το αμαξι θελει το ξεκαπνισμα του σε ανοικτο δρομο...τρια λεπτα στη Συγγρου με 80 χλμ/ωρα δεν αρκουν.

Γενικα, βρες ενα σωστο συνεργειο να συνεργαστεις ...υπαρχουν 2-3 αισθητηρες σχετικοι με το dpf που χαλανε. Υπαρχει ενας αισθητηρας διαφορικης πιεσης που μετρα την πιεση πριν και μετα το dpf και ουσιαστικα δινει εντολη να ξεκινησει η διαδικασια αναγεννησης.Αν δε δινει σωστα εντολη, μπορει να κανει αναγεννηση στα κουτουρου.Απο καταναλωση πως εισαι ?
    - 2006 : Smart 450 700 cc Pure
    - 2008 : Smart 451 999 cc / 84 hp Pulse
    - 2014 : Smart 451 999 ccc / 71 hp Pulse
    - 2015 : Smart 451 Brabus

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    60

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Tricky Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν ειναι θεμα εξοικειωσης με τα diesel αλλα εξοικειωσης με το κεφαλαιο ''εξυπηρετηση του πελατη''.
    Τεσπα....

Προφανως δεν ειναι λογικο να κανει αναγεννηση τρεις φορες στα 650 χλμ Πιο λογικο μου ακουγεται το μια αναγεννηση καθε εναμιση ή δυο γεμισματα...η αναγεννηση για να ολοκληρωθει σωστα θελει ανοικτο δρομο και υψηλες στροφες. Αυτη ειναι και η κυρια ενσταση μου στο smart diesel (τουλαχιστον στα euro 5 που εχουν dpf)... το παιρνει ο αλλος για να κυκλοφορει γυρω-γυρω στο κεντρο αλλα το αμαξι θελει το ξεκαπνισμα του σε ανοικτο δρομο...τρια λεπτα στη Συγγρου με 80 χλμ/ωρα δεν αρκουν.

Γενικα, βρες ενα σωστο συνεργειο να συνεργαστεις ...υπαρχουν 2-3 αισθητηρες σχετικοι με το dpf που χαλανε. Υπαρχει ενας αισθητηρας διαφορικης πιεσης που μετρα την πιεση πριν και μετα το dpf και ουσιαστικα δινει εντολη να ξεκινησει η διαδικασια αναγεννησης.Αν δε δινει σωστα εντολη, μπορει να κανει αναγεννηση στα κουτουρου.Απο καταναλωση πως εισαι ?
    Πρέπει να ολοκληρώθηκε η αναγέννηση και τις 3 φορές. Βγήκα σε ανοιχτό δρόμο και δεν σταμάτησα μέχρι να πέσουν οι στροφές (κανα 15λεπτο μ.ο διάρκειας)
    Καθημερινά κάνω 35 χλμ πήγαινε-έλα στο γραφείο, σε σχετικά ανοιχτό δρομο, δεν το εχω τοσο για πιο μικρές διαδρομές.
    Το περίεργο ειναι οτι με ενα ντεπόζιτο έβγαλα 730 χλμ και ξαναγέμισα με 29 λίτρα (4λιτρα/100χλμ)

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2011
    Δύναμη Φήμης
    94

Καλά εβγαλες μία ικανοποιητική κατανάλωση οδηγεί σε αυτονομία από 650- 750 χλμ,εισαι στό πάνω όριο για euro 5.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία