Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 25 από 27

Θέμα: Καλωσόρισμα και αγορά smart!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Question Καλωσόρισμα και αγορά smart!

Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο club και μπήκα κυρίως επειδή θέλω να αγοράσω (ή μάλλον να δω αν αξίζει) ένα μεταχειρισμένο smart για να πηγαινοέρχομαι στη σχολή μου. Διάβασα αρκετά άλλα άρθρα και δε σκόπευα να φτιάξω ένα δικό μου, αλλά μπερδεύτηκα αρκετά και ενέδωσα... Ήμουν ανάμεσα στην αγορά μηχανής και μικρού αυτοκινήτου, με σκοπό να δώσω στην αγορά αυτοκινήτου κοντά στα 3.000.-4.000 ευρώ, αλλά το κόστος συντήρησης και χρήσης θα ήταν μεγάλο και γι'αυτό είπα να κοιτάξω τι παίζει με τα smart. Βρήκα στο car.gr μερικά στα 800 κυβικά diesel που μου φάνηκαν πολύ ελκυστικά
    (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7316931/
    http://www.car.gr/8840091-smart-fortwo-pulse-full-extra
    http://www.car.gr/7316931-smart-fort...l-full-extra-a)
    αλλά διάβασα παράλληλα κάτι για το ότι τα euro-4 δεν επιτρέπονται στην Ελλάδα ? Και επίσης τι παίζει με το ότι όλοι φέρνουν από τη Γερμανία ? Ένας φίλος μου έχει πάρει 3 στην οικογένεια από εκεί. Συν τα smart βγάζουν προβλήματα ? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2005
    Δύναμη Φήμης
    210

Απ: Καλωσόρισμα και αγορά smart!

Tα EURO-4 πετρελαια δεν επιτρεπονται Αθηνα και Θεσσαλλονικη - πρεπει να ειναι euro 5.
    Απο Γερμανια, πρεπει να βαλεις ολα τα εξοδα στο χαρτι και να δεις αν σε συμφερει και ποσα τελικα θα γλυτωσεις (αν γλυτωσεις).
    - 2006 : Smart 450 700 cc Pure
    - 2008 : Smart 451 999 cc / 84 hp Pulse
    - 2014 : Smart 451 999 ccc / 71 hp Pulse
    - 2015 : Smart 451 Brabus

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Μην ακουμπήσεις πετρέλαια smart 450!!
    100%. δεν έχουν σωστά χλμ και πάνε για 100% κέρδος οι μαντράδες.
    Αν μπορείς πας στα 5.000-6.000€ για 451 από νοικοκύρη ιδιώτη, αλλιώς πάρε μηχανάκι

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2016
    Δύναμη Φήμης
    17

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από stefstef Εμφάνιση Μηνύματος
    Μην ακουμπήσεις πετρέλαια smart 450!!
    100%. δεν έχουν σωστά χλμ και πάνε για 100% κέρδος οι μαντράδες.
    Αν μπορείς πας στα 5.000-6.000€ για 451 από νοικοκύρη ιδιώτη, αλλιώς πάρε μηχανάκι
    Σκληρο αλλα αληθινο!!!

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Λαζαρος Εμφάνιση Μηνύματος
    Σκληρο αλλα αληθινο!!!
    Έτσι είναι φίλε μου.
    Για το καλό του τα λέω
    Thanks για την επιβεβαίωση πάντως

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    26

Μην ακούς κανέναν... Με το μηχανάκι μπορεί να φας και καμία και να έχεις αλλα μες το καταχειμωνο... Εγώ πήρα πετρέλαιο 450 πολύ καλό. Το μπλε προσωπικά φαίνεται καλό. Πάνε κάνε τα Check σου σε συνεργειο σμαρτ και ότι βρει τα αφαιρεις από τη τιμή... Και αν θέλει.. Εννοείται αν διαθέτεις για 451 παρτο...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    240

Παρε μηχανάκι...για την χρήση που το θες δεν συμφερει αυτοκινήτο...ποσο μαλλον smart 450 πετρελαιο...με 3-4χιλιαρικα που θες να δωσεις παιρνεις κουτα μηχανακι και το πουλας οποτε θες...

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Καλωσόρισμα και αγορά smart!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου smartvot!
    Κάποιοι εδω μέσα που γράφουν "κάνουν" ότι δεν ξέρουν τι γίνεται με τα 450 diesel...
    Δεν αφαιρείς τίποτα από καμία τιμή.
    Πας και παίρνεις καθαρό 451 από ιδιώτη και μόνο.
    Αλλιώς άλλη μάρκα και μόνο από ιδιώτη αγορά αυτοκινήτου
    Τελευταία επεξεργασία από stefstef; 27-10-2016 στις 13:22

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    26

Αδερφέ να δω τη μαγκιά σου όταν θα έχεις 19 χρονών γιο να του προτείνεις να πάρει μηχανακι... Και όσο αφορά το αν ξέρω κάνω όπως είπες... τι ζόρι έχω εγώ να πάρει σμαρτ. Ας κάνει ότι θέλει... Από προσωπική εμπειρία εγώ το Μάρτιο πήρα σμαρτ πετρέλαιο και δεν έχει κανένα θέμα... Ποια ακριβώς είναι η αντίρρηση σου?

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Καλωσόρισμα και αγορά smart!

Η πρόταση είναι μηχανάκι ή smart, όχι τι αμάξι να πάρω εγώ στο γιό μου...
    Απλά τα πράγματα.
    Η αντίρρησή μου έχει να κάνει με αυτά που πουλάνε οι μάντρες αλλά και με τον τρόπο που επιλέγει ο κόσμος αυτοκίνητο μόνο και μόνο για να πει οτι αγόρασε smart
    Τελευταία επεξεργασία από stefstef; 27-10-2016 στις 14:17

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2008
    Δύναμη Φήμης
    240

Εγω το λεω απο την αποψη οτι το smart θελει και ασφάλεια που αν βαλεις κλοπη παει 150€ το λιγοτερο (ασε που δεν τα ασφαλιζουν)...οποτε τα εξοδα ανεβαινουν για εναν φοιτητη σε σχεση με ενα μηχανακι...για εμενα η καλυτερη επιλογη ειναι αυτη...για την χρηση που θελει το παλικαρι...το μηχανακι είναι μονοδρομος...και 2017 μοντέλο...οχι 15ετιας smart.... που μια τουρμπινιτσα να βγαλει φιλακια...

Στάλθηκε απο το Samsung Galaxy S6 Edge+

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2016
    Δύναμη Φήμης
    17

Σκεψου τα θετικα...με μηχανακι εχεις τα αρνητικα,κρυο,ζεστη,εκτεθειμενος απο παντου,δεν σε υπολογιζει κανεις!!!χτυπα ενα 451,βενζινοκινητο 1000,ατμοσφαιρα,ψαξε απο ιδιωτη,υπολογιζε 4.500 με 5000,τσεκαρισετο καλα και κανε την δουλεια σου ομορφα και πολιτισμενα...
    Τελευταία επεξεργασία από Λαζαρος; 27-10-2016 στις 17:00

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    Δύναμη Φήμης
    0

Καλησπέρα εάν σε ενδιαφέρει Diesel Euro 5, πουλάω το δικό μου με πρόσφατο Service σε καλή τιμή και με τις σιδερένιες μειώνετε αρκετά...

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    26

Η πρόταση είναι μηχανάκι η smart, όχι τι αμάξι να πάρω εγώστο γιό μου...
    Απλά τα πράγματα.
    Η αντίρρηση μου έχει να κάνειμε αυτά που πουλάνε οι μάντρες αλλά και με τον τρόπο που επιλέγει ο κόσμοςαυτοκίνητο μόνο και μόνο για να πει οτι αγόρασε smart
    κατ αρχην εγω δε μιλησα για το τι αμαξι να παρεις το γιο σου αλλα για το ότιπροτείνεις το μηχανακι σε ένα 19χρονο λογο το ότι ειναι ποιο οικονομικο..
    και σε ρωτησα αν θα εξακολουθούσες να ελεγες το ιδιο αν ηταν το δικο σουπαιδι....ναι το μηχανακι είναι πιο οικονομικο αλλα μεταξυ παθητικης ασφαλειαςμηδενικης και σπασμένης τουρμπίνας εγω θα διαλεγα το δευτερο...επι την ευκαιριατο παιδι το χτυπησαν ηταν πακετας οποιος μπορει αςβοηθησει το εμαθαπριν 2 μερες από μια αγορα που πηγα να κανω μεσο της σελίδας σμαρτ αγγελιες.
    ως μηχανόβιος θα σου πως αν το παιδι ηθελε μηχανη δε θα εμπαινε σε φορουμ να ρωτησει...θα την ειχε παρει ηδη.από τη στιγμη που ρωτάει καλα είναι να μην παρει γιατι θα μπει σε μιαδιαδικασια που δεν ξερει που θα τον βγαλει. και για την ιστορια ειχα μετοπικημε αυτοκινητο χωρις να φοραω κρανος με zx -9r όταν ημουν 23 αλλα λογοεγκεφαλίτιδας ξαναγορασα 7 χρονια μετα κ8 1000 και το πουλησα για να παρω τοσμαρτ 450 πετρελαιο.
    Τωρα οσο αφορα τα σμαρτ...
    όταν καποιος αγοραζει σμαρτ δε νομιζω να ανεβαινει και πολύ κοινωνικα...εμενατουλάχιστον οι μετοχες μου δεν ανεβηκαν θα ελεγα...
    σμαρτ είναι όχι φερραρι...
    εσυ λες τα 450 cdi όλα σαπια αρα και το δικο μου...και εγω σου λεω πως είμαιπολύ ευχαριστημενος και πως δεν μου εχει βγαλει προβληματα.
    που κολας και δε με πιστευεις?

Τελευταία επεξεργασία από Giannis Lichridas; 27-10-2016 στις 23:22

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    26

στο προηγουμενο σχολιο μου υπαρχει και βιντεο αλλα εμενα μου εμφανίζεται μονο όταν μπαινω από υπολογιστη...

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Μπορεί να πάρει άλλη μάρκα αυτοκινήτου.
    Για τους περισσότερους εδω μέσα όπως βλέπεις τα 450 diesel είναι ότι πιο επικίνδυνο(επίφοβο για βλάβες εννοώ) κυκλοφορεί σαν μεταχειρισμένο smart.
    Από εκεί και πέρα το παιδί έθεσε ένα προβληματισμό ( ή 450 diesel ή μηχανάκι ρώτησε)
    Αν έμπαινα στη διαδικασία να πω κανένα από τα 2 θα μου την πέφτατε να μου πείτε ότι είμαι εκτός topic.
    Του απαντάω με βάσει τη λογική και πετάγεσαι να μου πεις καλύτερα 450 από μηχανάκι που είναι πιο επίφοβο και ότι αυτά που γράφω δεν ευσταθούν και τράβα πες εσύ στο γιο σου να αγοράσει μηχανάκι...
    Ηρέμησε σε forum είμαστε και μοιραζόμαστε τις απόψεις και τις εμπειρίες μας

Υ.Γ: Btw δεν θα παιρνα ούτε μηχανάκι αλλά ούτε και σπασμένη τουρμπίνα στο γιο μου αλλά κάτι ασφαλές και καθαρό στα ίδια χρήματα.
    Αν δεν είχα χρήματα δεν θα του παιρνα τπτ
    Απλά τα πράγματα

Sent from my iPad using Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    26

κατ αρχην δεν πετάγομαι για σενα σχολιαζω...

κατά δευτερον η δικη σου λογικη δεν σημαινει πως είναι και λογικη των αλλων...γνωμη είναι το σωστο.

και κατά τριτον γιατι δε με θεωρεις ηρεμο?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2016
    Δύναμη Φήμης
    17

Καλό είναι να κατευνάσουμε λίγο τους τόνους,το τι θεωρεί ο καθένας καλό ή κακό είναι σεβαστό κι η γνώμη του μετράει και αποτελεί του καθενός ξεχωριστά εκτιμητέα, βάσει δικής του προσωπικής αντίληψης και βάσει εμπειρίας του.Τώρα..., κάτι το οποίο για μένα αποτελεί καλό, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι σκάρτο,εννοείτε ότι δεν προσπαθούμε να πείσουμε και να αλλάξουμε μυαλά στον καθένα,είπαμε τα υπέρ και τα κατά και το παλικάρι παίρνει συμβουλές-ιδέες-προτάσεις κι ας αποφασίσει αν θα επιλέξει μότο ή smart...
    Συμφωνώ απόλυτα με τον stefstef,ο οποίος λέει τα πράματα με το όνομα τους,όσο σκληρά κι αν ακούγονται,προσπαθεί να προφυλάξει και να συμβουλέψει και να αποτρέψει αν χρειαστεί,με σκοπό την καλύτερη δυνατή λύση ανάμεσα σε μια ενδεχόμενη αγορά ΜΟΤΟ 'Η SMART.

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2015
    Δύναμη Φήμης
    26

Δεν θεωρώ ότι κανείς σας θέλει το κακό του. Το ερώτημα του παιδιού έχει πολλά κενά... Λόγο της καταστασεως της οικονομικης τα παιδιά έχουν μεγαλώσει ως οικονομολογοι εδώ και έξι χρόνια. Θεωρώ πως αυτός είναι ο λόγος που συγκρίνει smart με μηχανη. Αυτό το ερώτημα έχει πολλούς παραμέτρους. Εσείς πιάσατε μόνο τον καθαρά οικονομικό όπως και ο Γιαννης. Το ότι δεν ασχοληθηκατε καθόλου με άλλους παράγοντες δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και πως δεν θα κληθεί να αντιμετωπίσει. Ποιον οικονομικό παράγοντα να πιάσω όταν το παλικάρι που ανέβασα στο βίντεο θέλει 3000 το μηνα μόνο για νοσηλεια που είναι το λιγότερο στην όλη υπόθεση. Ευτυχώς όταν αγόρασα σμαρτ πετρέλαιο δεν συμβουλευτικα κάποιο φόρουμ αλλά συνεργείο σμαρτ. Νομίζω πως ο έλεγχος των αυτοκινητων γίνετε εκεί. Αυτά όσο αφορά τους μη ενδιαφερομενους.
    Γιάννη εγώ θα σου πρότεινα να πας να ελέγξεις σε συνεργείο όποιο αμάξι σου αρέσει. Το σμαρτ μπορεί να μην είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά με ένα καλό έλεγχο φαίνονται πολλά. Έχω να σου προτείνω και συνεργείο αν θέλεις.
    Τελευταία επεξεργασία από Giannis Lichridas; 28-10-2016 στις 11:05

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2011
    Δύναμη Φήμης
    360

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Giannis Savvidis Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα! Είμαι καινούριος στο club και μπήκα κυρίως επειδή θέλω να αγοράσω (ή μάλλον να δω αν αξίζει) ένα μεταχειρισμένο smart για να πηγαινοέρχομαι στη σχολή μου. Διάβασα αρκετά άλλα άρθρα και δε σκόπευα να φτιάξω ένα δικό μου, αλλά μπερδεύτηκα αρκετά και ενέδωσα... Ήμουν ανάμεσα στην αγορά μηχανής και μικρού αυτοκινήτου, με σκοπό να δώσω στην αγορά αυτοκινήτου κοντά στα 3.000.-4.000 ευρώ, αλλά το κόστος συντήρησης και χρήσης θα ήταν μεγάλο και γι'αυτό είπα να κοιτάξω τι παίζει με τα smart. Βρήκα στο car.gr μερικά στα 800 κυβικά diesel που μου φάνηκαν πολύ ελκυστικά
    (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7316931/
    http://www.car.gr/8840091-smart-fortwo-pulse-full-extra
    http://www.car.gr/7316931-smart-fort...l-full-extra-a)
    αλλά διάβασα παράλληλα κάτι για το ότι τα euro-4 δεν επιτρέπονται στην Ελλάδα ? Και επίσης τι παίζει με το ότι όλοι φέρνουν από τη Γερμανία ? Ένας φίλος μου έχει πάρει 3 στην οικογένεια από εκεί. Συν τα smart βγάζουν προβλήματα ? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
    τα χλμ δεν πρεπει να ειναι με την καμια αληθινα......εδω τα 451 στην γερμανια τα περισσοτερα εχουν πανω απο 100000 για πλακα

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    803

Γενικα στην αγορα δεν υπαρχουν μικρα αυτοκίνητα (περα από τα ενοικιαζόμενα η σε μεγαλα κυβικα).
    Τωρα στο ερωτημα σμαρτ η μοτο θα ελεγα σμαρτ (καλυτερα 451 αλλα αυτό παει αρκετα πανω).Τωρα για πετρελαιο η βενζινη θα σου ελεγα ότι βρεις (τα diesel είναι της μοδας επομ ολοι αυτά φερνουν απ εξω).
    Ότι βρεις ελεγχο σε συνεργειο και να εχεις γενικα τα ματια ανοιχτα μηπως βρεθει και κατι άλλο σε άλλη μαρκα
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Μια ερώτηση: τι εννοείς δεν υπάρχουν μικρά αυτοκίνητα στην αγορά;

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    803

Μια ερώτηση: τι εννοείς δεν υπάρχουν μικρά αυτοκίνητα στην αγορά;
    μεχρι 1300 κυβικα,δυσκολα βρίσκεις γιατι απλα δεν τα δινουν....
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    May 2010
    Δύναμη Φήμης
    106

Μιά χαρά αμάξια βρίσκεις μέχρι 1300....
    Απλά πόσο τα βρίσκεις είναι το θέμα...

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    803

Μιά χαρά αμάξια βρίσκεις μέχρι 1300....
    Απλά πόσο τα βρίσκεις είναι το θέμα...
    απο ιδιωτη δυσκολο.Το ποσο τα δινουν ειναι αλλο θεμα
    BLACK SHADOW

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Αγορά smart
    Από Apostatis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26-10-2015, 09:46
  2. Αγορά smart
    Από AlexanderTheGR8 στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25-09-2015, 21:09
  3. Αγορά smart μέχρι 5.000€
    Από ntinouli στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 40