Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Αποτελέσματα 51 μέχρι 65 από 65

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΜΑΡΤ 450 CDI ΜΕ 235.000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΜΑΡΤ 450 CDI ΜΕ 235.000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από esykas Εμφάνιση Μηνύματος
    όταν τελειώσεις την δουλειά κάτσε και βάλε πόσο σου στοίχισε σαν ανταλλακτικά, και ρεκτιφιέ
    θα ήταν καλό να ξέρει ένας πόσα θέλει για μια σωστή επισκευή
    Δυστυχώς κάτι προβλήματα υγείας οικογενειακά μας άλλαξαν λίγο τα σχέδια και ο κινητήρας είναι έτοιμος εδώ και δέκα μέρες και θα μπει στο αμάξι σε μια εβδομάδα που θα ξεμπλέξουμε ... φανταστείτε δεν έχω το χρόνο ούτε έχω προλάβει να ανεβάσω φωτογραφίες . Στο δια ταύτα τώρα η ανακατασκευή ήταν ολική και έμεινε μόνο ο στρόφαλος όλα τα αλλά μπήκαν καινούργια και με ανταλλακτικά γνήσια της Mercedes η ανακατασκευή κόστισε περίπου στα 2500 χιλιάρικα .... για να καταλάβετε μόνο τα μπεκ κόστισαν 360 € και ο έλεγχος της υψηλής ΕΝΑ 50€
    ΣΥΝΟΛΟ 410 € μόνο αυτά τα δύο επίσης εάν υπολογίσετε ότι άλλαξα αμορτισέρ και όλο το μπροστινό σύστημα μπαλάκια άκρα φτάσαμε στα 3100 περίπου εννοείτε οτι μέσα σε αυτά έχουμε και δίσκο πλατό καινούργιο και την αντλία υπόπίεσης φρένων η οποία βρίσκετε πάνω αριστερά όπως κοιτάμε τον κινητήρα και κοστίζει σε febi περίπου 200€ με λίγα λόγια το αυτοκίνητο το έχω κάνει καινούργιο.....
    Δεν το έχω μετανιώσει γιατί με μια πρόχειρη ματιά στο car .gr μοντέλα σαν το δικό μου με 150.000 χιλιόμετρα τα έδιναν 2000 με 2500 € και χωρίς βέβαια να γνωρίζουμε το ιστορικό του από πρώτο χέρι .... το δικό μου με αρκετά μεγάλη προσοχή στα service του. εφτασε τα 235.000 χιλ. στα οποια μέχρι τα 180.000 χιλ. ειχε αυτονομία με ένα γέμισμα περίπου στα 550 χιλ. και μετα από εκεί μέχρι το τέλος είχαμε πέσει στα 450 χιλ. μόλις ξελασκάρω να ανεβάσω φοτο μαλλόν το Σάββατο.
    στη ζωη μας οπου & οπως στρουμε θα κοιμηθουμε

ορθή διόρθωση αντλία υποπίεσης φρένων πάνω δεξιά

δυο φώτο από το μπροστινό σύστημα
    DSC_0350.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από palhothodoros; 10-12-2018 στις 23:35

5. Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΜΑΡΤ 450 CDI ΜΕ 235.000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

το θέμα είναι ότι ξέρεις τι έχεις οπότε τα 3000 δεν τα υπολογίζεις από τη στιγμή που ήθελες να το φτιάξεις σωστά

το θέμα είναι ότι ξέρεις τι έχεις οπότε τα 3000 δεν τα υπολογίζεις από τη στιγμή που ήθελες να το φτιάξεις σωστά
    Βέβαια επιλογή μου ήταν. Μπορούσα να βάλω ενα μεταχειρισμένο άλλον κινητήρα και με 1500 € να ήμουν κύριος αλλά δεν θα ήξερα τι θα μου ξημέρωνε αύριο ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του βέβαια το αμάξι το είχα και ενάμιση χρόνο συνεργείο δεν είχα τα χρήματα τα μάζεψα σιγά σιγά.
    Εγινε ρεκτιφιέ πρώτου σταδίου.
    Ηθελά πολύ να το επισκευάσω γιατί 11 χρόνια που το έχω με έχει γλυτώσει από πολλά χρήματα από βενζίνες και έξοδα συντήρησης από το μεγάλο
    και έχει βγάλει πολύ δουλειά όλα αυτά τα χρόνια σκυλί πολύ σκυλί.
    Τελευταία επεξεργασία από palhothodoros; 20-12-2018 στις 02:21

Εσωτερική φοτο από τη καδένα και τις γλύστρες

και άλλες φωτο.

Τελευταία επεξεργασία από palhothodoros; 04-01-2019 στις 00:53

Μια ερώτηση για φοβερούς γνώστες για τα μπεκ πετρελαίου!!!!
    Όταν έγινε η ανακατασκευή των μπεκ βγήκαν και πήγαν στο service τους με αύξοντα αριθμό δηλαδή μπεκ πρώτου κυλίνδρου και ούτω καθεξής.
    Ο μάστορας όταν τα έφτιαξε δεν τα συναρμολόγησε ξανά με βάση τον αύξοντα αριθμό τους με αποτέλεσμα το μπεκ του πρώτου κυλίνδρου να τοποθετηθεί στο τρίτο και αντίστοιχα τα αλλά στου υπόλοιπους κυλίνδρους. Το αυτοκίνητο κάνει μια μικρή αρρυθμία και επειδή είναι τεχνολογίας
    COMMON RAIL τα μπεκ μου είπαν ότι πρέπει να μπει σε γνήσιο διαγνωστικό για να γίνει ένας χρονισμός τους...... Ισχύει κάτι τέτοιο ?
    Προσοχή μιλάω για μπεκ πετρελαίου...

10. Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΜΑΡΤ 450 CDI ΜΕ 235.000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από palhothodoros Εμφάνιση Μηνύματος
    Μια ερώτηση για φοβερούς γνώστες για τα μπεκ πετρελαίου!!!!
    Όταν έγινε η ανακατασκευή των μπεκ βγήκαν και πήγαν στο service τους με αύξοντα αριθμό δηλαδή μπεκ πρώτου κυλίνδρου και ούτω καθεξής.
    Ο μάστορας όταν τα έφτιαξε δεν τα συναρμολόγησε ξανά με βάση τον αύξοντα αριθμό τους με αποτέλεσμα το μπεκ του πρώτου κυλίνδρου να τοποθετηθεί στο τρίτο και αντίστοιχα τα αλλά στου υπόλοιπους κυλίνδρους. Το αυτοκίνητο κάνει μια μικρή αρρυθμία και επειδή είναι τεχνολογίας
    COMMON RAIL τα μπεκ μου είπαν ότι πρέπει να μπει σε γνήσιο διαγνωστικό για να γίνει ένας χρονισμός τους...... Ισχύει κάτι τέτοιο ?
    Προσοχή μιλάω για μπεκ πετρελαίου...
    χωρίς να γνωρίζω δεν ακούγεται παράλογο ο χρονισμός τους με διαγνωστικό

χωρίς να γνωρίζω δεν ακούγεται παράλογο ο χρονισμός τους με διαγνωστικό

τελικά το πήγα και μου είπαν ότι δεν χρειαζεται για τα 450 αυτο γινεται μονο στα 451.
    η ειρωνεία της τύχης ειναι η εξής οτι μόλις ήταν να φύγω απο το συνεργείο και να γυρίσω το αμάξι σπίτι έσκυψα από κάτω για να κοιταξω και τις τελευταίες βίδες είδα το μαρτύριο της σταγόνας έχανε το ψυγείο το νερού και όπως καταλαβαίνετε αντί να πάμε σπίτι .... παραμείναμε στο συνεργείο και λύσαμε τη μπροστινή μούρη ωστε να φτάσουμε στο ψυγείο για να το αλλάξουμε.Το ανταλλακτικό το περιμένουμε πιστεύω απο εβδομάδα να είμαστε έτοιμοι κόστος σε καινουριο αλουμινίου περίπου 70€. Ο θεός μαζί μας.

Από σήμερα είμαστε και πάλι στους δρόμους... Το ψυγείο το αλλάξαμε και αρχίζουμε να γράφουμε χιλιόμετρα ... Θα έχω και άλλες φώτο γιατί μετά από δυο χρόνια συνεργείο το εσωτερικό του αυτοκινήτου έχει ταλαιπωρηθεί λίγο .... οπότε θα υπάρξουν κάποιος καλλωπισμός.

δυστυχώς κάποιου κρυολογήματος δεν έχω καταφερει να ανεβασω φωτο .... με τη πρώτη ευκαιρία θα το κάνω .... έχω κάνει περίπου 600 χιλιόμετρα όλα μια χαρά το μοτέρ κελαηδάει ...... φτου φτου φτου ...... Στα 1500 χιλιομετρα θα αλλάξουμε λαδάκια.

Τα νέα μας παιδιά .... με το μοτέρ να έχει κάνει 750 χιλιόμετρα περίπου το οποίο θεωρείτε άστρωτο
    με αυτόματο κιβώτιο και όριο ταχύτητας τα 80 χιλιόμετρα λόγω στρωσίματος με 23 € πετρέλαιο διανύσαμε 460 χιλιόμετρα ...
    και με την ένδειξη να λέει 4,5 λίτρα. Θα μπορούσα να είχα πιάσει και τα 500 χιλιόμετρα αλλά δε ήθελα να το παρακάνω ...
    Νομίζω ότι για αρχή καλά είμαστε.

15. Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΜΑΡΤ 450 CDI ΜΕ 235.000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από palhothodoros Εμφάνιση Μηνύματος
    Τα νέα μας παιδιά .... με το μοτέρ να έχει κάνει 750 χιλιόμετρα περίπου το οποίο θεωρείτε άστρωτο
    με αυτόματο κιβώτιο και όριο ταχύτητας τα 80 χιλιόμετρα λόγω στρωσίματος με 23 € πετρέλαιο διανύσαμε 460 χιλιόμετρα ...
    και με την ένδειξη να λέει 4,5 λίτρα. Θα μπορούσα να είχα πιάσει και τα 500 χιλιόμετρα αλλά δε ήθελα να το παρακάνω ...
    Νομίζω ότι για αρχή καλά είμαστε.
    καλά ταξίδια όσο για την κατανάλωση εγώ ποτέ δεν το είδα να κατεβαίνει το roadster κάτω από τα 6.8 λίτρα στα 100

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. πως μηδενιζονται τα χιλιομετρα??
    Από lia1990 στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18-05-2017, 20:59
  2. Προβλημα με νερα μεσα στο σμαρτ
    Από liakosr5gt στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12-12-2014, 09:49
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΕ ΣΜΑΡΤ 450 600ΑΡΙ.
    Από ΣΑΚΗΣ στο forum Air Condition - Καλοριφέρ
    σχόλια: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08-01-2013, 00:58
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΩΣ ΣΕ ΣΜΑΡΤ 450
    Από ccgalis στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30-08-2011, 23:38
  5. Σχετικα με τα χιλιομετρα..
    Από tol στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16-08-2009, 01:33

Σελιδοδείκτες