Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΩΛΩΣΗ SMART FOR TWO DIESEL

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    Δύναμη Φήμης
    0

ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΩΛΩΣΗ SMART FOR TWO DIESEL

Καλησπέρα σας,

Καινούργιος στο forum. Αγόρασα ένα smart diesel euro 5 μοντ 2010. Μέτα από μια εβδομάδα παρατηρώ μεγάλη κατανάλωση στο πετρέλαιο. Δεν ξέρω γιατί. Σήμερα ενώ είχα δυο μπάρες έπεσε στην μια και άρχισε να αναβοσβήνει δείχνοντας οτι έχω ακόμα 5 λίτρα. Μέχρι να φτάσω στο σπίτι μου, το οποίο είναι 3 χιλιόμετρα παρακάτω είχε σβήσει και η άλλη μπάρα και τα λίτρα είχαν πέσει στα 3 διαθέσιμα. Λες και οδηγούσα porsche. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Που μπορεί να οφείλετε? Να διευκρινίσω ότι πριν το αγοράσω έστειλα μηχανικό απο εταιρία που ειδικεύεται σε ελέγχους αυτοκινήτων (γνώστη και από διαφημίσεις στην τηλεόραση) και είχε βρει το αμάξι πεντακάθαρο. Να πω οτι μέχρι τώρα εχω προλάβει να το γεμίσω μόνο μια φορά και μέχρι τωρα που πρέπει να ξαναβάλω πετρέλαιο έχω κάνει 580χλμ. Είναι φυσιολογική τέτοια κατανάλωση?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    801

Απ: ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΝΩΛΩΣΗ SMART FOR TWO DIESEL

ή εχει πρόβλημα ο μετρητης ή εχεις διαρροη..2 λιτρα στα 2 χλμ δεν μας τα λεει καλα..μια λυση είναι να πας να γεμισεις να δεις ποσα λιτρα εχεις τελικα μεσα
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    49

Φούλαρε το πάλι να δεις με ποσα θα γεμίσεις και πόσα χλμ θα σου ξαναβγάλει.

Με ένα γέμισμα μόνο δεν μπορείς να βγάλεις αξιόλογα συμπεράσματα.

Με πόσα χλμ το πήρες?

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    Δύναμη Φήμης
    0

Το πήρα με 120.000 χλμ. Χθες το γεμισα και σημερα αφου ειχα κάνει 38 χλμ απο την ωρα που το γέμισα ο δεικτης ειχε πέσει 2 μπάρες. Λέω ως εδω ειναι, και το πήγα κατευθειαν σε συνεργειο smart. Μεχρι να το πάω (3 χιλιομετρα το συνεργειο απο το σπίτι μου) ο δεικτης ειχε ξαναγεμίσει με όλες τις μπάρες. Παρολο αυτα τους ρώτησα πως μπορεί να συμβαίνει αυτό. Το συνδεσαν στον υπολογιστή και δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα. Ισα ισα μου ειπαν και αυτοι οτι ειναι απο τα πιο καλοδιατηρημένα smart που τους έχουν περάσει. Το ρεζερβουαρ ειχε ακόμη 31,5 λιτρα μέσα συμφωνα με τον υπολογιστή. Μου ειπνα οτι ισως φταιει το flotter αλλα δεν ειναι και σιγουρο. Απο εκεινη την ωρα δεν έχει πέσει καμια μπαρα. Δειχνει οτι ειναι full γεμάτο. Λες και φοβηθηκε τον γιατρό (συνεργειο). Τι να πω? Θα δω στην συνέχεια.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2014
    Δύναμη Φήμης
    46

Το φλοτερ της τρόμπας θα έχει πρόβλημα λογικά....

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    49

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geolapp Εμφάνιση Μηνύματος
    Το πήρα με 120.000 χλμ. Χθες το γεμισα και σημερα αφου ειχα κάνει 38 χλμ απο την ωρα που το γέμισα ο δεικτης ειχε πέσει 2 μπάρες. Λέω ως εδω ειναι, και το πήγα κατευθειαν σε συνεργειο smart. Μεχρι να το πάω (3 χιλιομετρα το συνεργειο απο το σπίτι μου) ο δεικτης ειχε ξαναγεμίσει με όλες τις μπάρες. Παρολο αυτα τους ρώτησα πως μπορεί να συμβαίνει αυτό. Το συνδεσαν στον υπολογιστή και δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα. Ισα ισα μου ειπαν και αυτοι οτι ειναι απο τα πιο καλοδιατηρημένα smart που τους έχουν περάσει. Το ρεζερβουαρ ειχε ακόμη 31,5 λιτρα μέσα συμφωνα με τον υπολογιστή. Μου ειπνα οτι ισως φταιει το flotter αλλα δεν ειναι και σιγουρο. Απο εκεινη την ωρα δεν έχει πέσει καμια μπαρα. Δειχνει οτι ειναι full γεμάτο. Λες και φοβηθηκε τον γιατρό (συνεργειο). Τι να πω? Θα δω στην συνέχεια.
    Βρήκες τί ήταν?
    Νομίζω συνέβη και σε εμένα.
    Το γέμισα φουλ και στο 1 χλμ μου έπεσε η 1η παύλα!

Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    Δύναμη Φήμης
    49

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geolapp Εμφάνιση Μηνύματος
    Τελικά τυχαίο ήταν το δικό μου. Το φούλαρα εχω κάνει 40 χλμ και δεν εχει σβήσει η παύλα.
    Βρήκες εσύ τι έφταιγε?

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Smart cdi V power diesel vs BP ultimate diesel
    Από milons3 στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15-09-2014, 14:31
  2. Smart diesel
    Από oasisAthens στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20-09-2012, 21:14

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης