Αποτελέσματα 1 μέχρι 2 από 2

Θέμα: Ένδειξη ESP(Τρίγωνο) + ABS.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    Δύναμη Φήμης
    0

Ένδειξη ESP(Τρίγωνο) + ABS.

Καλησπέρα
    Έχω ένα Smart fortwo 2008(451) και το παρακάτω πρόβλημα το έχω εδώ και ένα 6μηνο και σε όσουν έχω πάει δεν μπορεί να το βρει κανένας.Έχω αλλάξει διάφορα πράγματα που μου λέγανε.
    Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν κάποια στιγμή είμουνα με τς πολλές βροχές στον δρόμο (σε πλημμυρισμένο) μου ανάβει ξαφνικά το ESP & το ABS.Όταν ξεκίνησα μου κάνει ένα δυνατό πέταγμα το αμάξι,κάνω στην άκρη το σβήνω για 10 λεπτά σβήσανε οι ενδείξεις και μετά από λίγ ο ξανα ανάψανε.
    Από τότε έχω παρατηρήσει όταν θα ξεκινήσω το πρωί το αμάξι μόλις πατήσω γκάζι μου κάνει ενα δυνατό πέταγμα(δεν ξέρω πως να το εξηγήσω καλά,σαν είναι φρεναρισμένο και επειδή του πατάω γκάζι να ξεκινήσει είναι σαν να ξεμπλοκάρει) και μετά το πολύ από 1 λεπτό μου ανάβουνε οι παραπάνω ενδείξεις.
    Μου είχανε πεί ότι είναι η καλωδίωση του ABS την είχα αλλάξει συνεχίζει και το κάνει, άλλος μου είπε να αλλάξουμε επειδή χρειάζεται και μπορεί να το κάνει από αυτό αναρτήσεις και ψαλίδι μπροστά και πάλι τίποτα. Τώρα μου λέει άλλος ότι μπορεί να το κάνει από δισκο πλατό αλλά δεν πιστευώ οτί είναι αυτό(εκτός αυτού είχα αλλάξει πριν από 1,5 χρόνο).Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Στην αρχή αυτό μου το έκανε έντονα όταν έβρεχε, τώρα μου το κανει συνέχεια).
    Όταν θα ανάψουνε οι ενδείξεις δεν μου ξανακάνει το πέταγμα που σας ανέφερα προηγουμένως όπως επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει όταν θα είναι αναμμένες δεν λειτουργεί το auto stop(όταν είσαι σε ανηφορά που σου δίνει τα 2-3 δευτερόλεπτα πριν απελευθερωθεί το φρένο).

Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι ας απαντήσει γιατί δεν μπορώ να αλλάξω όλο το αμάξι μέχρι να το βρούνε.

Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Ένδειξη ESP(Τρίγωνο) + ABS.

Καλησπερα,
    παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω εδω και μια εβδομαδα. Οταν κινουμαι, αναβει το τριγωνο του esp και δεν σβηνει παρα μονο αν σβησω κινητηρα και ξανα βαλω μπροστα. Δεν μου κανει τα πεταγματα που αναφερονται στο post. Δεν αναβει καθε φορα που θα το οδηγησω και ουτε εχει συγκεκριμενα χιλιομετρα, μπορει να κανω 5 χλμ και να αναψει, μπορει να κανω 80 και να μην αναψει καθολου. Φιλος μαστορας μου ειπε απο το τηλεφωνο, χωρις να το δει οτι πιθανον ειναι καποιος αισθητηρας του Abs σε καποια ροδα. Μου το ειπε Reluctor Ring του ABS. Δεν το εχω κοιταξει ακομα, ριξε μια ματια κι εκει μηπως εχεις εκει το προβλημα. Αν το λυσω, θα σου πω τι εφταιξε.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Νεκρώνει το γκάζι - Ένδειξη: θαυμαστικό σε κίτρινο τρίγωνο
    Από DIMITRISS στο forum Ηλεκτρικά - Ηλεκτρολογικά - Ηλεκτρονικά
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03-11-2015, 12:40
  2. Ένδειξη βενζίνης
    Από contrast61 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24-05-2015, 12:12
  3. σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27-07-2013, 16:28
  4. Τρίγωνο αλάρμ και έξτρα κουμπιά?