Αποτελέσματα 1 μέχρι 4 από 4

Θέμα: έχασε την σπιρτάδα του

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

έχασε την σπιρτάδα του

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, νέος στο forum και νέος κάτοχος ενός μεταχειρισμενου SMART FOR TWO 450 PASSION 600cc 122,000χλμ.
    Το αγόρασα από συνάδελφο στη δουλειά πριν 2 μήνες περίπου και την δεύτερη μέρα που το κυκλοφόρησα με άφησε, αναβόσβηναν όλες οι κουκκίδες (θερμοκρασία και καύσιμο) και έβγαζε το γνωστό "Ξ". Μη τα πολυλογώ, εξάτμιση τρύπια στο σημείο του "Λ", έπεσε μέσα ο "Λ" και βραχυκύκλωσε και έκαψε πλεξούδα. 550€ με το καλήμερα (μαζί με μια επισκευή της πλακέτας). Από τότε όλα καλά, εκτός από καμιά φορά που δεν κάνει εύκολα την αλλαγή από πρώτη σε δευτέρα αλλά θέλει το λίγο παραπάνω. Τώρα μετά από δυο μήνες ενώ πήγαινα σε ανοιχτό δρόμο με 6η και 90χλμ/ωρα (στο αυτόματο) και ενώ πάντα δουλεύει σε φάσμα στροφών από 2500 έως max 3500, είμαι πίσω από ένα αργό όχημα και πάω να βγω σε προσπέραση (έχω πέσει στα 75 με 80 χλμ/ω) συνήθως ή θα κατεβάσει σε 5η ή θα στροφαρει λιγο παραπάνω και θα ανεβάσει ταχύτητα. Δεν έκανε τίποτα από τα δυο, κόλλησε στις 3000 στροφές και δεν κατέβαζε ουτε στροφαρε, απλά έπλεε. Δευτερόλεπτα μετά πάτησα το γκάζι λίγο παραπάνω και κατέβασε 4η!!!! και πήγε στις 4000σαλ. Δεν το έχει κάνει ποτέ! συνέχισα πορεία και διαπίστωσα οτι έχασε την σπιρτάδα του και το νεύρο του σα να μη δούλευε το τουρμπακι. Ελα όμως που ακούγεται να στροφαρει το τουρμπακι. Σε αυτόματο τώρα δε πάει, ανεβοκατεβαζει ταχύτητες και φτάνει και 5000σαλ. Το πάω manual και πάει κάπως καλά αλλά χωρίς σπιρτάδα και με γκάζι που αργεί να λειτουργήσει.

Εχει συμβεί σε κανέναν?? Εχω διαβάσει διάφορα σε διάφορα site τύπου κάποιο κολάρο να έχει βγει η να έχει σκιστεί (τουρμπίνας) αν και τα δικά μου δείχνουν εντάξει... κάποιο σωληνάκι... κολλημένο ή απορυθμισμενο westgate (σκαστρα)... δε θα αντέξω να πληρώσω άλλα 500+

δεν ξέρω αν το μοτέρ του ψυγείου του τούρμπο πρέπει να δουλεύει συνέχεια η μόνο όταν χρειάζεται... (άνοιξα τον χώρο της μηχανής μετά απο 20χλμ ανοιχτή και ήπια διαδρομή και δεν γύριζε).

Ευχαριστώ!

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: έχασε την σπιρτάδα του

Καλησπέρα, μόλις γύρισα από το συνεργείο.... 500€ ακόμη ζημιά, τουρμπίνα και πολλαπλή ραγισμένα. Μια χαρά!! Περαστικά μου.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    Δύναμη Φήμης
    0

Καλησπέρα φίλε,αν θέλεις έχω μοτέρ 600 από pulse 61hp με καλή τουρμπίνα και μαντέμι στα 350 όλα μαζί

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1132

Βασικά δεν έπρεπε να το πάρεις εξ αρχής. Είναι αυτοκίνητο 15 ετών με πολλά προβλήματα αν δεν ειχε σωστή συντήρηση. Αν το είχες πάει σε συνεργείο εξειδικευμένο για smart, πριν το πάρεις, θα τα είχε δει όλα αυτά σε 5 λεπτά.

Κοινά προβλήματα είναι όντως κινητήρας τουρμπίνα και αν χρειαστούν επισκευη και τα 2 αυτά, τότε το κόστος ξεπερνά το κόστος ολόκληρου του αμαξιού.

Γενικά το κόστος υπολογίζεται σε ορίζοντα 5ετίας. Δεν είναι μόνο το κόστος απόκτησης. Είναι το συνολικό κόστος που θα σου στοιχίσει μαζί με επισκευές σε ορίζοντα 5ετίας.

Αν μετά την επισκευή να έχεις κατα νου, καίει αρκετό λάδι, να ξέρεις πως θα έχεις και άλλα έξοδα

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία