Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Απωλεια πιεσης και overboost

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Απωλεια πιεσης και overboost

Καλησπερα κι απο εμενα, ενα περιεργο προβλημα παρουσιαστηκε απο τις πρωτες μερες που παρελαβα το σμαρτακι μου απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη. Το προβλημα ειναι το εξης στις πρωτες βολτες βιωσα απωλεια δυναμης και ατμοσφαιρικη λειτουργια υποψιασμενος απο πολους φιλους και επειτα απο ερευνα αλλαζω την γνωστη τουρμποβαλβιδα ενεργοποιητη του wastegate και κατα καποιο τροπο boost controler η απωλεια δυναμης επαψε και το αμαξακι φουσκωνει κανονικα και γκαζωνει ομορφα απο χαμηλα,να προσθεσω οτι το προβλημα προεκειπτε στην μεγαλη ζεστη και ενω εβλεπα μεχρι και 0.9 over ξαφνικα επεφτα στο 0.3 και εμενε εκει. αλλες φορες εμενα σταθερα στο 0.5 ανεξαρτητως φορτιου οσο και να παταγα οποια ταχυτητα και να ειχα εβλεπα 0.5 Bar συνεχεια σαν αν δουλευα μηχανικη πιεση . Με την αλλαγη τουρμποβαλβιδας ειδα φοβερη βελτιωση και στις 3 πρωτες αλλαγες παω πετωντας, στην τεταρτη αρχιζουν τα προβληματα δεν εχω καθολου overboost και η πιεση παρεχεται σαν να ανοιγοκλεινει το wastegate επεσα λοιπον απο κατω να δω το μοχλο και τον αξωνα απο το πορτακι καθως εχω ακουσει οτι κολλανε. Διαπιστωση: ρωγμη στο μαντεμι στον αξωνα του wastegate και πολυ σφιχτη λειτουργεια δεν κινειτε καθολου ελευθερα, αφενως η ρωγμη παραμορφωνει την οπη και φρεναρει το αξωνακι υποθετω αφαιτερου η οξυδωση παιζει ρολο και αναρωτιεμαι αν με την λιπανση καταφαιρω κατι. Αν καποιος το εχει δοκιμασει ασ πει την γνωμη του.
    Επισης προτιθεμαι να παω My smart για την επισκευη - αλλαγη πολλαπλης .
    Υ.Γ Η τουρμπινιτσα δεν εχει κενα τζογους και λαδια το μοτερ εχει 159.000χλμ χωρις επισκευη η πολλαπλη εχει τα κλασσικα ραγισματα συν αυτο γυρω απο το wastegate δεν καιω ουτε χανω λαδακια και το μοτερακι εχει μμια καλη εικονα γενικα σε σχεση με τα χλμ του επισης δεν εχω απωλεια πιεσης ουτε υποπιεσης απο πουθενα κανενα σωληνακι σκισμενο. Να προσθεσω οτι το αυτοκινητο που αντικεταστησε το smartaki ηταν ενα RX8 cosmo 231 me 108.000 απροβληματιστα χλμ, ειμαι αρκετα σχολαστιικος σε ολα και το ιδιο θελω να κανω και με το σμαρτακι το οποιο και λατρεψα παρολα τα τσαλιμια που κανει τα οποια δεν με χαλασανε και πολυ ειναι πολυ απολαυστικο στην οδηγηση και μου εχει λυση τα χερια.
    Τελευταία επεξεργασία από manos145b; 05-06-2018 στις 20:48

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Απωλεια πιεσης και overboost

To forum δεν ειναι κ πολυ ενεργο μαλλον ε?

3. Απ: Απωλεια πιεσης και overboost

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από manos145b Εμφάνιση Μηνύματος
    To forum δεν ειναι κ πολυ ενεργο μαλλον ε?
    αφού θα πας στον Χρήστο θα βρεις τι παίζει, είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που μόνο με διεξοδικό ψάξιμο μπορείς να βρεις άκρη
    Πάντως με τόσα "κρακ" η πολλαπλή πως θέλεις να σου κρατήσει πίεση μετά από κυνήγημα, διότι μη μου πεις ότι δεν το πας στα όρια αφού το τουρμπίζεις στα 0.9.
    Προχώρησε το βήμα βήμα δεν υπάρχει μαγική λύση, κοίταξε όλο το αυτοκίνητο για να τα βάλεις σε σειρά

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Για την ιστορια αλλαγη πολλαπλης εξαγωγης, το προβλημα προερχωταν απο κολλημενο Wastegate η πολλαπλη μου ειχε ραγισμα κατα μηκος της οπης που λειτουργει το αξωνακι του Wastegate οποτε οσο ηταν κρυο δουλευε και οταν ζεστενοταν και σκευρωνε εμενε ανοιχτο.
    Με την αλλαγη πολλαπλης εχω σταθερο 0,5 και over 0.8 και 0.9 peak.
    Οσο και αν ψαχνω δεν μπορω να βρω αν αυτη ειναι η νορμαλ πιεση λειτουργιας για 700cc smart for two του 2006 .
    Aν υπαρχει καποιος που μπορει να παρεχει αυτη την πληροφορια θα ημουν υποχρεως.
    Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2010
    Δύναμη Φήμης
    124

Αν θυμάμαι καλα ,οτι over σε μαμα 700cc ειναι 0.7..Εισαι μια χαρα πλεον και χωρις προβλήματα !!
    smartimes 2016 Germany
    smartimes
    2015 Hungary
    smartimes 2014 Portugal
    smartimes 2013 Switcherland
    smartimes 2011 Italy
    smartimes 2006 Austria€

6. Απ: Απωλεια πιεσης και overboost

Το εφτακοσάρι των 60 ίππων έχει πίεση 0.8 bar
    Επίσης over boost "δεν" νομίζω ότι έχει εάν δεν έχει το κουμπί στα πλάγια του λεβιέ των ταχυτήτων για να γίνει αυτόματο, έχω δει σε site ότι υπάρχει ένας "διακόπτης" στο κάτω μέρος του πεντάλ του γκαζιού, κάποια τον έχουν και απλά το ενεργοποιείς με το πρόγραμμα της Mercedes, αλλιώς βάζεις πεντάλ που το έχει επάνω.

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

καλησπερα εχω soft touch κουμπι στο πλαι. Να συμπληρωσω το εξης εβγαλα πολο θετικο μπαταριας εκανε Reset ο εγκεφαλος και τωρα πια η smartαρα μου πεταει. Ειναι πολυ σβελτο και παρα πολυ ευχαριστο στην οδηγηση τουρμπιζει στις 2,500 και κρατα καλη πιεση ακομα και ψηλα.
    Τωρα οπως αναφρει και ο Jim ginis η πιεση μου ειναι 0.8 over για να πεσει στο 0.6 -0.5 σταθερο.
    Σιγα σιγα θελω να βαλω ενα προγραμματακι για να γινει ακομα πιο ευχαριστο στην οδηγηση. Εμπειριες αποψεις και συμβουλες δεκτες.

8. Απ: Απωλεια πιεσης και overboost

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από manos145b Εμφάνιση Μηνύματος
    καλησπερα εχω soft touch κουμπι στο πλαι. Να συμπληρωσω το εξης εβγαλα πολο θετικο μπαταριας εκανε Reset ο εγκεφαλος και τωρα πια η smartαρα μου πεταει. Ειναι πολυ σβελτο και παρα πολυ ευχαριστο στην οδηγηση τουρμπιζει στις 2,500 και κρατα καλη πιεση ακομα και ψηλα.
    Τωρα οπως αναφρει και ο Jim ginis η πιεση μου ειναι 0.8 over για να πεσει στο 0.6 -0.5 σταθερο.
    Σιγα σιγα θελω να βαλω ενα προγραμματακι για να γινει ακομα πιο ευχαριστο στην οδηγηση. Εμπειριες αποψεις και συμβουλες δεκτες.
    αν ήταν εργοστασιακό στο soft touch έχει το kick down
    εγώ στο γνωστό Evilution το είχα δει ότι υπάρχει αυτή η διαφορά https://www.evilution.co.uk/info/acc...own_switch.htm

αν σου είναι εύκολο γράψε πόσο σου στοίχησε η πολλαπλή και η εργασία της για να παίρνουμε ιδέες

Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από esykas Εμφάνιση Μηνύματος
    αν ήταν εργοστασιακό στο soft touch έχει το kick down
    εγώ στο γνωστό Evilution το είχα δει ότι υπάρχει αυτή η διαφορά https://www.evilution.co.uk/info/acc...own_switch.htm

αν σου είναι εύκολο γράψε πόσο σου στοίχησε η πολλαπλή και η εργασία της για να παίρνουμε ιδέες
    Εχει kick down πατας τερμα δλδ και κατεβαζει ταχυτητα.

Το τουρμπο το εβγαλα μονος ειμαι μηχανικος αυτοκινητων απλα δεν εχω ξαναασχοληθει με σμαρτ και ημουν λιγακι επιφυλακτικος επειτα απο συζητηση με επειρο του χωρου μου ελυσε καποιες αποριες και προχωρησα στην αφαιρεση του τυρμπο την πολλαπλη μαζι με το τουρμο τα πηγα στον Κλαδη αφαιρεσε την παλια πολλαπλη τοποθετησε την νεα και επειτα την εβαλα πανω και ολα καλα .
    Η πολλαπλη κανει 150 ευρω λιανικη,για τα μαγαζια υπαρχει το κατι λιγοτερο αλλα τα περιθωρι ειναι πολυ στενα . Πολυ καλη δουλεια απο τον Κλαδη ελεγξε και το τουρμπο με διαβεβαιωσε οτι ειναι υγιες το εβαλα πανω και ολα καλα.
    προληπτικα αλλαξα και την τουρμποβαλβιδα μιας και την εχει καμποσα χρονια εκει αλλαξα ολα τα σωληνακια απο το wastegate προς την βαλβιδα . Αυτα προς στιγμην .
    Αυτο που μου τριβελιζει το μυαλο τελευταια ειναι να βρω ενα 700αρι μοτερ με ζημια για να τσιγκλισω και ενα προγραμμα.
    Αν καποιος εχει κανενα ασ στειλει ενα μνμ.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Safe mode σε overboost
    Από salonikios_ole στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23-09-2017, 17:44
  2. Πιθανη απωλεια πιεσης
    Από M@nos_450 στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12-05-2017, 20:37
  3. cdi Euro 5- Απωλεια δυναμης
    Από autoagora123 στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30-04-2015, 16:52
  4. Απωλεια πιεσης απο 1.4 οverboost se 1.2
    Από basilis kordas στο forum Turbo - Intercooler - Σκάστρα
    σχόλια: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02-09-2010, 19:59
  5. προγραμμα απο τη OVERBOOST Electronic Tuning!!!!
    Από tsiko στο forum Βελτιώσεις
    σχόλια: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30-06-2010, 22:35

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία