Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Μπουζοκαλωδια 450

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Question Μπουζοκαλωδια 450

Καλησπερα, ειμαι κατοχος ενος 450 του 1999, μετα απο προσφατο σερβις το αυτοκινητο κανει κοψιματα κατα την αποτομη επιταχυνση που δεν τα εκανε πριν. Ο μηχανικος λεει οτι ειναι τα μπουζοκαλωδια, λεω να παρω και μια δευτερη αποψη απο ηλεκτρολογο διοτι ειναι ταλαιπωρημενα μεν (τα πανω δεν εχουν καν τις μεταλλικες ακρες) αλλα μου κανει εντυπωση γιατι πριν το σερβις δεν το εκανε. Περυσι ειχα το ιδιο προβλημα σε μεγαλυτερη εκταση αλλα εφτιαξε με μια αλλαγη μπουζι. Αν χρειαστει να τα αλλαξω τα γνησια καλωδια νομιζω κανουν γυρω στα 120-150 ευρω , αν γνωριζει καποιος καποια εναλλακτιμη μαρκα εξισου καλη αλλα οικονομικοτερη ας δωσει τα φωτα του.

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    315

Απ: Μπουζοκαλωδια 450

Ειναι πολυ πιο φθηνα τα μπουζοκαλωδια, ριξε μια ματια
    https://www.onparts.gr/smart/city-co...i/bouzokalodia
    Fortwo 600cc --->fortwo with engine ,electric ,electrical , ABS , ESP roadie 82 . . . .
    Clutch - Flywheel BONALUME
    Turbo a.r 0.33 (bigger than rody brabus) ===> fortwo 82++hp
    Exhaust brabus 451

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από VORIA ANNA Εμφάνιση Μηνύματος
    Ειναι πολυ πιο φθηνα τα μπουζοκαλωδια, ριξε μια ματια
    https://www.onparts.gr/smart/city-co...i/bouzokalodia
    Κατ αρχας ευχαριστω, ναι εχω δει τις επιλογες αυτες και στο autodoc, τα bosch κοστιζουν: τα μικρα 24ευρω το ενα επι 3 =72 και τα μεγαλα 30ευρω το ενα επι 3=90, αρα συνολο 162 ευρω χωρις μεταφορικα, για τις αλλες μαρκες λεω αν ειναι αξιοπιστες, αν τα χει δοκιμασει καποιος (beru, ngk, champion, tesla κλπ...) αλλιως αναγκαστικα θα βαλω τα γνησια...

Ημ. Εγγραφής
    Aug 2009
    Δύναμη Φήμης
    315

Και τα ngk και τα champion ειναι πολυ καλα ποιοτικα και προσωπικα θα τα προτιμουσα απο τα bosch
    Fortwo 600cc --->fortwo with engine ,electric ,electrical , ABS , ESP roadie 82 . . . .
    Clutch - Flywheel BONALUME
    Turbo a.r 0.33 (bigger than rody brabus) ===> fortwo 82++hp
    Exhaust brabus 451

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    815

Πιστευω ότι και να βαλεις θα κανεις δουλεια...αν μπορεις να βαλεις τα "αυθεντικα"(σιγουρα καποια από αυτες τις εταιριες θα τα φτιαχνει) ακομα καλυτερα αφου σου πηγαν σχεδόν 20 χρονια.
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μαλλον θα δοκιμασω κατι πιο οικονομικο απο τα bosch αρχικα και ελπιζω να βγει καλο, εν τω μεταξυ ειπα να κανω κατι αλλο και αλλαξα μονο τα πανω μπουζι με δικιδα ngk BKR6EKE οπως μου ειχαν βαλει και περυσι και τα ρεταρισματα σταματησαν... ο μηχανικος ειχε βαλει επισης δικιδα bosch αλλα ειχαν μεγαλυτερη αποσταση οι ακιδες αποτο κεντρο σε σχεση με τα ngk. προφανως ο κινητηρας λειτουργει σωστα με τα συγκεκριμενα. κατω αφησα τα bosch μια και απο οτι καταλαβα εχουν επικουρικη λειτουργια.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    815

αν τα αλλαζεις τα αλλαζεις όλα....απλα τα κατω είναι δυσκολοτερο να τα αλλαξεις για αυτό δεν τα αλλαζουν
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    αν τα αλλαζεις τα αλλαζεις όλα....απλα τα κατω είναι δυσκολοτερο να τα αλλαξεις για αυτό δεν τα αλλαζουν
    Τα Bosch ειναι καινουρια δουλεψαν 2-3 εβδομαδες πριν βαλω τα NGK, για αυτο δεν τα αλλαξα.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από M@nos_450 Εμφάνιση Μηνύματος
    Τα Bosch ειναι καινουρια δουλεψαν 2-3 εβδομαδες πριν βαλω τα NGK, για αυτο δεν τα αλλαξα.
    αυτο το προβλημα με τα κοψιματα εχω την εντυπωση οτι γινεται κ σε εμενα

επισης ενα θεμα που εχω μετα το σερβις π εκανα ειναι πως οταν βαζω μπροστα το κινητηρα ενω ειναι ζεστος(πχ μετα απο βολτες) τοτε στιγμιαια αναβει το βεντιλατερ απο το ιντερκουλερ, οι στροφες πεφτουν καπου στις 600 κ το αμαξι τρεμει για 1 δευτερολεπτο μεχρι δλδ να ξανα ανεβουν στις 900-1000
    λογικα τραβαει ρευμα το βεντιλατερ κ γιαυτο υπαρχει αυτη η πτωση αλλα θεωρειται φυσιολογικο ολο αυτο ? γτ πριν το σερβις δν το εκανε

δεν θυμαμαι τι μπουζια ειχα πριν αλλα τωρα φοραει NGK LKR8A

εσυ Μανο τι μπουζια δουλευεις τωρα ?

Ημ. Εγγραφής
    Jul 2009
    Δύναμη Φήμης
    116

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από FarmaS Εμφάνιση Μηνύματος
    αυτο το προβλημα με τα κοψιματα εχω την εντυπωση οτι γινεται κ σε εμενα

επισης ενα θεμα που εχω μετα το σερβις π εκανα ειναι πως οταν βαζω μπροστα το κινητηρα ενω ειναι ζεστος(πχ μετα απο βολτες) τοτε στιγμιαια αναβει το βεντιλατερ απο το ιντερκουλερ, οι στροφες πεφτουν καπου στις 600 κ το αμαξι τρεμει για 1 δευτερολεπτο μεχρι δλδ να ξανα ανεβουν στις 900-1000
    λογικα τραβαει ρευμα το βεντιλατερ κ γιαυτο υπαρχει αυτη η πτωση αλλα θεωρειται φυσιολογικο ολο αυτο ? γτ πριν το σερβις δν το εκανε

δεν θυμαμαι τι μπουζια ειχα πριν αλλα τωρα φοραει NGK LKR8A

εσυ Μανο τι μπουζια δουλευεις τωρα ?
    Πανω εχω ngk BKR6EKE κατω ειναι κατι δικιδα bosch απο το προσφατο σερβις, δεν τα αλλαξα γιατι σταματησαν οι διακοπες με την αλλαγη των πανω αλλιως θα τα αλλαζα ολα.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μπουζι και Μπουζοκαλωδια για 451 1000cc 84ps
    Από white-black στο forum Μηχανικές Βελτιώσεις
    σχόλια: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02-08-2011, 14:16

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Σελιδοδείκτες

Σελιδοδείκτες

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία