Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: Πρόβλημα ταχύτητες - δίσκος - ένδειξη τρεις γραμμές!!!

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Πρόβλημα ταχύτητες - δίσκος - ένδειξη τρεις γραμμές!!!

Καλησπέρα! Να σας πω την ιστορία μου αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος! Έχω ένα σμαρτακι 450 του 2000 600cc 180.000κμ το οποίο τα τελευταία 2 χρόνια ήταν σε ακινησία σε υπόγειο γκαράζ. Όταν το πίεζα βραχυκύκλωνε στον 3 τα μπουζί, δεν είχε κάποιο άλλο πρόβλημα (δηλαδή σε χαλαρό ρυθμό μέσα στη πόλη δεν παρουσίαζε ούτε αυτό). Πνίγηκε σε μια πλημμύρα το Σεπτέμβρη και με την ευκαιρία αυτή το έλυσα και για ανακατασκευή του κινητήρα. Αφού τελείωσα το βάζω μπροστά δουλεύει άψογα ο κινητήρας του αλλά παρουσιάζει το εξής: βάζοντας ταχύτητα ακούω το θόρυβο πίσω αλλά στην ένδειξη παραμένει στο Ν και κάνει μια μικρή διακεκομμένη κίνηση προς τα εμπρός η πίσω (ανάλογα με την ταχύτητα που έχω επιλέξει). Αυτό για λίγο γιατί μετά κόβει και μου δείχνει την ένδειξη με τις 3 γραμμές. Το σβήνω το ξανανάβω και κάνω πάλι τα ίδια... Όταν δε το σηκώνω στον αέρα οι αλλαγές γίνονται κανονικά στο κοντέρ και βλέπω R-N-1-2-3-4-5-6 κανονικά, αλλά ασκώντας πίεση στους τροχούς μπορώ να τους ακινητοποιησω. Δεν έχω κάποια ένδειξη βλάβης και με απλό διαγνωστικό δε βλέπω τπτ (έχω αγοράσει star διαγνωστικό και καλώδια αλλά δε μπορώ να το βάλω να δουλέψει). Όσων αφορά τη μετάδοση έχουν γίνει τα εξής: αλλαγή βαλβολινες, αλλαξα το ρουλεμάν του δίσκου, άνοιξα και λίπανα το συμπλέκτη (το κουτί με το ελατήριο και το πείρο μέσα) και καθάρισα όλες τις επαφές. Δεν έχω λύσει αυτό που αλλάζει τις ταχύτητες και τον αισθητήρα. Οι ενδείξεις νομίζω είναι για δίσκο-βολάν αλλά θα ήθελα τη βοήθεια σας για να αποφύγω άσκοπο χρόνο και χρήμα! Ευχαριστώ και συγνωμη αν κούρασα!

Απ: Πρόβλημα ταχύτητες - δίσκος - ένδειξη τρεις γραμμές!!!

καλησπέρα χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο πρέπει να το πας σε κανονικό διαγνωστικό σε γνήσιο .... αποκλείεται να βγάζει Ξ να έχει θέμα το δίσκο πλάτο ο ενεργοποιήτης ή ίσως το κιβώτιο και να μην κρατάει βλάβη ούτε μία στο εκατομύριο.
    Αφού άλλαξες το ρουλεμάν του δίσκου δε τσέκαρες το δίσκο πόσο ζωή έχει? Για να αλλάξεις ρουλεμάν πρέπει να λύσεις κιβώτιο.
    στη ζωη μας οπου & οπως στρουμε θα κοιμηθουμε

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2018
    Δύναμη Φήμης
    0

Απ: Πρόβλημα ταχύτητες - δίσκος - ένδειξη τρεις γραμμές!!!

Καλησπέρα, αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση! το πλησιέστερο "star" ήταν περίπου 30 χιλιόμετρα και δε φορτώνω το αυτοκίνητο για αυτό μόνο, αγόρασα από ebay καλώδιο και το πρόγραμμα και τις επόμενες μέρες θα το εγκαταστήσω. Πέραν αυτού, το πρόβλημα λύθηκε και ήταν κολλημένος δίσκος που υπολειτουργουσε, δεν υπήρχε θέμα φθοράς γιατί πριν "πνίγει" κινούταν κανονικά, το πνίξιμο μεσολάβησε. Τεσπα, αλλαξα δίσκο και όλα δουλεύουν τέλεια!!!

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόβλημα 3 λαμπάκια και ταχύτητες...
    Από Thanoulis στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08-08-2014, 17:42
  2. πρόβλημα με ένδειξη κλειδιού
    Από smartos στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04-01-2013, 14:33
  3. Πρόβλημα στις ταχύτητες
    Από x-oyranoy στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 3