Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9

Θέμα: Ιμιτασιον Ανταλλακτικα μετά απο τρακαρισμα που δεν εφταιγα! (Φιλικος διακανονισμος)

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    Δύναμη Φήμης
    61

Ιμιτασιον Ανταλλακτικα μετά απο τρακαρισμα που δεν εφταιγα! (Φιλικος διακανονισμος)

Καλησπερα σε ολους,

Ειχα προσφατα ενα χτυπημα (απο παραβιαση στοπ αλλου) με αποτελεσμα να με χτυπησει αριστερα/μπροστα γωνια καθολου ομως στο σημειο της πορτας.

Τελοσπαντων εσπασε ο φανοστατης (μετόπη) στο σημειο που κουμπωνει η ποδια και θελει αλλαγη μαζι με το μπροστινο αριστερο πλαστικο. Η ποδια παρολα αυτα δεν επαθε το παραμικτο απο οτι μου ειπαν.

Μετα απο πιεση επειδη ειχε μια γρατζουνια παει για αλλαγη και το φαναρι ζητησα αντικατασταση.

Η προσφορα που συννεοηθηκε το συνεργειο που το πηγα (σμαρτοσυνεργειο που κανει service και οχι φανοποιειο) με τον πραγματογωμονα ηταν οτι αυτος δεν δεχεται να μου αντικαταστασει αυτα τα ανταλλακτικα με οριτζιναλ αλλα του εμποριου. Ζητησε ακομη το συνεργειο μου και ευθυγράμμιση που θα την κανει τριτος συνεργατης του.

Μου προτειναν να πληρωσω εγω την διαφορα αν θελω γνησια ανταλλακτικα (!!). Κατι που εννοειται δεν θα κανω. Προτιμω να το τραβηξω για διαφωνια στην ασφαλιστικη που με τρακαρε και να αποζημειωθω απο την αλλη ασφαλιστικη αν γινεται.

Θα εχω προβλημα στους τριγμους με μετωπη που δεν ειναι original;
    Το φαναρι ειναι χειροτερης ποιοτητας και μπορει να ασπρισει στον ηλιο;

Ενημερωτικα εχω hellas direct ασφαλιστικη που μου το φτιαχνει η δικια μου (λογω φιλικου διακανονισμου με την aig του οδηγου που με χτυπησε) και η εμπειρια μου ειναι πολυ κακη!

Εχει παει 3 φορες ο πραγματογνομονας της δικιας μου ασφαλιστικης στο συνεργειο για να βγαλει φωτογραφιες μεχρι να τα βρουν.
    Χιλιες φορες να μην ειχα φιλικο διακανονισμο και να πηγαινε ο πραγματογνομονας της αλλης ασφαλιστικης.
    Τελευταία επεξεργασία από newsmart; 12-02-2019 στις 11:40

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    819

Απ: Ιμιτασιον Ανταλλακτικα μετά απο τρακαρισμα που δεν εφταιγα! (Φιλικος διακανονισμος)

Μηπως θελει να σου βαλεις μτχ και όχι ιμιτασιόν;Γιατι πχ φαναρια δεν βγαζει η σμαρτ μπορει να θελει να σου βαλει από τρακαρισμενο ή απ εξω που ουσιαστικα ειναι η ιδια εταιρια που τα φτιαχνει για την σμαρτ.Για την μετωπη ειχαν βγαλει καποια στιγμη ιμιτασιόν που δεν ειχαν αντοχή όπως τα αυθεντικα κ εσπαγαν.Ξεκαθαρισε λιγο τι ακριβως θελουν να σου βαλουν
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    Δύναμη Φήμης
    61

Απ: Ιμιτασιον Ανταλλακτικα μετά απο τρακαρισμα που δεν εφταιγα! (Φιλικος διακανονισμος)

Για του "εμποριου" μου ειπαν συγκεκριμενα. Του εμποριου καινουργια. Καταλαβα δηλαδη οχι original και επρεπε να πληρωσω εγω διαφορα αν ηθελα να μπει original. Πιο συγκεκριμενα μου ειπαν μεταχειρισμενη μετωπη δυσκολα να βρουμε σε καλη κατασταση γιαυτο θα μπει καινουργια.
    Σε οδικη ασφαλεια παιζει προβλημα; Η μετωπη πλαστικη ειναι; Το λεω απο αποψη βαρους, αντοχης κλπ.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    819

τοτε μαλλον είναι καινουργια μεν από την εταιρια που βγαζει κ για τη σμαρτ,δεν εχεις θεμα.οταν λες μετωπη την μουρη μπροστα δεν εννοεις;
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    Δύναμη Φήμης
    61

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ilman3 Εμφάνιση Μηνύματος
    τοτε μαλλον είναι καινουργια μεν από την εταιρια που βγαζει κ για τη σμαρτ,δεν εχεις θεμα.οταν λες μετωπη την μουρη μπροστα δεν εννοεις;
    μετωπη η αλλιος φανοστατης και εννοω αυτο:

https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-S...-/131593264757

Το ιδιο λες;

Ενω δεν εσπασε το μεγαλο πλαστικο μπροστα, εσπασε η μετωπη σε ενα σημειο που κουμπωνει η ποδια απο κατω.

6. Απ: Ιμιτασιον Ανταλλακτικα μετά απο τρακαρισμα που δεν εφταιγα! (Φιλικος διακανονισμος)

κοίταξε μη μπλέξεις με το συνεργείο και στο τέλος τις πληρώσεις από τη τσέπη σου τις διαφορές
    προσωπικά γνωρίζω ότι την διαφορά στα γνήσια ανταλλακτικά πάντα τα ζητούσαν από τον πελάτη και ότι τα μεταχειρισμένα είναι είναι καλύτερα από τα ιμιτασιόν
    Αγωγές κλπ προϋποθέτουν την πληρωμή από σένα όλης της ζημιάς, και μετά πας δικαστήριο και περιμένεις όσο πάρει να γίνει η δίκη και τι θα σου εκδικάσει
    Κάποτε υπήρχαν δικηγόροι που πήγαινες, έβλεπαν την υπόθεση, και αν άξιζε σου έδιναν τα χρήματα να επισκευάσεις το αυτοκίνητο όπως έπρεπε και αναλάμβαναν να πάνε στο δικαστήριο για να πάρουν τα περισσότερα

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    Δύναμη Φήμης
    61

οχι, δεν μου ειπαν για πληρωμη. θα πληρωσω μονο εφοσον θελω να μπουν οριτζιναλ ανταλλακτικα. μιλαμε ομως για ενα τρακαρισμα που δεν εφταιγα.
    εν τελη, δεν εμεινα ευχαριστημενος απο hellas direct, δηλαδη την δικια μου ασφαλιστικη.
    ενεργοποιηθηκε ο φιλικος διακανονισμος (hellas direct - aig) και ηρθαν απο την δικια μου ασφαλιστικη 3 φορες μεχρι τωρα να δουν το οχημα για μια πολυ μικρη ζημια. αυτο καταλαβαινω τουλαχιστον απο τα λεγομενα του συνεργειου.

λογικα την ζημια την παραθετουν στην αλλη εταιρεια (aig) για να τους πληρωσει. απλως ειναι εξυπηρετηση προς εμενα.

ειναι τσιπηδες παντως γιατι μου ειπαν αν δεν δεχτω την ζημια τοτε πρεπει να μην προχωρησει ο φιλικος διακανονισμος και να ερθει πραγματογνομονας απο την αλλη εταιρεια που θα παρει 15 μερες (ψεμα).

υποτιθεται ερχεται η δικια σου ασφαλιστικη για να σε βοηθησει περισσοτερο με την ζημια και να κανει εκτιμηση και οχι για να κοψει

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    819

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από newsmart Εμφάνιση Μηνύματος
    μετωπη η αλλιος φανοστατης και εννοω αυτο:

https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-S...-/131593264757

Το ιδιο λες;

Ενω δεν εσπασε το μεγαλο πλαστικο μπροστα, εσπασε η μετωπη σε ενα σημειο που κουμπωνει η ποδια απο κατω.
    όχι,αλλο ειχα καταλαβει,αυτο νομιζω δυσκολα θα βρεις εξω σε καλη κατασταση

Βασικα πρεπει να δεις τι ακριβως θα σου βαλουν σε ανταλλακτικα,γιατι το αμαξι είναι τουλάχιστον 5 ετων και οι αφαλιστικες δεν πληρωνουν.Τι ποσο ζητανε για καινουργια ανταλλακτικα ξερεις;
    Τελευταία επεξεργασία από ilman3; 13-02-2019 στις 12:25
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2014
    Δύναμη Φήμης
    61

οχι δεν γνωριζω.
    ενα 25-30 % της ζημιας μου ειπε ενας πραγματογνωμονας (για original και οχι εμποριου) που μιλησα απο την ασφαλιστικη μου αλλα εξαρταται απο το συνεργειο. απο οτι μου ειπε λογω της μικρης ζημιας το συνεργειο ζητουσε μεγαλο κοστος και για αυτο μου ειπαν για ανταλλακτικα εμποριου.

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Το ακριβοτερο τρακαρισμα!!!
    Από ilman3 στο forum Αυτοκίνητο Γενικά
    σχόλια: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 15-08-2015, 18:09
  2. τρακαρισμα.. :(
    Από tol στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11-05-2010, 08:32
  3. προβλημα μετα απο τρακαρισμα
    Από CHRISTINA83 στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 16