Αποτελέσματα 1 μέχρι 3 από 3

Θέμα: αγορά μεταχειρισμένου smart fortwo

Ημ. Εγγραφής
    Mar 2019
    Δύναμη Φήμης
    0

αγορά μεταχειρισμένου smart fortwo

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

ελπίζω να αφήνω το μήνυμα και τις ερωτήσεις μου στο σωστό σημείο μιας και είμαι νέο μέλος στο site σας.
    Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο smart, έχω ξανά οδηγήσει και χρησιμοποιήσει οπότε το έχω αποφασίσει σοβαρά. Άλλωστε το θέλω εντός πόλεως.
    Θα είναι το πρώτο μου αμάξι και ίσως επειδή είμαι κοπέλα δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα. Μου είπαν να αγοράσω μοντέλο από το 2007 και άνω και τα κυβικά να είναι από 800 και πάνω. Συν το ότι απ' όποιον και να το αγοράσω θα πρέπει να το πάω σε συνεργείο να το κοιτάξουν άνθρωποι της smart και όχι ένα οποιοδήποτε άλλο συνεργείο.
    Μπορείτε να βοηθήσετε; να μου πείτε κάποια βασικά πράγματα που θα πρέπει να προσέξω; και πριν την αγορά και μετά; άκουσα ότι είναι προτιμότερο να πάρεις smart pure αντί για passion ή pulse. Τι να κάνω; εκτός από τα χλμ τι πρέπει να προσέξω; ποια μοντέλα να κοιτάξω; εγώ μέχρι 4 χιλιάρικα μπορώ να δώσω, τι μου προτείνετε; θα ήθελα να μου κρατήσει κάποια χρονάκια... 4-5 για παράδειγμα... χωρίς να δώσω μία περιουσία σε συνεργεία και όλα αυτά.

Θα ήθελα μία καθοδήγηση και ως προς την επιλογή αρχικά και ως προς την προσοχή του αργότερα για να το έχω όσο περισσότερο καιρό γίνεται.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    καλή συνέχεια σε όλους.

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    819

Απ: αγορά μεταχειρισμένου smart fortwo

καλησπέρα

με 4000 δε μπορεις να παρεις μοντελο του 2007+ (είναι λιγα).To Pure είναι η απλη εκδοση και δυσκολα την βρίσκεις.800 κυβικα είναι τα diesel ενώ 1000 κυβικα είναι τα βενζίνης..Εαν δεν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα καλυτερα να πας σε άλλο αυτοκινητο που μπορεις να το κρατησεις και παραπανω χρονια
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1138

Απ: αγορά μεταχειρισμένου smart fortwo

Συνοπτικά:

Αγοράζεις μόνο μοντέλο 2007+ (το 451 δηλαδή). Αν δεν μπορείς να αγοράσεις λόγω οικονομικών 451, μην αγοράσεις καθόλου smart, γιατί σε διάστημα 3 ετών θα σου κοστίσει τα 2πλά. Τα 451 βενζίνης είναι 1000 κυβικά και προτίμησε αυτό με τα 71 άλογα (ατμοσφαιρικό).

Πριν το αγοράσεις θα το πας για έλεγχο σε συνεργείο που ασχολείται μόνο με smart.

Pure, passion, pulse είναι διαφορετικές εκδόσεις. Η pure έχει μικρότερη ιπποδύναμη, δεν έχει γυάλινη οροφή, ζάντες αλουμινίου, A/C και άλλα πολλά. Ψάξε οπότε Passion ή Pulse, αξίζουν τα ελάχιστα επιπλέον χρήματα.

Επίσης έχε κατά νου πως τα Smart τα κλέβουν περισσότερο απο κάθε άλλο αυτοκίνητο. Πρέπει με το που το πάρεις να συνυπολογίσεις ως απαραίτητο έξοδο, ασφάλεια κλοπής, συναγερμό και Bear Lock.

Τέλος έχε κατά νου πως το κόστος απόκτησης ενός αυτοκινήτου δεν είναι μόνο το κόστος αγοράς ενός αυτοκινήτου, αλλά το συνολικό κόστος του σε ορίζοντα 3ετίας. Μπορεί να πάρεις ένα αυτοκίνητο 500€ φθηνότερα απο κάποιο άλλο και να σου ζητήσει σε 2 χρόνια άλλες 2000€. Καλύτερα να δώσεις λίγα χρήματα επιπλέον και να πάρεις κάτι καλό, παρά να πλήρώσεις πολλαπλάσια χρήματα σε λίγο καιρό γιατί πήρες κάτι φθηνό.

*Κόστη που πρέπει να υπολογίσεις κατά τη στιγμή της αγοράς και τα οποία πρέπει να ρωτήσεις γιατί μπορεί να σε επιβαρύνουν είναι σε πόσο καιρό πρέπει να αλλάξεις:
    -φρένα 150€
    -αμορτισέρ 250€
    -δίσκο 300€
    -λάστιχα 250€

και φυσικά μόλις το πάρεις πρέπει να του κάνεις ένα μεγάλο service - 250€
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 01-04-2019 στις 09:15

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 31-03-2013, 18:47
  2. Αγορά μεταχειρισμένου Smart
    Από tomahawk στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14-06-2011, 01:18
  3. Αγορά μεταχειρισμένου Smart
    Από jose στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03-08-2009, 19:59
  4. Αγορά Μεταχειρισμένου Smart Fortwo