Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7

Θέμα: Κατανάλωση 451 cabrio 71hp

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    Δύναμη Φήμης
    0

Κατανάλωση 451 cabrio 71hp

Καλημέρα παιδιά
    Αγόρασα ένα smart cabrio 71 hp και τις πρώτες μέρες παρατηρώ κατανάλωση που δν περίμενα να είναι τόση. Περίπου 8,5λ/100km
    Το γκαζακι γενικά το έχω πατήσει τις πρώτες μέρες π το έχω. Συνήθως το χρησιμοποιώ Κηφισό πιο πολύ και γενικά μέσα στην πόλη. Πρώτη φορά εκανα το λάθος και έβαλα σε ετεκα και μ έκαψε 10λιτρα στα 100km. Μετά έβαλα δύο φορές σε αβιν και με 26λιτρα έβγαλε περίπου 300χιλ δλδ 8,6 στα 100. Το έχω στο σειριακό γτ είναι σπαστικό που αλλάζει από πρώτη σε Δευτέρα σε αρκετά υψηλές στροφές. Λέτε να χει κάποιο πρόβλημα με την κατανάλωση του ή γενικά τόση είναι η κατανάλωση του και όταν φτιάξω ακόμα καλύτερα την συμπεριφορά οδήγησης μ να πέσει;η κατανάλωση αυτή είναι με μόνιμα κλειστό a/c

Στάλθηκε από το ALP-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    827

Απ: Κατανάλωση 451 cabrio 71hp

μεσα στη πολη δεν βγαζεις ακρη.κανε ένα καλο service δες λιγο την πιεση στα λάστιχα,αλλα καπου στα 7 εάν παει καλα θα εισαι.Δοκιμασε λιγο και με 98αρα ή 100αρα βενζινη(πρεπει να βαλεις 2-3 φορες με την πρωτη ισως δεν δεις διαφορα)
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    Δύναμη Φήμης
    0

Ο κατασκευαστής έχω διαβάσει ότι προτείνει 95ρα, την 100ρα ειδικά την κατεβάζει σαν νερό, στο σέρβις μου είπαν όλα καλά με το αυτοκίνητο, απλά είναι ο τρόπος οδήγησης. Μου φαίνεται όμως μεγάλη διαφορά από το 6 στα 100 που άκουγα πριν το πάρω

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    827

100αρα και να την κατεβαζει σαν νερο λιγο δυσκολο το βλεπω.Κανε μερικες μετρήσεις ακομα αλλα καπου στα 7 να περιμενεις
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    Δύναμη Φήμης
    0

Λοιπόν έχω εξελίξεις
    Έβαζα βενζίνη σιγά σιγά μια φορά 13 λίτρα άλλη μια φορά αλλά 13 και άλλη μια φορά 6,7 λίτρα
    Συνολο 32,7
    Όταν του έβαλα τα 13 λίτρα από αυτά, ήταν τα πρώτα που μπήκαν μετά από την ένδειξη 5 λίτρα.
    Τωρα πήγα και το γέμισα στην ένδειξη 5 λίτρα πάλι και μου έβαλαν να γεμίσει φουλ φουλ 23 λίτρα, που έπρεπε να μπουν 28. Άρα το αυτοκίνητο είχε διανύσει απόσταση 380 χιλιόμετρα όχι με το 32,7 λίτρα αλλά με 27,7 γτ είχε αλλά 10 λίτρα μέσα και όχι 5. 33 λίτρα ντεπόζιτο μείον 23 10 λίτρα. Με 27,7 λίτρα στα 380 έχω κατανάλωση. 7,1λιτρα/100χιλιομετρα που είναι πολύ καλά.
    Συμπέρασμα, η ένδειξη επειδή είναι ψηφιακή με κουτάκια μπορεί να μην είναι ακριβής.Για να επιβεβαιώσω τώρα που γέμισα όταν το αμάξι κάνει 100 χιλιόμετρα θα πάω να ξαναγεμισω, οπότε θα ξέρω πόσο έκαψε στα 100 και θα ξέρω την ακριβή κατανάλωση του.
    Βενζινάδικο είδα αλλαγή όταν έβαλα από shell και avin.
    Κόλπο, επειδή αργεί να αλλάξει από πρώτη σε Δευτέρα, βάζεις πρώτη και μολις βάλει από μόνος Δευτέρα στις 2500 στροφές πατάς αυτόματο και μετά το αφήνεις αυτόματο.

Ημ. Εγγραφής
    Nov 2019
    Δύναμη Φήμης
    0

Αφού το γέμισα, όταν έφτασε τα 100km πήγα και το ξαναγεμισε έκαψε μέσα στην πόλη 7,2λιτρα στα 100

Ημ. Εγγραφής
    Dec 2019
    Δύναμη Φήμης
    0

ειναι αυτοματο η οχι? συνηθως ολα εχουν αρκετα ψηλη καταναλωση μεσα στην πολη...

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 2 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 2 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Κατανάλωση f2 brabus 700
    Από dimitris_29 στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 11-02-2015, 23:26
  2. κατανάλωση 451 mhd κ diesel
    Από doomis στο forum Κατανάλωση - Βενζίνη
    σχόλια: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14-12-2013, 03:30
  3. κατανάλωση - άνεση
    Από kxge στο forum Smart Γενικά
    σχόλια: 2