Αποτελέσματα 1 μέχρι 16 από 16

Θέμα: Μειωμενη αποδοση κινητηρα χωρις λογο

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Μειωμενη αποδοση κινητηρα χωρις λογο

Καλησπερα στην παρεα. Επιστρεφοντας σημερα το απογευμα (35-36 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια) απο Σερρες για Θεσσαλονικη με το w450 (700cc 61ps) μου λιγο πριν τις ανηφορες στα διοδια του Στρυμωνικου, εκει που πηγαινα (αρκετα) σβελτα εκανε ενα κλοτσημα και εχασε χωρις λογο σχεδον τη μιση ισχυ του. Ανεβηκα τελικα με 1000 βασανα τις ανηφορες με 3η-4η και 80χλμ (max) και τερμα γκαζι και παλι καλα που με εβγαλε μεχρι Θεσσαλονικη. Επισης (προφανως λογω του οτι παταγα τερμα γκαζι) μου σηκωνε συνεχεια 4 κουκιδες θερμοκρασια. Και παλιοτερα με τις μεγαλες ζεστες μου εκανε κατι παρομοιο μεσα στην πολη ομως, αλλα μολις το εσβησα και το ξαναβαλα μπρος εστρωσε. Καμια ιδεα για το τι μπορει να ενοχλησε το τερατακι μου?

ps: παραφλου και λαδια κανονικα.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1180

Απ: Μειωμενη αποδοση κινητηρα χωρις λογο

Μπήκε σε Safe Mode για κάποιο λόγο (δουλευε χωρις turbo δηλαδή). Έπρεπε να το σβήσεις και να το ανάψεις εκείνη την ώρα να έβλεπες αν ήταν ακόμα safe mode.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Ευχαριστω για την απαντηση. Απλα φοβηθηκα να το σβησω στη μεση του ταξιδιου μην και δεν επαιρνε. Την αλλη μερα εστρωσε. Σημερα στην ανηφορα του Καυταντζογλειου (χωρις ιδιαιτερη πιεση, μονο με a/c) μου ξανακοψε και σερνομασταν παρεα. Το εσβησα και μετα εστρωσε. Το ζητημα ειναι γιατι μπαινει σε safe mode, εχεις καμια ιδεα?

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1180

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από G.Damianidis Εμφάνιση Μηνύματος
    Ευχαριστω για την απαντηση. Απλα φοβηθηκα να το σβησω στη μεση του ταξιδιου μην και δεν επαιρνε. Την αλλη μερα εστρωσε. Σημερα στην ανηφορα του Καυταντζογλειου (χωρις ιδιαιτερη πιεση, μονο με a/c) μου ξανακοψε και σερνομασταν παρεα. Το εσβησα και μετα εστρωσε. Το ζητημα ειναι γιατι μπαινει σε safe mode, εχεις καμια ιδεα?
    Διάβασε εδώ. https://www.evilution.co.uk/mod/safe-mode.htm

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να συνδεθεί με διαγνωστικό σε συνεργείο που ασχολείται μόνο με smart Εν δυνάμει ειναι επικίνδυνο. Αν μπει σε Safe mode πανω σε προσπέραση ή διασταύρωση που βγαινεις, μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Το πηγα σημερα στο συνεργειο μου στη Θεσσαλονικη για σερβις 120.000χλμ και με την ευκαιρια το ψαξαμε. Ειχε κομμενο ενα σωληνακι υποπιεσης. Τωρα το τερατακι ειναι jet. Παντως οντως ειναι πολυ επικινδυνο γιατι εκει που πηγαινε μια χαρα μουλαρωνε ξαφνικα και εμενε χωρις turbo. Τα μπουζοκαλωδια θα του αλλαξω απο βδομαδα γιατι απο τα "μαμα" κοπηκε του 3ου. Με βολεψε με ενα μεταχειρισμενο ευτυχως για να μην μεινει το Smartaki μεσα μεχρι την Τριτη. Τεσπα, ολα καλα. Ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.
    Τελευταία επεξεργασία από G.Damianidis; 12-08-2022 στις 20:02

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Κι μια ερωτηση ακομη Sphinxgr επειδη εισαι γνωστης: ποια ειναι η ακριβης ποσοτητα λαδιου για το 700cc με και χωρις φιλτρο? Γιατι στο σερβις που εκανα χθες, ο πιτσιρικας ατο συνεργειο μου εβαλε 3.600γραμ και μου φανηκαν too much. Τσεκαρα τον δεικτη σημερα και ηταν πανω απο το max.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1180

Κι μια ερωτηση ακομη Sphinxgr επειδη εισαι γνωστης: ποια ειναι η ακριβης ποσοτητα λαδιου για το 700cc με και χωρις φιλτρο? Γιατι στο σερβις που εκανα χθες, ο πιτσιρικας ατο συνεργειο μου εβαλε 3.600γραμ και μου φανηκαν too much. Τσεκαρα τον δεικτη σημερα και ηταν πανω απο το max.
    3 λίτρα μαζί με την αλλαγή φίλτρου. Ποτέ περισσότερα. Ο δείκτης πρέπει να είναι στη μέση min - max, ποτέ παραπάνω. Να πας να σου αφαιρέσουν 600ml.
    Τελευταία επεξεργασία από Sphinxgr; 16-08-2022 στις 14:16

Ημ. Εγγραφής
    Sep 2007
    Δύναμη Φήμης
    862

εισαι σιγουρος οτι σου βαλαν 3600;ο δειχτης σου τωρα ειναι πανω απο το μαξ;
    BLACK SHADOW

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Το λαδι (μετρωντας οπως πρεπει) εφτανε πανω απο το max μεχρι τις καμπυλες του δεικτη.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Εχω ρουφηχτρα και τα αφαιρεσα την αλλη μερα, απλα πεταξα "τσαμπα και βερεσε" 600ml λαδι 229.3-5/40 mercedes συν τη φασαρια.

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1180

Εχω ρουφηχτρα και τα αφαιρεσα την αλλη μερα, απλα πεταξα "τσαμπα και βερεσε" 600ml λαδι 229.3-5/40 mercedes συν τη φασαρια.
    5/30 παίρνει το 700cc. Γιατί του βάλατε 5/40?

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Τα "μπλε" τα mercedes του φοραω χρονια και ειναι μια χαρα. Καθε 5000χλμ αλλαγη με φιλτρο.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Επειδη το κατεχεις το θεμα με τα Smart Sphinxgr και για να μην ανοιγω νεο θεμα, αντιμετωπιζω αλλο ενα προβλημα (μου το ματιασαν μαλλον) με το "μικρο" μου...φετος το κλιματιστικο με τις ζεστες το δουλευω συνεχεια και παρατηρησα οτι σε ανηφορες ειτε σε ταξιδι ειτε στην πολη σηκωνει 4 κουκιδες θερμοκρασια σχετικα ευκολα. Μολις πιασει κατηφορα πεφτει στις 3 κουκιδες.

Η αληθεια ειναι πως για 3-4 χρονια ο "μαμα" θερμοστατης εμενε ελαχιστα ανοιχτος οποτε δουλευα με 2 αντε 3 κουκιδες, 4 επιανε με πολλα βασανα.

Περυσι τον αλλαξα (εγινε πιο κεφατο και επεσε η καταναλωση λιγο) μαζι με παραφλου μπλε της Motul. Συγγνωμη που γραφω λεπτομερειες απλα θελω να εξηγησω αυτο που με προβληματιζει.

4 κουκιδες σε ανοιχτο ανηφορικο δρομο με χρηση κλιματισμου, σχετικη πιεση του κινητηρα και 35-36 εξωτερικη ειναι φυσιολογικη θερμοκρασια? Επισης οταν πιανει 4 πεφτει και η αποδοση του κινητηρα. Το κλιματιστικο να σου πω δουλευει αψογα ειδικα στην ανακυκλωση,

Προχθες κινηθηκα -με χρηση κλιματισμου φυσικα- για πολυ ωρα στο κεντρο της Σαλονικης, η θερμοκρασια σταθερα στις 3 κουκιδες, αλλα παρατηρησα μετα απο ωρα πως στο στιγμιαιο πατα-ασε του γκαζιου το τερατακι κλωτσουσε κανοντας ενα γκαπ γκουπ το οποιο επισης πρωτη φορα φετος μου το κανει. Αυτο που παρατηρησα ειναι πως οταν κομπλαρει ο κομπρεσορας του ac ο κινητηρας φρεναρει πολυ εντονα (περισσοτερο απο το συνηθες).

Το πηγα σε φιλο μηχανικο (οχι Smartα) το μπριζωσε και τσεκαραμε τη θερμοκρασια που ανοιγει το βεντιλατερ και ολα ηταν φυσιολογικα (102 βαθμοι).

Εγραψα ολο αυτο το παπλωμα για να εξηγησω τα ζητηματα που αντιμετωπιζει το μικρο μου μηπως και βρουμε καποια λυση.
    Τελευταία επεξεργασία από G.Damianidis; 28-08-2022 στις 07:43

Ημ. Εγγραφής
    Oct 2004
    Δύναμη Φήμης
    1180

Επειδη το κατεχεις το θεμα με τα Smart Sphinxgr και για να μην ανοιγω νεο θεμα, αντιμετωπιζω αλλο ενα προβλημα (μου το ματιασαν μαλλον) με το "μικρο" μου...φετος το κλιματιστικο με τις ζεστες το δουλευω συνεχεια και παρατηρησα οτι σε ανηφορες ειτε σε ταξιδι ειτε στην πολη σηκωνει 4 κουκιδες θερμοκρασια σχετικα ευκολα. Μολις πιασει κατηφορα πεφτει στις 3 κουκιδες.

Η αληθεια ειναι πως για 3-4 χρονια ο "μαμα" θερμοστατης εμενε ελαχιστα ανοιχτος οποτε δουλευα με 2 αντε 3 κουκιδες, 4 επιανε με πολλα βασανα.

Περυσι τον αλλαξα (εγινε πιο κεφατο και επεσε η καταναλωση λιγο) μαζι με παραφλου μπλε της Motul. Συγγνωμη που γραφω λεπτομερειες απλα θελω να εξηγησω αυτο που με προβληματιζει.

4 κουκιδες σε ανοιχτο ανηφορικο δρομο με χρηση κλιματισμου, σχετικη πιεση του κινητηρα και 35-36 εξωτερικη ειναι φυσιολογικη θερμοκρασια? Επισης οταν πιανει 4 πεφτει και η αποδοση του κινητηρα. Το κλιματιστικο να σου πω δουλευει αψογα ειδικα στην ανακυκλωση,

Προχθες κινηθηκα -με χρηση κλιματισμου φυσικα- για πολυ ωρα στο κεντρο της Σαλονικης, η θερμοκρασια σταθερα στις 3 κουκιδες, αλλα παρατηρησα μετα απο ωρα πως στο στιγμιαιο πατα-ασε του γκαζιου το τερατακι κλωτσουσε κανοντας ενα γκαπ γκουπ το οποιο επισης πρωτη φορα φετος μου το κανει. Αυτο που παρατηρησα ειναι πως οταν κομπλαρει ο κομπρεσορας του ac ο κινητηρας φρεναρει πολυ εντονα (περισσοτερο απο το συνηθες).

Το πηγα σε φιλο μηχανικο (οχι Smartα) το μπριζωσε και τσεκαραμε τη θερμοκρασια που ανοιγει το βεντιλατερ και ολα ηταν φυσιολογικα (102 βαθμοι).

Εγραψα ολο αυτο το παπλωμα για να εξηγησω τα ζητηματα που αντιμετωπιζει το μικρο μου μηπως και βρουμε καποια λυση.
    Είναι απόλυτα φυσιολογικό σε 450 να φτάνει τις 4 κουκίδες σε ζεστό καιρό (>35c) και ποσο μάλλον και με τη χρήση AC.

Αν δεν βαριέσαι, κοίτα απο κάτω το αυτοκίνητο που έχει ένα πλαστικό φτυάρι που φέρνει αέρα στη μηχανή αν έχει σπάσει, αν είναι ακόμα εκεί κλπ. Αυτό το φτυάρι είναι το μοναδικό που μπορεί να φέρνει αέρα στη μηχανή όταν το αμάξι κινείται.

Capture.JPG

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Ειχα την εντυπωση πως με το κλιματιστικο ανοιχτο δεν πιανει το Smartακι ποτε 4 κουκιδες. Παντως μετα απο σχετικο ψαξιμο (και δοκιμη) στο συνεργειο καταληξαμε πως ισως ο συμπιεστης του κλιματισμου αρχισε να "σφιγγει" λιγο (προφανως λογω φθορας και χρονων) με αποτελεσμα, οταν κομπλαρει να ζοριζει παραπανω το μοτερ. Ρωτησα και για τον τεντωτηρα του ac, αλλα μου ειπαν οτι αν ειχε θεμα θα το ζοριζε και οταν ειναι κλειστο.

Ημ. Εγγραφής
    Feb 2020
    Δύναμη Φήμης
    0

Καλημερα στην παρεα. Τελικα το τερατακι ειχε κομμενη μπροστινη βαση μηχανης (για αυτο τα χτυπηματα και η γενικοτερη νευρικοτητα).

Πληροφορίες Θέματος

Χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα

Υπάρχου 1 χρήστες που βλέπουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Μειωμενη Ανταποκριση γκαζιου
    Από rosspy στο forum Κινητήρας - Σασμάν
    σχόλια: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 17-08-2012, 21:52
  2. σχόλια: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01-11-2010, 16:10
  3. Χωρις πλαστικα!!!
    Από Max-arbou στο forum Γενικά Θέματα
    σχόλια: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29-09-2008, 07:59
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ AIRCONDITION