PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σκάστρο - απορίες

Sphinxgr
05-11-2004, 14:48
Έχω την εξής απορία. Έχω το pure με τα 45 άλογα και αναρωτιέμαι αν αξίζει να του βάλω σκάστρα. Θα ακούγεται καθόλου λόγο χαμηλής πίεσης που δουλέυει η τσάμπα θα τη βάλω?

Στη Kosmart που είχα ρωτήσει μου είχαν πει να μη βάλω γιατί θα χάσω σε άλογα και μετά από καιρό θα πάω να μου την βγάλουν. Τεχνικά στέκει αυτό? Απ’οτι γνωρίζω δεν έχει σχέση με την ιπποδύναμη αλλά με την ασφάλεια του κινητήρα η σκάστρα.

Υποθέτω πως όλες οι σκάστρες δε κάνουν για όλα τα αμάξια με turbo λόγο διαφοράς πίεσης κλπ που δουλεύουν έτσι? Σε smart έχω ακούσει αυτές που κάνουν “τσσσς” υπάρχουν ανάλογες για smart που να κάνουν όπως τα Impreza του wrc και σφυρίζουν?Αν ναι ακούγονται καθόλου?

mysmart.gr
05-11-2004, 15:45
ΟΤΙ ΣΚΑΕΙ ΣΚΑΕΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ,ΒΕΒΑΙΑ,ΠΑΡΕ ΜΕ ΜΑΛΑΚΟ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΓΙΕΤΑΙ,ΔΕΝ ΧΑΝΕΙΣ ΑΛΟΓΑ

STELIX
01-12-2004, 09:08
POIA SKASTRA EINAI KALYTERH?KAI LEITOYRGIKA KAI APO APOPSH THORYBOY?ANOIXTOY H KLEISTOY TYPOY? MONOY H DIPLOY EMBOLOY KAI POIA MARKA?

airmax
01-12-2004, 10:30
ego file stelix exo tin turboxs monou emvolou kai tin evala stin microcar....apolyta satisfied..:)

esteban
01-12-2004, 11:03
Σε smart έχω ακούσει αυτές που κάνουν “τσσσς” υπάρχουν ανάλογες για smart που να κάνουν όπως τα Impreza του wrc και σφυρίζουν?Αν ναι ακούγονται καθόλου?

Κατ'αρχήν εξηγούμε...αν κάνω λάθος....ε τι να κάνουμε....κανείς δεν είναι άσφαλτος (Άντζελα) :lol:

Έχω την εντύπωση ότι αυτό που έχουν τα wrc και σφυρίζουν είναι το "waste gate" και ξαναέχω την εντύπωση ότι τέτοιο πράγμα
έχουν και τα δικά μας τα μωρα.
Εγώ τουλάχιστον το δικό μου το κάνω να σφυρίζει αρκετά συχνά... γουστάρω τρελά να το ακούω!!!! :D
Ειδικά μετά το deliping(ή κάπως έτσι) που μου έκανε ο Χρήστος ακούγετε πιο πολύ.

Sphinxgr
01-12-2004, 12:19
Basika o logos uparkshs tou Westgate einai gia na krataei statherh th piesh sto turbo kai na mh ftanei se distheorita upsh h piesh kata th leitoyrgia tou Turbo. (an de kanw lathos kai egw!)
To sfirigma poy aneferw einai kata to afhma tou gaziou sta wrc (Impreza sygekrimena pou einai xarakthristiko tous) kai den einai to klasiko tssssss alla ena sfyrigma pou allazei syxnothta. De kserw pws na to perigrapsw re gamoto:? !!!!

Andreas
01-12-2004, 12:49
File Sphinxgr me tin skastra pou eipe o chrido 8a exeis afto akrivws to pragma..
Oson afora afto pou sou eipan stin kosmart twra....i skastra den vgazei ntoufeki na skotwsei ta kakomoira ta alogakia, oute 8a tous anoi3ei to kapo gia na figoun kai na ta xaseis....Tromara tous,einai kai mixanikoi!
To mono meionektima pou exei i skastra einai oti meta apo ka8e afima tou gaziou i piesi tou tourbo 8a peftei ligo perissotero apo oso peftei twra!Pragma pou simainei oti mporei na xaneis ligo re ropes!

merc_gr
01-12-2004, 14:44
gia tin apolia isxios. an iparxi;;;isos ofilete sto oti i skastra ine anixtou tipou kai pithanon na iparxi kapia epiploki meto AFM.
ή epidi ektononete sxetika megali maza se sxesi me tin paroxi tou tourbo.
i kaliteri lisi pisteuo pos tha itane mia diplou embolou pou paragi ixo eno paralila sinergazete me to AFM..

diorthoste me an kano lathos :)

xeris kanis an iparxoun kai rifmizomenes gia smart :?

STELIX
01-12-2004, 15:44
EXEI H FORGE NOMIZW DIPLOY EMBOLOY ALLA EINAI KLEISTOY H ANOIXTOY TYPOY? H ANOIXTOY TYPOY KANOYN KALYTERO THORYBO

merc_gr
01-12-2004, 17:29
oi diplou embolou ine xexoristos tipos, ... (douleui sindiastika..) kani ton ixo mias anixtis xoris tosa mionektimata. :wink:
tora an tou aniktou paragi kalitero ixo auto den to xero :?

mysmart.gr
01-12-2004, 19:45
ΔΙΠΛΟΥ ΕΜΒΟΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΕΛΑΤΗΡΙΟ...ΤΟ ΕΜΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΕΦΛΟΝ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΗΣΗ ΧΑΝΕΙ ΠΙΕΣΗ...ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΛΟΓΑ ΑΠΛΩΣ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ,TO WASTE GATE, ΣΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ,ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΑΦΗΜΑ ΓΚΑΖΙΟΥ,ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΒΟΗΘΑ Κ Η ΣΚΑΣΤΡΑ....ΑΝ Η ΣΚΑΣΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΠΙΕΣΗ

ttasos
02-12-2004, 08:30
gia tin apolia isxios. an iparxi;;;isos ofilete sto oti i skastra ine anixtou tipou kai pithanon na iparxi kapia epiploki meto AFM.
ή epidi ektononete sxetika megali maza se sxesi me tin paroxi tou tourbo.
i kaliteri lisi pisteuo pos tha itane mia diplou embolou pou paragi ixo eno paralila sinergazete me to AFM..

diorthoste me an kano lathos :)

xeris kanis an iparxoun kai rifmizomenes gia smart :?

ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΣΜΑΡΤ ΔΕΝ ΕΧΕΙ AFM ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΣΤΡΑ ΟΠΟΤΕ Η ΔΙΠΛΟΥ ΕΜΒΟΛΟΥ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΗ :sad: :sad: :sad:

esteban
03-12-2004, 16:52
Και ναι.... τελικά το σφύριγμα το κάνει το wastegate!!!
Sphinxgr, δεν το έχεις ακούσει το σφύριγμα αυτό???
Μην περιμένεις να ακούσεις κάτι σαν το Impreza WRC αλλά αν συγκεντρωθείς και προσπαθήσεις :D , όταν πατήσεις τέρμα το γκάζι και μετά το αφήσεις απότομα γύρω στις 4,000 στροφές θα το ακούσεις!!! 8)

gavanos
03-12-2004, 17:05
Ακριβώς αυτό. Προσοχή, μην έχεις απλά τις στροφές στις 4.000 και το αφήσεις, γιατί τότε δεν θα ακούσεις τίποτα. Πρέπει να το κάνεις την ώρα που επιταχύνει το αυτοκίνητο, δηλαδή ανεβαίνουν οι στροφές. Τότε αν το αφήσεις....φρρρρρρρρρρ :D

P_H_PANOS
03-12-2004, 18:28
Emena to ekane kyrios se anhfores... alla apo tote pou ebala skastra den katafernv na to akoysw... :wink: :cry: :wink:

Sphinxgr
06-12-2004, 01:08
Ας τα βάλλουμε σε μια σειρά γιατί έχω αρχίσει να μπερδεύομαι λιγάκι!!!! Υπάρχουν δυο ειδών σφυρίγματα σε ένα Turbo. Το ένα είναι κατά το γέμισμα του Turbo αυτό που ακούγεται δηλαδή όταν επιταχύνουμε και ειδικά σε ανηφόρες και όπως έχει αναφερθεί ξανά, ακούγεται περισσότερο με την αλλαγή του φίλτρου σε ποιο ελεύθερο . Στα Smart ακούγεται με πολύ προσπάθεια και φαντασία! Το άλλο σφύριγμα είναι κατά την εκτόνωση (αφήνοντας το γκάζι) του αέρα και ενώ ο αέρας διαφεύγει μέσω της σκάστρας οπού εξαιτίας της ακούγεται και το δυνατό σφύριγμα που έχει ως Τσσσσσσσσσς ή το άλλο που δε μπορώ να περιγράψω και το κάνουν τα Impreza WRC!!! Τώρα για το Westgate δε καταλαβαίνω σύμφωνα με τα παραπάνω γιατί πρέπει να προέρχεται από κει ο δεύτερος ήχος που προανέφερα. Ποια η λογική?

gavanos
06-12-2004, 08:38
Το Smart ΔΕΝ ΕΧΕΙ σκάστρα. Επομένως ο αέρας στην περίπτωση "αφήματος" γκαζιού εκτονώνεται μέσω του φίλτρου αέρα και έτσι ακούς τον ήχο από εκεί. Δεν είναι ο ίδιος ήχος με αυτόν τησ σκάστρας. Είναι πιο..."τσαχπινικος" ( :lol: :lol: :lol: ). Στην περίπτωση που βάζεις σκάστρα, σταματάς να ακούς τον ήχο αυτό, γιατί πλέον ο αέρας εκτονώνεται από τη σκάστρα... :wink:

ttasos
06-12-2004, 10:33
Είναι πιο..."τσαχπινικος" ( :lol: :lol: :lol: ). :

"ΓΑΛΙΑΝΤΡΑ" ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ACROPOLIS ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ :D :D :D

Lgeor
06-12-2004, 10:35
ΝΑΙ ΝΑΙ ΓΑΛΙΑΝΤΡΑ
ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sphinxgr
07-12-2004, 01:21
Το Smart ΔΕΝ ΕΧΕΙ σκάστρα. :wink:

De to hksera bre paidia mh barate :D :D ... Apo texnikhs apopshs omws pws douleyei afou den exei skastra... Me poio "systhma" h opws allios mporoume na to perigrapsoume ginetai h ektonosh tou aera, ti einai afto pou otan ginei adilipto to afhma tou gaziou eleftherwnei olh thn yparxousa piesh pou exei to turbo...

mysmart.gr
07-12-2004, 09:35
ΛΕΓΕΤΑΙ WASTE GATE, ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΟΥΡΜΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΑΠΟ ΥΠΕΡΠΙΕΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ

vatraxos
08-11-2005, 13:26
Καλημέρα σας ;-)

Κάνοντας ένα search σε παλιότερα topic, βρήκα μερικές πληροφορίες για σκάστρες.

Καθότι καινούριος στα turbata moter, δεν είχα ιδέα για την χρησιμότητα της κ τις λειτουργίες της!

Αυτά που συμπαίρανα διαβάζοντας προηγούμενα posts, είναι τα εξής:

-Προστατεύει την τουρμπίνα. (από τι?)
-Όσον αφορά επιδόσεις, πάνω-κάτω ούτε προσφέρει κάτι σημαντικό ούτε κόβει.
-...φτερνίζεται :)

Είναι κάτι άλλο σημαντικό που "χάνω" όσον αφορά τα basics?

gavanos
08-11-2005, 13:48
Αν και έχω σκάστρα στη "γριά", πέρα από το "φτέρνισμα" (και ψάρωμα ταυτόχρονα προς τρίτους (χεχε), δεν μπορώ να πω ότι έχω καταλάβει ότι κάτι κάνει η σκάστρα. Έχω ακούσει πάντως και τα δύο. Και ότι κάνει καλό δηλαδή, και ότι κάνει κακό (με τη δικαιολογία ότι αν ήταν δεν θα την έβαζε η smart?). Δεν ξέρω για να σου πω την αλήθεια.... :oops:
Πάντως, αν και ποτέ δεν θέλω να λέω "ποτέ", δεν σκοπεύω να βάλω στο τωρινό μου smart.

STELIX
08-11-2005, 15:05
Η χρηση της σκαστρας. Blow off valve στα αγγλικα

The blow-off valve should not be confused with a waste-gate. The waste-gate is a device that by-passes the turbine wheel of the turbocharger, limiting the shaft-speed of the turbocharger. Therefore, limiting the boost (pressure) that the compressor generates and keeping the turbocharger from over-speeding.

A blow-off valve is mounted in the intake plumbing between the
turbocharger compressor and the throttle plate. The blow-off valve is a
second safety measure against the turbocharger over-boosting and damaging the engine.

The blow-off valve is more commonly used to keep the turbocharger spinning when the throttle plate is suddenly closed. When the turbocharger is generating maximum boost pressure at full throttle and then the throttle is suddenly closed, compressed air coming from the compressor slams against the throttle, generating extremely high pressures that travel backwards to the compressor stopping the compressor from spinning. When the throttle plate is again opened, the engine must spool the turbocharger shaft again. The effects of this high pressure can also be very damaging to the turbocharger.

Why do you need a Blow-off Valve (BOV)?

To eliminate compressor surge when changing gears. Excessive back pressure is created when the throttle is closed during gear changes or deceleration, causing turbo cavitation. This is detrimental to the life of your turbocharger, however fitting a BOV will substantially improve this problem. By installing a BOV you will significantly reduce turbo spool up time. You will notice a substantial improvement in response from your turbo between gearshifts. Boost will come on earlier giving an increase in torque at lower RPM.

vatraxos
08-11-2005, 15:14
Κοινώς, προστατεύει την τουρμπίνα (ουσιαστικά), κάνει ωραίο θόρυβο (επιφανειακά) , and thats all.

STELIX
08-11-2005, 15:21
Τι περισσοτερο ηθελες;

vatraxos
08-11-2005, 15:31
Προσωπικά τπτ, απλά επιβεβαιώνω ότι δεν είναι κ κάτι παραπάνω, να ξέρω βρε παιδί!

STELIX
08-11-2005, 15:56
Για περιισσοτερες πληροφοριες και για τις οποιες θα σε χρεωσω θα σου πω οτι σε μαμα αυτοκινητα με χαμηλη πιεση δεν ειναι απαραιτητη γιατι αδειαζει την τουρμπινα εντελως και ετσι κανει ακομα πιο αργες τις ηδη αργες επιταχυνσεις του σμαρτ. Σε πειραγμενα με πιεση πανω απο 1 ειναι απαραιτητη αλλα εχει ενα μειονεκτημα σε κοντρες οτι κοβει λιγο το αμαξι . Ρυθμιζεις την σκληροτητα του ελατηριου αναλογα ειτε εξωτερικα σε ακριβα μοντελα με κουμπι ειτε αλλαζοντας ελατηριο και ετσι αδειαζει πιο αργα αν βαλεις σκληρο ελατηριο.

spyros_s
08-11-2005, 16:31
Δηλαδή σε μαμά smart που έχω καλύτερα να μήν βάλω?Προσωπικά δέν με ενδιαφέρει να φταρνίζεται αλλά σκεφτόμουν στις αλλαγές που βλέπω τον δείκτη του μπαρόμετρου να ανεβοκατεβαίνει τρελά θα βοήθούσε!
Εφόσον λές αυτό:
To eliminate compressor surge when changing gears. Excessive back pressure is created when the throttle is closed during gear changes or deceleration, causing turbo cavitation. This is detrimental to the life of your turbocharger, however fitting a BOV will substantially improve this problem. By installing a BOV you will significantly reduce turbo spool up time. You will notice a substantial improvement in response from your turbo between gearshifts. Boost will come on earlier giving an increase in torque at lower RPM.
τότε πώς γίνεται πιό αργό εφόσον ''αδείαζει '' την''άχρηστη'' πίεση που μπορεί να ''φρενάρει'' την τουρμπίνα?
Τέλος υπάρχουν κλειστού τύπου για smart?Κάνουν το ίδιο απλά δέν ακούγονται?

onyx
08-11-2005, 18:49
Όποιος βάζει γραπτά άλλων οφείλει να αναφέρει την πηγή/συγγραφέα γιατί μπορεί να έχουμε πρόβλημα copyright και κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας. Επίσης θα βοηθούσε κάποιον που ενδιαφέρεται να διαβάσει πχ ολόκληρο το αρχικό άρθρο με τυχόν εικόνες ή άλλα παρεμφερή άρθρα.

Η σκάστρα δεν προστατεύει από υπερπίεση γενικώς αλλά από αυτήν που δημιουργείται στιγμιαία τη στιγμή που αφήνει κανείς το γκάζι για να αλλάξει ταχύτητα. Αυτή φτάνει να είναι πολλαπλάσια της πίεσης υπερπλήρωσης (δηλαδή 5-6 bar). Τότε όπως έχουμε ματαξαναπεί η τουρμπίνα συνεχίζει να γυρίζει και ο συμπιεσμένος αέρας δεν μπορεί να πάει στον κινητήρα οπότε η πίεση ανεβαίνει μερικές φορές πιο πάνω από την πίεση λειτουργίας και καθώς χτυπάει με δύναμη μπορεί να χαλάσει τις πεταλούδες ή να φρενάρει την φτερωτή την οποία και ζορίζει πολύ με αυτόν τον τρόπο. Επίσης αν φρενάρει η φτερωτή σημαίνει ότι μετά, όταν ξανανοίξουν οι πεταλούδες και ο κινητήρας θα αρχίσει να ρουφάει η πίεση θα πέσει πολύ και θα χάσει χρόνο για να ξαναεπιταχυνθεί. Μια σωστή σκάστρα λοιπόν και προστατεύει και επιτρέπει τη γρηγορότερη επιτάχυνση μετά από αλλαγή ταχύτητας (έχεις περισσότερα άλογα έτοιμα). ΔΕΝ επηρεάζει την μέγιστη ισχύ του κινητήρα αφού αυτή επιτυγχάνεται με πλήρως ανοιχτές πεταλούδες οπότε και η σκάστρα δεν ενεργοποιείται. Μια σκάστρα όμως χρειάζεται επιλογή (μεγέθους) και ρύθμιση (σκληρότητας) ανάλογα με την εφαρμογή και την χρήση. Άλλη χρειάζεσαι σε μικρό κινητήρα χωρίς εναλλάκτη θερμότητας (intercooler) άλλη με εναλλάκτη όπου το κύκλωμα έχει περισσότερο νεκρό χώρο, άλλη σε περισσότερα κυβικά, άλλη για χαμηλές στροφές άλλη για ψηλές κλπ. Αν χρησιμοποιείς πολύ μικρή δεν προστατεύει και δεν κάνει τίποτα, αν έχεις πολύ μεγάλη τότε αδειάζει το συμπιεσμένο κύκλωμα και αυξάνεις το turbo-lag, την καθυστέρηση δηλαδή μέχι να ξανατουρμπίσει. Η ρύθμιση ιδανικά θα είναι άλλη για κάποιον που κάνει κόντρες και θέλει να πηγαίνει κόφτες και άλλη για κάποιον που αλλάζει στις 4000 στροφές... Αν βάλεις σκάστρα για κόφτες θα αδειάζει πολύ αέρα σε χαμηλότερες στροφές οπότε θα αργείς να ξαναεπιταχύνεις. Αντίθετα αν βάλεις σκάστρα για 4000 σε αυτόν που πάει κόφτες δεν προστατεύεις αρκετά το σύστημά του.
Ιδανικά υπολογίζεις το εύρος και το μήκος των σωληνώσεων και τον όγκο του αέρα (ή τα αλλάζεις ώστε να γίνουν όπως θέλεις) ώστε να βρεις τη συχνότητα συντονισμού όπου όλα ταιριάζουν καλά ώστε σε αυτές τις στροφές να έχεις τις λιγότερες απώλειες και καλύτερη διατήρηση των στροφών της τουρμπίνας.... Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα αλλά για μη αγωνιστική χρήση θεωρείται καλύτερα κάθε τμήμα να είναι συντονισμένο για διαφορετικές συχνότητες ώστε η λειτουργία του να βελτιστοποιείται εκεί και έτσι ανάλογα με τις στροφές κάποιο τμήμα δουλεύει καλά και κάποιο όχι αλλά ο μέσος όρος είναι περίπου σταθερός. Με την αγωνιστική ρύθμιση έχεις ιδανική λειτουργία στις στροφές μέγιστης ισχύος και πολλές απώλειες σε όλες τις άλλες.

gavanos
08-11-2005, 22:22
Μια σωστή σκάστρα λοιπόν και προστατεύει και επιτρέπει τη γρηγορότερη επιτάχυνση μετά από αλλαγή ταχύτητας

Πέρα ότι βγάζω το καπέλο για το παραπάνω post, |cla^ νομίζω ότι σε αυτό που έχω κάνει BOLD είναι ΟΛΗ Η ΟΥΣΙΑ! Μια σωστή σκάστρα λοιπόν...

Ποις ξέρει αν είναι σωστά ρυθμισμένη? Εγώ από όσο ξέρω όλοι που έχουμε πάρει μια σκάστρα, την πήραμε με βάση τελείως άσχετα κριτήρια, π.χ. τι μάρκα είναι, εάν την έχει βάλει κάποιος γνωστός μας και είναι "ευχαριστημένος", και διάφορα τέτοια τελείως υποκειμενικά κριτήρια, με βασικότερο να μας "φτιάχνει" το τσαφ που ακούμε. Εγώ προσωπικά ήξερα μια μάρκα, αυτήν πήρα. Ακόμα και καλή να είναι η σκάστρα, το πιο πιθανό είναι να είναι λάθος ρυθμισμένη. Ακόμα και την ίδια σκάστρα να είχαμε όλοι, δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε εάν η ρύθμιση που της έχουμε κάνει είναι ιδανική για τον τρόπο οδήγησής μας. Επομένως καταλήγω στο συμπέρασμα ότι εφόσον η επιλογή σκάστρας και ρύθμισής της είναι τελείως τυχαία, το πιο πιθανό είναι να μην κάνει και τόσο καλό στο αμαξάκι μας.

Και η ερώτησή μου παραμένει. Με βάση ότι πρόκειται για μικρό κινητήρα, και όχι για κανένα τερας, με κάποια τεράστια τουρμπίνα, ο λόγος που δεν υπάρχει μια σωστά ρυθμισμένη εργοστασιακά σκάστρα από τη "μαμά" είναι μόνο θέμα κόστους? Ή μήπως είναι περιττή?

ttasos
09-11-2005, 08:25
Και η ερώτησή μου παραμένει. Με βάση ότι πρόκειται για μικρό κινητήρα, και όχι για κανένα τερας, με κάποια τεράστια τουρμπίνα, ο λόγος που δεν υπάρχει μια σωστά ρυθμισμένη εργοστασιακά σκάστρα από τη "μαμά" είναι μόνο θέμα κόστους? Ή μήπως είναι περιττή?

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Η' ΤΗΣ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΠΙΕΣΗΣ....BAR.....(ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΙΕΣΗ ΜΑΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 0,9 BAR ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΜΑ SUBARU 1,6 TURBO ΔΟΥΛΕΥΕΙ 0,4 BAR....)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΗ Η ΕΛΕΙΨΗ ΣΚΑΣΤΡΑΣ ΣΤΑ ΣΜΑΡΤ....ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΟΥΡΜΠΑΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ "ΦΟΡΑΝΕ" ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΣΚΑΣΤΡΕΣ...

bullet_1800
09-11-2005, 08:53
Kalimera,
Egw kati pou eixa akousei sto parelthon gia tin Skastra tis Bonalume einai oti veltiwne tis apodoseis tou Smart. I tekmiriwsi pisw apo autin tin apopsi einai oti epeidi xrisimopoiouse skliro elatirio argouse na anoiksei me apotelesma na krataei gia ligi perissoteri wra OverBoost to autokinito. Prosoxi min mperdeuteite, den eipa oti vgazei perissotera aloga alla kaliteres epidoseis. Kratontas perissoteri wra tin Over piesi kai oxi tin CT katafernoume na vgazoume gia perissoteri wra tis megistes times apodosis tou kinitira mas...

Auto pou mou kanei entipwsi twra einai oti auto to eixa akousei apo atomo pou oute kan asxoleite me ta Smart ara kai perimena oti tha itan mia pleon gnwsti metatropi gia olous esas tou Club. Ela mou omws pou kai egw psaxnw apo extes kai vlepw oti den exete anaferthei kai para poli panw se auto...

A kai kati allo, polles fores oi Skastres kleistou keiklwmatos mporei na einai pio apodotikes px. 1.8T Volkswagen kinitires, logo tou oti pernoun ton perrisio aera kai ton ksanaepistrefoun sto kiklwma (filtrokouti) me dinami...To mono isterima mporei na thewrithei i auksimeni thermokrasia pou exei apoktisei o prwin simpiesmenos aeras.

Filika Kwnstaninos

Sphinxgr
09-11-2005, 09:16

Afto akribws thelw na mathw kai egw edw kai poluuu kairo kai den exw kataliksei apoluta...

Apla ypothetw oti afou de bazoun oute sta brabus pou den tithete idiaitero thema kostous tote mallon de xreiazetai...

ttasos
09-11-2005, 09:46
Kalimera,
Egw kati pou eixa akousei sto parelthon gia tin Skastra tis Bonalume einai oti veltiwne tis apodoseis tou Smart. I tekmiriwsi pisw apo autin tin apopsi einai oti epeidi xrisimopoiouse skliro elatirio argouse na anoiksei me apotelesma na krataei gia ligi perissoteri wra OverBoost to autokinito. Prosoxi min mperdeuteite, den eipa oti vgazei perissotera aloga alla kaliteres epidoseis. Kratontas perissoteri wra tin Over piesi kai oxi tin CT katafernoume na vgazoume gia perissoteri wra tis megistes times apodosis tou kinitira mas...

Auto pou mou kanei entipwsi twra einai oti auto to eixa akousei apo atomo pou oute kan asxoleite me ta Smart ara kai perimena oti tha itan mia pleon gnwsti metatropi gia olous esas tou Club. Ela mou omws pou kai egw psaxnw apo extes kai vlepw oti den exete anaferthei kai para poli panw se auto...

A kai kati allo, polles fores oi Skastres kleistou keiklwmatos mporei na einai pio apodotikes px. 1.8T Volkswagen kinitires, logo tou oti pernoun ton perrisio aera kai ton ksanaepistrefoun sto kiklwma (filtrokouti) me dinami...To mono isterima mporei na thewrithei i auksimeni thermokrasia pou exei apoktisei o prwin simpiesmenos aeras.

Filika Kwnstaninos

ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ Η WASTEGATE ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΣΚΑΣΤΡΑ...ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΗΝ WASTEGATE ΜΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡH ΩΡΑ ΤΗΝ OVERBOOST.... :wink:

STELIX
09-11-2005, 09:48
Kalimera,

Filika Kwnstaninos

Το να κρατας περισσοτερη ωρα over ειναι καλο για κοντρες αλλα οχι για καθημερινη χρηση η οδηγηση με βαρυ ποδι. Εχω 1.45 over και ειχα 1.5 πριν απο λιγο καιρο και επιανα μεχρι 1.8 σε κατι προσπερασματα με 6η απο τα 120. Σκεψου να κρατας καθε μερα αυτες τις πιεσεις για ωρα. Επισης το ονομα της σκαστρας και τι κανει εξαρταται και απο την πολιτικη και το μαρκετινγκ της εταιριας που τις προμηθευει. :wink: Πολλοι θεωρουν παρα πολυ καλες σκαστρες τις turbosmart. Αν θες κατι ακομα καλυτερο αλλα ακριβοτερο πας για GReddy που ρυθμιζεις εσυ εξωτερικα την σκληροτητα αναλογα με το τι θες να κανεις. Εχει βιδα και αναλογα που την στριβεις γινεται σκληρη η μαλακη.

bullet_1800
09-11-2005, 10:17
Swstos Tasso, auto eixa arxisei kai skeftomoun tin wra pou egrafa to post peri tou Wastegate....

Dikio exeis kai esi Stelix, opws kai me to programma allwste exoume auksimenes fthores ston kinitira to idio pragma einai panw katw kai me ta megalitera Over. To thema einai pws thelei na xrisimopoiisei o kathenas to amaksi tou kai gia posa xiliometra perimenei na anteksei...

Oso gia tis Skastres idi exw sto xeri mou mia Blitz pou mporei na topothetithei opoiadipote stigmi alla to teleutaio pragma pou thelw einai na vgw ston dromo kai na arxizw na rithmizw to elatirio tis skastras gia na dw an tha doulepsei kala.... Auto to lew giati ekei pou einai topothetimeno to moter kai i skastra ante vaze-vgaze pragmata mexri na tin rithmisis ekei pou tin thes.... Gia auto ithela na mathw kai egw an iparxei kapoia standard skastra i opoia na apodidei kala panw sta moterakia mas alla apo oti fainetai peri oreksews... :D

onyx
09-11-2005, 10:58
.... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Η' ΤΗΣ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΠΙΕΣΗΣ....BAR.....(ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΙΕΣΗ ΜΑΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 0,9 BAR ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΜΑ SUBARU 1,6 TURBO ΔΟΥΛΕΥΕΙ 0,4 BAR....)Όχι δεν είναι θέμα πίεσης που δουλεύεις αλλά υπερπίεσης της κλάσης αρκετών φορών την πίεση αυτή, που αναπτύσσεται όταν παύσει να ρουφάει ο κινητήρας (πχ 2000κυβικά επί 4000 φορές το λεπτό που είναι πολλά κυβικά αέρα....). Μπορεί λοιπόν να δουλεύει χαμηλότερη πίεση αλλά πολύ μεγαλύτερη πόσότητα αέρα αφού έχει πολύ μεγαλύτερο κυβισμό και αναγκαστικά και κάπως μεγαλύτερες σωληνώσεις (για να περνάει σωστά ο πολύ περισσότερος αέρας). Επίσης δουλεύει σε πιο ψηλές στροφές από το σχετικά αργόστροφο Smart άρα ακόμα περισσότερος αέρας ανά μονάδα χρόνου.... Η συνολική ενέργεια είναι πολύ μεγάλη. Επίσης μιλάμε για αυτοκίνητο σπορ προσανατολισμού οπότε πιθανόν οι σκάστρα να είναι ρυθμισμένη για ανάλογη χρήση...
Οι κλειστού τύπου έχουν τα πλεονεκτήματα ότι δεν κάνουν φασαρία (πλεονέκτημα μόνο για πολιτισμένους μπαμπάδες και παπούδες ή επαγγελματίες) και ότι βοηθάει τους αισθητήρες αέρα να υπολογίζουν καλύτερα πόσος αέρας μπαίνει και πόσος δεν μπαίνει αλλά φεύγει από τη σκάστρα ώστε να ρίχνουν το ανάλογο καύσιμο.... (δηλαδή λιγότερο αφού από τον αέρα που πέρασε από το φίλτρο αέρα μέρος του έφυγε από την σκάστρα και δεν πήγε όλος στον κινητήρα.... άρα οικονομία καυσίμου)
Οπότε να και ακόμα ένα σημείο όπου χωρίς αλλαγή προγράμματος που να λαμβάνει υπόψη του την ύπαρξη σκάστρας αυτή μπορεί να επηρεάσει τη λειτουργία του κινητήρα, αφού διώχνει αέρα που ο απείραχτος εγκέφαλος έχει χρεώσει προς καύση σας κάνει να λειτουργείτε με πιο πλούσιο μίγμα που γενικά δεν είναι ςσωστό (έχει βέβαια το καλό της καλύτερης ψύξης και ότι πιο δύσκολα χτυπάει πυράκια!)...

STELIX
09-11-2005, 12:53
Μην βαζετε οτι σκαστρα σας εχουν κανει δωρο η εχετε αγορασει φθηνα η οτιδηποτε αλλο. Το οτι ολες οι σκαστρες κανουν θορυβο και με καποιον τροπο την εχετε βαλει στο αυτοκινητο σας δεν παει να πει οτι ειναι και για smart. Υπαρχουν πολλες σκαστρες ειδικα φτιαγμενες για smart. Ενδεικτικα αναφερω turbosmart, turboXS, GReddy, Bonalume. Σκαστρες τυπου Forge, Blitz κτλ μπορει να μπαινουν σε σμαρτ και να κανουν θορυβο αλλα δεν εχουν φτιαχτει για σμαρτ. Ειναι για αλλου τυπου αυτοκινητα με μεγαλυτερες τουρμπινες και μικροτερες πιεσεις. Ρωτηστε πριν βαλετε αν εχει προδιαγραφες για σμαρτ.

spyros_s
28-11-2005, 21:43
Τελικά σε μαμά smart σκάστρα(για smart κατασκευασμένη)δημιουργεί προβλήματα και το μόνο κέρδος είναι ο ήχος??????

STELIX
29-11-2005, 09:50
Δεν δημιουργει καποιο προβλημα αλλα δεν ειναι και απαραιτητη. Ειναι απαραιτητη αν ανεβασεις πιεση. Σε μαμα σμαρτ το μονο πιθανο προβλημα ειναι να ριξει και αλλο ρεπριζ μια πυ αδειαζει εντελως το συστημα απο πιεση και θα πρεπει να ξαναγεμισει η τουρμπινα σου.

skgr
29-11-2005, 10:05
ΣΤΕΛΙΟ καλημερα τελικα η σκαστρα ειναι μονο για φασαρια τιποτα αλλο ?

STELIX
29-11-2005, 10:23
Σε μαμα σμαρτ κατα κυριο λογο ειναι μονο για φασαρια. Σε πειραγμενα και γενικα καθε αυτοκινητο τουρμπο που ανεβαζει πιεση η ατμοσφαιρικο ποπυ τουρμπιζεται ειναι απαραιτητη για ολους τους λογος που εχουν αναφερθει παραπανω.

skgr
29-11-2005, 10:49
ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

onyx
29-11-2005, 10:52
ΟΧΙ καλέ μου stelix. Δεν την βάζεις μόνο σε πειραγμένα. Ιδανικά όλα τα υπερσυμπιεσμένα καλό θα ήταν να έχουν. Τη βοήθεια που δίνει η σκάστρα τη δίνει είτε δουλεύεις 0,8 είτε 1,4... Απλά είναι θέματα οικονομίας, σχεδίασης, marketing και υπολογισμένο ρίσκο....
Και αυτό γιατί όπως έχουμε πει η σκάστρα ανοίγει σε πιέσεις ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΕΣ της υπερπίεσης που δουλεύεις. Δηλαδή δεν ανοίγει στα 1-2 bar αλλά πχ στα 5-6 που είναι πολύ περισσότερα και από το μαμά αλλά και από το πειραγμένο.
Απλά όσο αυξάνεις την πίεση υπερπίεσης τόσο πιο πολύ την χρειάζεσαι αφού πολύ πιο γρήγορα θα έχεις ζορίσει πολύ τον νεκρό χώρο (μεταξύ φτερωτής και πεταλούδας) άρα και πιο συχνά θα φτάνεις στις κακές πιέσεις.
Βέβαια τη βοήθεια/προστασία τη δίνει εφόσον είναι για smart και μόνο εφόσον είναι ρυθμισμένη ταιριασμένη στις ανάγκες του συγκεκριμένου κινητήρα-οδηγού αλλιώς:
τίποτα δεν κάνει
και μόνο όλο κλάνει
και μπορεί κακό να κάνει... :wink: :lol: :twisted:

skgr
29-11-2005, 10:58
ONYX καλημερα σε ενα αλλο τουρμπο που εχω σπιτι οταν εγινε μετατροπη απο την αντιπροσοποια δεν βαλανε σκαστρα.

STELIX
29-11-2005, 11:02
Τι ευγενια και χαρα ειναι αυτη σημερα; Onyx με ξαφνιαζεις. Μαλλον θα πληρωθηκες η θα σου εκατσε τιποτα καλο σε εφημερια.

onyx
29-11-2005, 11:20
stelixάρα μπορεί να σου μπαίνω αλλά σε πάω! Εκτιμώ τον ενθουσιασμό σου και τον αυθορμητισμό σου και το ότι το παίρνεις καλά και δεν δείχνεις να είσαι επιρρεπής σε παραξηγήσεις! Γενικά χαίρομαι με τον καλοπροαίρετο χαρακτήρα σου.... Αν φυσικά κάνω λάθος και αποδειχτείς κανένα μεγάλο καθίκι μπορώ να ανακαλέσω όποτε θέλω! :lol: :wink: :twisted:

spyros_s
29-11-2005, 17:20
Κύριε Onyx θέλω την γνώμη σας,έχω βρεί ένα κιτ σκάστρας με σωλήνωση για smart όπου σκέφτομαι να αγοράσω για το ''μαμά'' smart μου.Με κριτήρια ότι δεν με απασχολεί να κάνει θόρυβο αλλά και συγχρόνως επειδή δεν γνωρίζω το σωστό τρόπο ρύθμισής της και τις επιπτώσεις στους αισθητήρες,αναρωτιέμαι αν θα πρέπει τελικά να την βάλω!
Ευχαριστώ...

Alex
30-11-2005, 11:48
Εγω λεω αν δε θες το θορυβο να μη τη βαλεις. Εγω την εβαλα και την εβγαλα. Μου εκανε χειροτερες αλαγες ταχυτητων και ο θορυβος πολλες φορες με ενοχλουσε. Οσο για την ενδεχομενη βελτιωση σε αξιοπιστια, οι συζητησεις που εχουν γινει ειναι ολες σε θεωρητικο επιπεδο. Δεν εχουμε παραδειγματα τουρμπο απο smart χωρις σκαστρες να σπανε νωριτερα. Ειναι καθαρα θεμα ηχου στο smart. Κανε αν θες και μια συζητηση με το Μιχαλη στη Microcar. Νομιζω οτι θα σου πει περιπου τα ιδια.

gavanos
30-11-2005, 11:57
Συμφωνώ με τον Alex. Στο παλιό μου smart έχω, και τώρα στο καινούριο δεν μου "πάει" να βάλω, για τους λόγους ακριβώς που αναφέρει ο Alex.

onyx
30-11-2005, 16:11
Κύριε Onyx θέλω την γνώμη σας...Καλά πληθυντικός μεγαλοπρέπειας κλπ με έκανε λιώμα! :D
Ή μήπως του είπατε την ηλικία μου?? :wink: :lol: :twisted:
...κιτ σκάστρας με σωλήνωση για smart ....για το ''μαμά'' smart μου.Το δεν σε απασχολεί εννοείς δεν σε νοιάζει αν θα κάνει ή όχι ή δεν θέλεις να κάνει θόρυβο. Στην δύτερη περίπτωση δεν ξέρω αν υπάρχουν σκάστρες κατάλληλου τύπου για smart....
Οι προηγούμενοι νομίζω καλύψανε το θέμα. Αν δεν ταιριάξει στο αυτοκίνητό σου αλλά και στον τρόπο που οδηγάς μπορεί να έχεις χειρότερες αλλαγές ταχύτητας και συνεπώς και επιταχύνσεις.... Αλλιώς σίγουρα δίνει μια μικρή προστασία παραπάνω αλλά ειλικρινά αν δεν θέλεις τον ήχο δεν βλέπω τον λόγο να πειράξεις το μαμά Smart σου.

STELIX
30-11-2005, 16:21
Αν θελετε φοβερο ηχο και χωρις βλαβες για το μοτερ φατε 2 πιατα φασολαδα και αφηστε τις σκαστρες. Φασολαδα. Φθηνο ελληνικο φαγητο και αναλογα με το ατομο μετα την χωνεψη κανει φοβερο ηχο και πολλες φορες εχει και αρωμα.

STELIX
18-01-2006, 14:52
Η σκαστρα μου πεταει λαδια. Ξερει κανενας γιατι συμβαινει αυτο; Πολλες φορες που ανοιγω να δω το μοτερ εχει λαδια πανω της και επειδη εχει λαδια κολλαει και η σκονη.

gavanos
18-01-2006, 15:22
Στέλιο δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά εμένα η "γριά" άρχισε να πετάει λάδια από τη σκάστρα, τη στιγμή που άρχισε να καίει λάδια και το μοτέρ. Δεν ξέρω αν τα 2 αυτά σχετίζονται μεταξύ τους... :roll:

skgr
18-01-2006, 15:33
φυσιολογικοτατα ΛΕΥΤΕΡΗ.
που θα τα βρη η σκαστρα τα λαδια ΣΤΕΛΙΟ?
μεχρι να πας συνεργειο πηγαινε πιο χαμηλες ταχυτητες και μην το πιεζης.

Alex
18-01-2006, 15:53
Οι περισοτερες σκαστρες δακρυζουν λιγο λαδακι. Δεν ειναι τιποτα να ανησυχεις, απλα ειναι σπαστικο που σου το λερωνει συνεχεια.

jos
19-01-2006, 01:38
Τα λάδια στην σκάστρα προέρχονται από τις αναθυμιάσεις και δεν είναι πρόβλημμα εκτός και αν μιλάμε για πολύ λάδι..... Δυστυχώς όμως η παρουσία του λαδιού κάνει επιτακτικό τον τακτικό καθαρισμό της σκάστρας από τις σκόνες γιατί μετά κολλάει και δεν λειτουργεί πολύ σωστά...

mysmart.gr
20-01-2006, 23:45
ΑΜΑΝ ΡΕ ΣΤΕΛΙΟ ΣΟΥ'ΧΩ ΠΕΙ ΟΧΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 220 ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕ Μ'ΑΚΟΥΣ ΑΧ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΣΕΝΑ. ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ ΜΙΑΣ Κ ΑΥΤΕΣ ΔΙΑΧΕΤΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ,ΣΑΝ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΤΟΥΡΜΠΑΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ...ΚΑΜΙΑ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥΤΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΛΗΜΜΥΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΛΑΔΙ ΤΟΤΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥΡΜΠΟ.

onyx
23-01-2006, 10:17
Μπορείτε αν θέλετε να τοποθετήσετε ειδικό φίλτρο αναθυμιάσεων. Τότε αυτές οι λαδερές αναθυμιάσεις δεν ανακυκλώνονται δηλαδή δεν μπαίνουν στον αέρα της εισαγωγής αλλά μαζεύονται στο φιλτράκι.

Alex
23-01-2006, 11:13
Το οποιο φιλτρακι ομως θελει αλλαγη αρκετα συχνα γιατι βουλωνει ευκολα και οταν βουλωσει μπορει να κανει πολυ κακο στο μοτερ σας, οποτε καλυτερα αφηστε το.

ttasos
23-01-2006, 11:37
ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΒΡΑΣΕ Η ΦΑΣΟΛΑΔΑ :lol: . ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟ IBIZA ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΡΙΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ :wink:

gavanos
23-01-2006, 14:37
ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΙΛΤΡΑΚΙ ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΒΡΑΣΕ Η ΦΑΣΟΛΑΔΑ :lol:

Ειδικά η φασολάδα ε??? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΠΕΘΑΝΑ!!!! :lol: :lol: :lol:

jos
23-01-2006, 23:24
Σε turbάτα καλό είναι οι αναθυμιάσεις να επιστρέφουν στον κινητήρα.... λίγο λάδι παραπάνω είναι πάντα χρήσιμο.....

Giovanna
15-06-2006, 21:16
Μια ερωτησούλα μιας και βλέπω ότι το έχετε πάθει όλοι...
Και εμένα η δική μου σκάστρα (turboxs) πετάει λάδια, όχι πολλά βέβαια, αλλά ότι αφήνει μια στάμπα 10 cm στο γκαράζ, αφήνει! Και η δικαιολογία που μου είπαν στην Kosmart, ότι είναι και καλά φυσιολογικό δεν με καλύπτει...
Έχετε καμία άλλη εξέλιξη επ’ αυτού, μιας και το σχετικό topic που βρήκα είναι σχετικά παλιο; Γιατί σήμερα πχ στο καπάκι που το παρατήρησα, πήγα και μου το καθάρισαν απλά στην Kosmart (30 γιούρια), αλλά νομίζω ότι απλά έπλυναν το μοτέρ εξωτερικά...
Βγάζουμε την σκάστρα ή να βλέπουμε τα λάδια στο γκαράζ και πάνω στον άξονα;

STELIX
16-06-2006, 08:18
Εγω το αφηνω ετσι και οταν παω στο συνεργειο καθε 5000 εχουν ενα υγρο της WURTH το με το οποιο ψεκαζουν σκαστρα και αλλες επιφανειες και καθαριζουν απο λαδια σκονη κτλ. Υπαρχει και το σπρευ Motor-reiniger της WURTH το οποιο ειναι καθαριστικο κινητηρων απο λαδια, πισσες κτλ. Πουλανε σε αρκετα βενζιναδικα αυτο η αντιστοιχα προιοντα

spyros_s
16-06-2006, 12:23
Μετά απο μια μικρή έρευνα πέτυχα αυτό http://www.evilution.co.uk/dvinfo.htm

πιστέυω ότι οποιοσδήποτε έχει σκάστρα ή σκέφτεται να βάλει στο smart του πρέπει να το διαβάσει.Με ενδιαφέρει πολύ η αποψη σας στο θέμα επειδή και γω ήθελα να βάλω πρίν το διαβάσω.

STELIX
16-06-2006, 12:47
Μετά απο μια μικρή έρευνα πέτυχα αυτό http://www.evilution.co.uk/dvinfo.htm

πιστέυω ότι οποιοσδήποτε έχει σκάστρα ή σκέφτεται να βάλει στο smart του πρέπει να το διαβάσει.Με ενδιαφέρει πολύ η αποψη σας στο θέμα επειδή και γω ήθελα να βάλω πρίν το διαβάσω.

Λαθος σε καποια σημεια. Υπαρχουν σκαστρες ειδικα για σμαρτ. Bonalume, turbosmart, turboXS. Αυτοι που τις εφτιαξαν κατι θα ξερουν. Δεν ειναι σκαστρες για αλλα αυτοκινητα που τυχανει να κανουν και σε σμαρτ. Αρα οι διαστασεις κτλ εχουν φτιαχτει ειδικα για τα σμαρτ. Η Brabus ειναι επωνυμος βελτιωτικος οικος και οχι κορυφαιος ωστε να θεωρειται νομος οτι φτιαχνει. Οταν ολοι οι βελτιωτες τοσο σε Ελλαδα οσο και εξωτερικο θεωρουν την σκαστρα απαραιτητη σε τουρμπο μετατροπες δεν νομιζω οτι κανει κακο σε σμαρτακια που δουλευουν πανω απο 1.1 πιεση.

Φοραω σκαστρα εδω και 31000(56600 συνολο) με προγραμμα κτλ και δεν εχω διαπιστωσει καποιο προβλημα που να οφειλεται στην σκαστρα και η οδηγηση μου ειναι στο οριο.Εχουμε αναφερει τα πλεονεκτηματα της σκαστρας οποτε δεν θελω να τα επαναλαβω.Ειμαι υπερ της σκαστρας οπως εχω ξαναπει μονο για βελτιωμενα και ειδικα αν πιανουν πιεσεις πανω απο 1.3

Giovanna
20-06-2006, 22:38
Κατάλαβα....

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΚΑΣΤΡΑ TURBOXS ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΔΩΜΕΝΗ ΕΤΟΙΜΗ, ΜΟΝΟ 4000 ΚΜ. ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ WURTH.

STELIX
23-06-2006, 07:19
Εχεις λιγο λαδακι. Καλο κανει. Το προστατευει απο την διαβρωση

esteban
23-06-2006, 15:04
Επειδής έχω ένα κόλλημα με τη Brabus...

...Η Brabus ειναι επωνυμος βελτιωτικος οικος και οχι κορυφαιος ωστε να θεωρειται νομος οτι φτιαχνει. Οταν ολοι οι βελτιωτες τοσο σε Ελλαδα οσο και εξωτερικο θεωρουν την σκαστρα απαραιτητη σε τουρμπο μετατροπες δεν νομιζω οτι κανει κακο σε σμαρτακια που δουλευουν πανω απο 1.1 πιεση...

Και πες μου εσύ που δεν τη θεωρείς κορυφαίο βελτιωτικό οίκο, ποιό Smartάκι ξέρεις που να δουλεύει 1-1,1 bar και να μπορεί να πιάσει το Brabus?
Εγώ δεν ξέρω κανένα. Και αν εσύ μπορείς να σταθείς δίπλα ή και να περάσεις ένα Brabus είναι γιατί δουλεύεις με πίεση 1,4-1,5 bar έχεις αλλάξει εκκεντροφόρο, έχει βάλει sprint booster κτλ... κτλ...
Και κάτι άλλο για τις σκάστρες, που μπορεί να μην είναι και απόλυτα σωστό. Η bonalume που είναι ένας όχι κακός βελτιωτικός οίκος, στα στάδια βελτίωσης που κάνει βάζει σκάστρα ή εξωτερική και διαφορετική waste gate?

STELIX
23-06-2006, 15:24
Επειδής έχω ένα κόλλημα με τη Brabus...

...Η Brabus ειναι επωνυμος βελτιωτικος οικος και οχι κορυφαιος ωστε να θεωρειται νομος οτι φτιαχνει. Οταν ολοι οι βελτιωτες τοσο σε Ελλαδα οσο και εξωτερικο θεωρουν την σκαστρα απαραιτητη σε τουρμπο μετατροπες δεν νομιζω οτι κανει κακο σε σμαρτακια που δουλευουν πανω απο 1.1 πιεση...

Και αν εσύ μπορείς να σταθείς δίπλα ή και να περάσεις ένα Brabus είναι γιατί δουλεύεις με πίεση 1,4-1,5 bar έχεις αλλάξει εκκεντροφόρο, έχει βάλει sprint booster κτλ... κτλ...
?

Ηθελα να ηξερα ποιος φουστης διαδιδει αυτες τις φημες;Αν τον βρω θα τον σκισω. Μαμα το εχω με μια εξατμισουλα αλλαγμενη. :roll:
Του ChridO δουλευει 1.1 και πεφτει στο 0.9. Αυτο μετραει;

esteban
23-06-2006, 15:36
Ρε απαράδεκτε, εσύ είσαι ο φούστης που τα έχει διαδώσει! [smilie=busted2.gif] Αφού όπου και να μπεις στο φόρουμ διαβάζεις για τις βελτιώσεις του Stelix! [smilie=tooth.gif]
Τώρα για του ChridΟ... τι μοτεράκι είπαμε ότι φοράει? :twisted:

Sphinxgr
24-07-2006, 09:31
Skastroula arisths poiothtas me 95 eyrw + 15 metaforika, aristh kai dokimasmenh

http://shop.wiltec.info/cgi-bin/tabshop/iboshop.cgi?showd1510!0,43037973614641,40497

Kante copy-paste olo to link giati me klik de douleyei logo komatwn!

Koropiotis
24-07-2006, 12:35
Koropiotis has it already onboard . Pls look the photos

bullet_1800
24-07-2006, 12:38
Με το συμπάθειο κιόλας αλλά είμαι και λίγο μικρούλης!!!

Εγώ γιατί δεν βλέπω σκάστρα παρά μια σωλήνωση αλουμινίου?

Koropiotis
24-07-2006, 12:54
Kale mou file , se oles photo yparxei i parousia tis skastras , apla den einai poli emfanis , epitrepse mou na stin dikso. (diorthono tis photo sto proigoumeno post ).

Episis na simpliroso oti o solinas den einai alouminio alla epinikelomeno sidero (malon logo barous) kai o mple sindesmos einai silikonis . To set einai kople (ready to run) kai to topothetisa monos mou se 15 lepta , poli eukola .

Koropiotis
24-07-2006, 14:10
Na min ksexaso , einai pliros rithmizomeni kai (theoritika panta) einai ftiagmeni gia smart .

Koropiotis
25-07-2006, 15:16
Telika tin idia tin poulaei kai o gnostos misterdotcom.info , deite to link http://www.misterdotcom.info/smart/Shop/Shop/Motor/motor.html . Mono 185 euro plus ta metaforika , pragmatiki eukairia !!

zike
25-07-2006, 15:52
Χωρίς σκάστρα όχι μόνο φρενάρει η φτερωτή αλλά γυρνάει και ανάποδα μερικές φορές....

Sphinxgr
26-07-2006, 07:26
Χωρίς σκάστρα όχι μόνο φρενάρει η φτερωτή αλλά γυρνάει και ανάποδα μερικές φορές....

Mhpws omws isxyei se aftokinhtakia me megalyterh turbina ta opoia exoun sxastra apo th mana tous... An uphrxe texniko problhma h smart tha ebaze sxastra estw sta Brabus...

Giovanna
26-07-2006, 07:55
Πολλά πράματα κόβονται λόγω κόστους ή για άλλους λόγους στα αυτοκίνητα παραγωγής. Εδώ σε turbo αυτοκίνητο δεν είχαν βάλει intercooler (βλ. Hyundai «Σκουπέ»). Λέει κανείς ότι θα πεθάνεις χωρίς σκάστρα στο smart; Όχι.
Είναι η γνωστή φαγούρα που πιάνει όλους μας να βάλουμε τούτο και κείνο και γενικά ό,τι aftermarket κυκλοφορεί στην αγορά, για να τα βάλουμε μετά στον πάτο μας. Και επειδή βαριέσαι το καθημερινό σου αυτοκίνητο, το κάνεις για να μην το πουλήσεις στα πρώτα 2 χρόνια.

gavanos
26-07-2006, 09:06
Ναι μεν, αλλά! Παίζει το ρόλο του το κόστος σίγουρα, αλλά θα συμφωνήσω με τον Sphinxgr. Ειδικά στα Brabus, εάν χρειαζόταν θα την είχαν standard τη σκάστρα, ειδικά αν σκεφτεί κανείς πόσα extra (πολύ ακριβότερα) έχει το Brabus. Για μια σκάστρα των 100-150 ευρώ δεν θα υπήρχε θέμα κόστους...

STELIX
26-07-2006, 09:21
Επισης μην ξεχναμε οτι το κοστος που φτανει στον καταναλωτη δεν εχει καμμια σχεση με το πραγματικο κοστος ειδικα σε προιοντα μαζικης παραγωγης.

Εχω αναφερει και στο παρελθον οτι καποια πραγματα αποφευγονται λογω μειωσης αποδοσεων.Η σκαστρα κοβει. Αν ενα προγραμμα ειναι σεταρισμενο σωστα, δουλευει σε χαμηλη πιεση και τα πραγματα μεσα στο αυτοκινητο ειναι μεγαλης αντοχης τοτε η σκαστρα δεν κρινεται αναγκαια απο καποιους.
Τα προγραμματα της brabus ειναι πολυ γραμμικα και ισως γιαυτο δεν κανουν και χρηση σκαστρας. Δεν υπαρχει δηλαδη αποτομη αυξηση πιεσης οπως σε καποια αλλα προγραμματα και η μειωση της πιεσης γινεται πιο γραμμικα.

Alex
26-07-2006, 10:20
Δεν υπαρχει δηλαδη αποτομη αυξηση πιεσης οπως σε καποια αλλα προγραμματα και η μειωση της πιεσης γινεται πιο γραμμικα.

Μην ακουω αηδιες. Η πτωση της πιεσης δεν γινεται γραμμικα. Αφηνεις γκαζι, κλεινει η πεταλουδα και η πιεση αυξανεται μεχρι να εκτονωθει σιγα σιγα μεσα της πεταλουδας. Αυτο ισχυει σε ολες της ανευ σκαστρα περιπτωσεις και δεν εχει σχεση με το προγραμμα. Απλα αν εχεις υψηλοτερη πιεση ειναι πιο επικυνδινο, ενω αλλιως δεν ειναι.

Ολο το θεμα με τις σκαστρες εγγυται στην αποτελεσματικοτητα τους. Υπαρχει μεγαλη μεριδα ειδικων, που θεωρουν οτι η χρηση της ειναι εξισου επιβλαβης (με αλλο τροπο) με τη μη χρηση της.

Τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της καθε λυσης τα εχουμε αναλυσει στο παρελθον, οποτε οποιος ενδιαφερομενος ας κανει ενα search και θα βρει αρκετο υλικο για μελετη.

Sphinxgr
15-09-2006, 00:33

Mhpws omws isxyei se aftokinhtakia me megalyterh turbina ta opoia exoun sxastra apo th mana tous... An uphrxe texniko problhma h smart tha ebaze sxastra estw sta Brabus...

Dump Valves - are they a worthwhile mod?

Generally it is correct BUT when talking specifically about the smart car the answer is NO.
You have to remember that the people who say DV's are ok for the smart are the people who sell and fit them for a living.

The fact of the matter is that almost all of the respected smart tuners will not fit a dump valve, that goes for Brabus as well and they should know what they are talking about.

How does a Dump Valve Work?

As the throttle plate closes, air pressure builds up between the engine and
the turbo. Because the turbo is still spinning it continues to pump air into
the pipes even though it is not needed.

A vacuum builds up on the other side of the throttle plate (inside the engine air intake).

A dump valve is connected between between the turbo and the engine, being a valve, it can open and close to allow excess air to be vented from pipe. The top of the DV is connected to the engine intake manifold via a 3mm rubber or silicone hose. The differential pressure between either side of the DV opens and closes the valve to vent the gasses.

What does the Dump Valve do?

The DV opens and releases trapped boost.

Why?

The turbo can only pressurise a certain amount of air into a closed area. When it
can't push any more air into the intercooler the air stops moving and can make
its way back down the pipe towards the turbo.

If high pressure air is pushed the wrong way across a turbo compressor it can cause it to slow down suddenly or even stop, this is called stalling. Over time, this stalling can wear the bearings and seals and cause juddering of the main turbo shaft.

The DV opens to vent enough air so that the turbo can continue spin yet maintain a slight back pressure in the pipes ready for when the DV closes and the throttle plate opens.

So why is it so bad for the smart?

The problem is all down to the size of the turbo and the back pressure in the pipes.

On a larger turbo car, the DV outlet is smaller than the turbo outlet.
This means that the turbo can put more air in than the DV can let out
which maintains the back pressure needed later on.

On the smart car, the turbo outlet is SMALLER than the DV outlet, this means the DV can vent faster than the turbo can put in resulting in no back pressure at all.

A good comparison is push starting a car. Everything is fine when you have a car to push against, when the car suddenly drives away you speed up in attempt to stay upright but end up falling flat on your face.

The smart turbo is quite happy to pressurise air into the relatively small engine but as soon as the DV opens there is nothing for the turbo to push against.
With the restriction lifted, the turbo suddenly spins up to a much faster RPM.

As soon as the turbo races it begins to slow as the wastegate opens and diverts the exhaust gasses away from the turbine side of the turbo. In the 1.5 seconds it takes for the car to change gear the turbo is now spinning at about half of its normal operational speed.

With the correct gear selected, the throttle plate opens again to feed air into the engine.
As all of the boost has been vented there is no pressure available for the engine.
To compensate for the lack of boost, the ECU closes the wastegate to quickly spin up
the turbo. For a brief second, the turbo spins up over its usual operational speed to
quickly supply the engine with air. Once the pressure is corrected, the wastegate is regulated and the turbo assumes its correct speed.

In the space of 4 seconds the turbo has been made to race twice, once from half speed.
The constant change of speed damages the bearings and the oil seals.

Myths

Fitting a DV will save your turbo.
A DV causes oil to appear in the air pipes.
Some DV types are OK on the smart.

Facts

Fitting a DV will eventually damage your oil seals and bearings and cause a judder.
The Oil spat out by a DV comes from the crank case breather and isn't caused by the DV.
No DVs at present are specifically designed for the smart.

A bit of Maths for you

The golden rule for working out the correct outlet size for a DV is 1/3rd the area of the turbo outlet. The smart outlet is 21mm in diameter so we need to work out the area.

21mm / 2 = 10.5mm this gives the radius
Using that we can use Pi x Radius squared
3.14 x (10.5 x 10.5) = 346.185 which is the area in mm.
1/3rd of 346.185 is 115.395 meaning 115.395 is the correct area needed.
115.395 / 3.14 = 36.75
Square root of 36.75 = 6.06mm
6.06mm is the radius so double it to get the diameter.
12.12mm is the required diameter to create a hole 1/3rd the size of the turbo outlet.

12mm outlet Dump Valve!

Yep, that is tiny compared to the 25mm found on most dump valves.
In fact, normal DV's are 4 times too big for the smart!

At the moment there are no 'off the shelf' 12mm dump valves.

To test my own theory I bought a sequential DV and sent it to Chalky for machining.
Read about the 'Smart specific dump valve' here.

http://www.evilution.co.uk/index.php?page=modpage&id=185&men=Engine

Alex
15-09-2006, 09:19
Nice one ||9|

GeoGlx
15-09-2006, 15:32
Όντως κατατοπιστικότατος :)

airmax
16-10-2006, 12:01
na rotiso kati h turboxs skastroula einai diplou emvolou????

Alex
16-10-2006, 12:05
Noμιζω μονου.

airmax
16-10-2006, 12:38
giati mou eipane kai kala apo tin kosmart oti oi skastres monou emvolou den douleyoun sta smart kai kati tetoia....anyway

Alex
16-10-2006, 20:51
Οι σκαστρες διπλου εμβολου ειναι μια σκαστρα με δυο εμβολα, απο τα οποια το ενα το ενα εμποδιζει το ανοιγμα της σε συνθηκες υποπιεσης για να μη μπερδευεται ο εγκεφαλος ενω το αλλο εκτονωνει τον αερα οποτε αυτο απαιτειται.

Τις φορανε τα Audi μεταξυ αλλων και ο λογος υπαρξης τους ειναι η σωστη λειτουργια του εγκεφαλου. Ο εγκεφαλος μετραει τον αερα εισαγωγης στο air flow meter που βρισκεται πριν απο τη σκαστρα και βασει αυτης της μετρησης κανονιζει το μιγμα. Αν αυτος ο αερας διαρευσει χωρις να μπει στον κινητηρα, ο εγκεφαλος μπερδευει το μιγμα με αποτελεσμα κακη λειτουργια του μοτερ.

Εγω στο fortwo φοραγα σιγουρα μονου εμβολου και δεν εχω δει ποτε να παιζει διπλου εμβολου σε smart.

froufrou
07-11-2006, 04:46
Sorry αλλά νομίζω οτι η σκάστρα απο το BRABUS και απο το 62άρι κώπηκε 1 λόγο θορήβου και 2 λόγο euro 3-4 standarts
Οι άνθρωποι θέλανε 1 διακρητικό μινι αμάξι πόλης που δεν καίει τα αντερά του και δεν κάνει σαν κανένα τέρας με 300hp
Εδώ στις MERCEDES βάζουν ένα σορό φράκτες μέσα στο φιλτροκούτι για να μειώσουν τον ήχο του κινητήρα, σιγά μη βάζανε σκάστρα στο SMARTάκι

Sphinxgr
07-11-2006, 09:11
Basika h sxastra den einai aparaithto na kanei kai thorybo opote an htan aparaithth h xrhsh ths gia thema asfaleias kinhthra tote sigoura tha eixe mpei

xristos
07-11-2006, 09:44
Καλημερα, σχετικα με την σκαστρα, εγω εβαλα στο 600 μια της BONALUME η οποια ειναι 2πλου εμβολου και σχεδον αθορυβη.

smartdim
18-12-2006, 20:32
Καλημερα, σχετικα με την σκαστρα, εγω εβαλα στο 600 μια της BONALUME η οποια ειναι 2πλου εμβολου και σχεδον αθορυβη.

Σχεδον αθορυβη.....τι θες να πειςδεν ακουγεται καθολου ...γιατι 0.9 πιεση που λενε οτι δουλευει το smartaki δεν ειναι και λιγο....
Τελικα μηπως υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει 2..3 σκαστρες να μας πει την γνωμη του.......

STELIX
19-12-2006, 08:32
Οι Bonalume ειναι φτιαγμενες για πιεσεις 1.5 που δουλευουν τα προγραμματα της.Σε αυτη την πιεση κανουν πολυ καλο θορυβο.

smartdim
22-12-2006, 19:43
1.5 bar δεν ειναι και λιγη πιεση........με μαμα μπιελες πιστονια.... δεν νομιζω

Giovanna
06-02-2007, 21:03
Από τα λίγα πράγματα που ξέρω, είναι ότι δεν αγοράζουμε σκάστρες ανοικτού ή κλειστού τύπου ανάλογα με την διάθεσή μας...

1. Blow Off Valve ή σκάστρα "ανοιχτού τύπου"
Σκοπός της να απελευθερώνει την αναπτυγμένη πίεση στην ατμόσφαιρα, εκτός συστήματος, εξ ου και ο χαρακτηριστικός της ήχος. Υποτίθεται ότι τη βάζουμε για να μην έχουμε turbo lag (έλεος, δεν θα εξηγήσω τι είναι και το turbo lag, διαβάστε και τίποτα, τα περιμένετε όλα από μία γυναίκα??!)

Σε αυτοκίνητα που έχουν mass airflow sensor ή αλλιώς για εμάς τους Vagίτες, MAF, η τοποθέτηση σκάστρας ανοικτού τύπου έχει αποτέλεσμα να "μπερδεύεται" η ECU που μετράει διάφορους παράγοντες για να στέλνει το σωστό μείγμα. Η απελευθέρωση της πίεσης στον αέρα (γρρρ.....ΤΣΣΣΣΦΙΟΥ!) έχει ως αποτέλεσμα η ECU να στέλνει περισσότερο καύσιμο γιατί δεν έχει υπολογιστεί η απώλεια της συγκεκριμένης ποσότηατας αέρα ...με διάφορα (κακά) αποτελέσματα.
Βέβαια δεν ξεκίνησα σωστά. Έπρεπε να πω καταρχάς ότι τα VAG 1.8T λειτουργούν λίγο διαφορετικά.
Συγκεκριμένα, όλη η συσσωρευμένη, "αχρησιμοποίητη" πίεση spoolάρεται και επανακυκλοφορεί στο σύστημα ενώ δεν πατάμε το γκάζι (ήτοι δεν τουρμπίζουμε). Είναι ένας τρόπος ας πούμε...εξάλειψης του turbo lag.

2. Diverter Valve (αφορά στα VAG 1.8T τύπου) ή για κάποιους, σκάστρα κλειστού τύπου, είναι μία σκάστρα που επανακυκλοφορεί την πίεση στο σύστημα όταν δεν πατάμε γκάζι, ΜΕΤΑ όμως το MAF για να μην χαλάσουμε το αμαξάκι μας.

Giovanna
06-02-2007, 21:05
Ανοικτού τύπου = μονού εμβόλου (δλδ η πίεση πάει σταδιάλα :) )
Κλειστού τύπου = διπλού εμβόλου (δλδ ανακυκλώνει την πίεση).
ΟΚ??

Εννοείται αν έχω πει μ@λ@κιε$ με συγχωρείτε λόγω φύλου (γουστάρω διακρίσεις!)...
Αλλά τι να κάνω που στο μπάνιο ο άντρας μου αφήνει μόνο το Power Techniques?

Alex
07-02-2007, 01:29
Τα off-topic post διεγραφησαν απο το moderator.

kos700
04-01-2008, 00:22
Θελω να κανω μια ερωτηση οσο αφορα την σκαστρα μαμα καθε ποσα χλμ θελει αλλαγη και αν ειναι οικονομικη?

Sphinxgr
04-01-2008, 01:16
Τα σμαρτ δεν εχουν σχάστρα ούτε βγάζει η αντιπροσωπεία για σμαρτ

kos700
04-01-2008, 09:39
Τα σμαρτ δεν εχουν σχάστρα ούτε βγάζει η αντιπροσωπεία για σμαρτ

Και ο θορυβος που ακουω στις αλλαγες τι ειναι ?

mysmart.gr
04-01-2008, 09:51
Wastegate

Sphinxgr
04-01-2008, 13:12
Θελω να κανω μια ερωτηση οσο αφορα την σκαστρα μαμα καθε ποσα χλμ θελει αλλαγη και αν ειναι οικονομικη?

Διάβασε και εδώ (http://www.evilution.co.uk/index.php?page=modpage&id=70&men=info) αν θες να μάθεις περισσότερα για την απουσία της...;)

HACCP
04-01-2008, 15:11
Και ο θορυβος που ακουω στις αλλαγες τι ειναι ?
off topic: Απ'ότι θυμάμαι , σε for2 χωρίς πρόγραμμα είναι λίγο δύσκολο να ακούγεται αυτός ο θόρυβος . έχεις βάλει πρόγραμμα ?

kos700
04-01-2008, 15:22
off topic: Απ'ότι θυμάμαι , σε for2 χωρίς πρόγραμμα είναι λίγο δύσκολο να ακούγεται αυτός ο θόρυβος . έχεις βάλει πρόγραμμα ?

Tο εχω περιπου 5 μερες γι αυτο ρωτησα αν αλλαζει και σε ποσα χλμ.
Αυτο που δεν ξερω αν πρεπει να βαλω σχαστρα ?

Sphinxgr
04-01-2008, 15:40
Αυτο που δεν ξερω αν πρεπει να βαλω σχαστρα ?

Διάβασε και εδώ (http://www.evilution.co.uk/index.php?page=modpage&id=70&men=info) αν θες να μάθεις περισσότερα για την απουσία της...;)

Γιαυτό σου έδωσα το παραπάνω λινκ για να πάρεις την απάντηση σου...

(η οποία σίγουρα καλύπτεται και απο το παρόν θέμα)

taras
26-01-2008, 17:58
den kserw pia na valw an kanei kalo kai se pio magazi na tin valw/
\:g:

Death
27-01-2008, 17:43
vsk tin idia erwthsh ithela na kanw me ton taras..exw ena smart tou 2001 600cc mama kai apla me endiaferei na akouw to tsaf tsouf..eixa diavasei kati comments oti merikes skastres petane ladia ktl ktl ktl.apla an kserei kapoios sigoura kati kalo na m pei marka montelo lefta kai apo p mporw na to agorasw..xD

PROKOPIS
16-03-2008, 14:46
EΓΩ ΦΩΡΑΩ ΣΚΑΣΤΡΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 3.500 ΕΝΩ ΕΝΩΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΑΡΠΑΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ. ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ?

basilis kordas
27-05-2008, 21:37
ερωτηση ι σχαστρα forge ''παιζει να μην σηκωνει πιεση''???καποιος τεχνικος μου το ειπε....red hot pepper.... smart fortwo cabrio 600....βοηθεια

ALEXANDROSSMART
27-05-2008, 21:57
Η σκαστρα εκτονωνει το πιεσμενο αερα στο περιβαλλον.δεν εχει να κανει με το αν σηκωνει πιεση

PiuPiu
27-05-2008, 23:31
Θα διαφωνήσω με τον προλαλήσαντα! Αν η σκάστρα που θα βάλεις είναι για τουρμπίνα "Περιστερόνα", κατά το λεγόμενο, και δεν ρυθμιστεί σωστά το που θα λειτουργεί, τότε ναι μπορεί και να καταλήξεις να μην ανεβάζεις πίεση!!! Δεν είναι κακό αυτό, αλλοι πέρνουν χάπια, όπως εγώ.... :a01: Πέρα από την πλάκα, ισχύει αυτό, αλλα για περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες σε παραπέμπω σε άλλα μέλη που είναι της δουλειάς και γνωρίζουν να το πουν καλύτερα.

basilis kordas
27-05-2008, 23:55
ευχαριστω φιλε βοηθησες πολυ!!!!!χαπια παιρνω και εγω....winstrol me anavar.....

djvolis
28-05-2008, 09:48
υπαρχουν σκαστρες κ σκαστρες.
καποιες προοριζονται για σμαρτ καποιες οχι.
οι περισσοτερες απ αυτες που προοριζονται για σμαρτ(οχι πως δε το κανουν και οι αλλες δλδ) ρυθμιζονται.
η forge δουλευει μια χαρα.

jos
04-06-2008, 11:13
Μήπωε έχει φύγει η έχει σχιτεί το σωληνάκι την υποπιέσης?

ALEXANDROSSMART
04-06-2008, 12:31
Ειναι λογικο αν δεν ειναι ρυθμησμενει και ανοιγει νωρις δεν θα σηκωνει πιεση

jos
04-06-2008, 13:30
Ειναι λογικο αν δεν ειναι ρυθμησμενει και ανοιγει νωρις δεν θα σηκωνει πιεση
Μιλάμε για σκάστρα και όχι για wastegate. Η σκάστρα όσο είναι πατημένο το γκάζι δεν ανοίγει. Αν ανοίγει υπάρχει πρόβληματική συνδεσμολογία στην υποπίεση.

original21paul
28-08-2008, 02:25
ειναι φυσιολογικο να ακουγεται το τουρμπισμα πριν το σκασιμο,με σκαστρα μονου εμβολου?

smart 1978
28-08-2008, 11:06
μήπως χάνεις πίεση από στην σκαστρα η από κάποιο κολάρο?

smart 1978
28-08-2008, 11:08
η έχει αγριέψει το εργαλείο γιατί είναι καλοκαίρι χα χα χα χα

mysmart.gr
28-08-2008, 11:30
Δηλ τι ακριβως ακους;;Συνηθως η σκαστρα ακουγιεται στο αφημα κ μερικες φορες ανεξαρτητα της πιεσης που εχει

original21paul
29-08-2008, 01:30
ειναι φυσιολογικο να ακουγεται το τουρμπισμα πριν το σκασιμο,με σκαστρα μονου εμβολου?τελικα εχανε απο καπου πιεση και τον εκανε αυτον τον ηχο.τωρα ειναι οκ αλλα χαλια ο ηχος...

fazer600
29-08-2008, 02:54
χαλια ο ηχος της σκαστρας ?

original21paul
29-08-2008, 13:54
χαλια ο ηχος της σκαστρας ?ναι!επειδη δεν ακουγοταν πολυ,κοπηκε το ελατηριο λιγο και τωρα κανει χειροτερο ηχο!για την ακριβεια κανει καλυτερο ηχο στο σκασιμο αλλα ακουγεται παρεα και ενας αλλος ηχος που απλα sucks...

nikki
30-08-2008, 10:18
μου την σπαει το πσιτ πσιτ....να την βγαλετε ολοι!

stampol
30-08-2008, 10:40
εμενα παντως το σπουργιτακι μου σα να ξεφυσα πιο δυνατα:a01:

λετε να το παρω στο χερι συντομα?

stkontos
30-08-2008, 13:28
Εμένα πάντως ξεφυσά Full και ακούγεται τέλεια..

menelaos
02-09-2008, 01:03
ωραία και επειδή και εγώ καινούργιος στο θέμα smart ρωτάω.. : τι μάρκα να προτιμίσουμε? και κάτι άλλο... η σκάστρα βοηθάει περισσότερο όταν συνδυάζεται με ενα πρόγραμμα ? και αν ναι.. τι πρόγραμμα...

( μπορεί να σας φανούν χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω... )

Venom
02-09-2008, 19:18
σκάστρα σε σμαρτ το θεωρώ απλά υπερβολή...

basilis kordas
02-09-2008, 19:49
gt re file???

Venom
02-09-2008, 20:29
το να ακούγεται ένα αμάξι 700cc σαν EVO ή σαν οτιδήποτε παρεμφερές και να μην πηγαίνει μία είναι too much...

Sphinxgr
02-09-2008, 22:41
Τα άσχετα ποστς διεγραφησαν

Sphinxgr
02-09-2008, 22:44
ωραία και επειδή και εγώ καινούργιος στο θέμα smart ρωτάω.. : τι μάρκα να προτιμίσουμε? και κάτι άλλο... η σκάστρα βοηθάει περισσότερο όταν συνδυάζεται με ενα πρόγραμμα ? και αν ναι.. τι πρόγραμμα...

( μπορεί να σας φανούν χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω... )

η απάντηση εδώ (http://www.evilution.co.uk/index.php?page=modpage&id=70&men=info)

Adreas
20-11-2008, 23:00
η απάντηση εδώ (http://www.evilution.co.uk/index.php?page=modpage&id=70&men=info)
Ρε παιδια να ρωτησω κατι???
Γιατι ολοι δεν ακουν κανεναν ΕΛΛΗΝΑ και ολοι προσκηνανε τους ξενους μολις πουν-γραψουν κατι?Δεν το καταλαβαινω.
Τους το λες 1,2,3,1000005 φορες αλλα τιποτα.Μολις το διαβασουν στα αγγλικα......"Τωρα ναι!!!! ικανοποιηθηκα".
Και κατι αλλο..
Τα smart ασχετα αν ειναι 600 ,700,1000cc δεν παυουν να εχουν τουρμπατα μοτερ με την ΑΝΑΛΟΓΗ τουρμπινα.Οσο "χρησιμη" ειναι η σκαστρα σε ενα αλλο "μαμισιο" μοτερ τοσο χρησιμη ειναι και σε ενα smart.
Τωρα γιατι δεν την εχουν.....ας μας το πουν αυτοι που το φτιαξανε...

tettix
21-11-2008, 00:20
ας μου λύσει και εμένα κάποιος τη δική μου σκαστρό-απορία:
θέλω να βάλω μια σκάστρα όχι για να προστατέψω το image μου περνώντας από τις καφετέριες και κάνοντας τσουφ-τσουφ αλλά θεωρητικά για να προστατέψω το turbo και να αποδίδει. Πολλοί θα που ότι οι σκάστρες γενικά δεν αποδίδουν στα fortwo μιας και ούτε καν στα ultimate υπάρχει σκάστρα κτλ κτλ πέρα από αυτή την σωστή ή λάθος άποψη και διαλέγοντας σκάστρα, η σωστή διάσταση εισαγωγής για σωστή απόδοση, έχει εμβαδό ίσο με το 1/3 του εμβαδού της εξαγωγής του turbo αρα για το fortwo θεωρητικά και σύμφωνα με το evilution αυτό αντιπροσωπεύει μια διάμετρο 12,12mm... ποιες σκάστρες έχουν διάμετρο εισαγωγής 12,12mm η περίπου τόσο;
:please:

Athlon
01-12-2008, 14:19
Καλισπερα παιδια και καλος σας βρισκω,
ονομαζομαι Μανος και ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης.Προσφατα, πριν απο 6 μηνες αγορασε το "αισθημα" ενα smartακι 2003 μοντελο, εκδoση Passion.Πηραμε λοιπον μια σκαστρουλα ανοικτου τυπου για smart παρα πολυ καλη:a04:. Την τοποθετησαμε λοιπον πανω αλλα δε ΣΚΑΕΙ..:a09::a09::a09:. Μαλλον δλδ θελουμε λιγη πιεση παραπανω....
Ωραια λεω, ενταξει θα μπει και προγραμμα να τελιωνουμε, το θεμα ειναι ομως οτι προχτες εκει που πηγαινα μια βολτουλα ξαφνικα.....ΑΚΟΥΩ ΤΣΑΦ ΤΣΟΥ ...η χαρα μου βεβαια ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ!!!Παρατηρω ομως οτι το τουτου δεν ΠΑΕΙ... κατεβαινω λοιπον ανοιγω το "καπο" και βλεπω οτι εχει φυγει το κολαρο απο την κατω μερια.... το κανω μερικα μετρα μονο μια βολτουλα και η σκαστρα δουλευε κανονικοτατα και ο θορυβος απλα Κ.Α.Τ.Α.Π.Λ.Η.Κ.Τ.Ι.Κ.Ο.Σ!!!Σταματαω ξαναβαζω τη σκαστρα σωστα σφιγγω το κολαρο και χανετε παλι ο ΗΧΩΣ....:(:( .
Μηπως λεω μηπως εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να "παιζει".... δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο που μου συναιβει..???

ΥΓ.Συγνωμη για το πολυυυυυ μεγαλο post!!!:a42:

Max-arbou
01-12-2008, 14:36
Μηπως δεν εχεις βαλει κατι σωστα φιλε μου?Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο...να δουμε τι εχεις κανει...μπορει να εχει κανει καποιο μπερδεμα στις υποπιεσεις πιστευω η δεν εχεις σφιξεικαλα καποιο κολαρο...

Athlon
01-12-2008, 14:57
Φιλε μου, τα εχω σφηξει καλα τα κoλαρα αλλιως δεν θα "πηγαινε" καλα το αμαξι.Το θεμα ειναι οτι οταν ΞΕσφιξε το κολαρο... τοτε ακουγονταν η σκαστρα αλλα το αμαξι δεν πηγαινε (μαλλον εχανα πιεση)!Απο σφιξιμο το εχω τσεκαρει καλα..!!!Τιποτα αλλο κατανου...:a42::a42:

Max-arbou
01-12-2008, 15:03
τα σωληνακια πανω της υποπιεσης?τα εχεις ελεγξει?εχουν μπει σωστα?

Athlon
01-12-2008, 15:15
Υποιπιεση εχουμε παρει απο το ρυθμιστη πιεσης βενζινης (fpr) με Τ ....

Mια φοτο απο τη σκαστρα.. http://img241.imageshack.us/img241/5475/10105042me4.th.jpg (http://img241.imageshack.us/my.php?image=10105042me4.jpg)

Φιλε μου σ ευχαριστω πολυ για το χρονο σου..!!Μενω υποχρεωμενος:a26:

Athlon
01-12-2008, 17:23
Καμια ιδεα... κανεις...?.:a42::a42:

Athlon
01-12-2008, 18:06
Παιδια,αλλη μια ερωτηση...
ΥΠΟΠΙΕΣΗ απο που πηρατε??Εγω εχω παρει απο το ρυθμηστη πιεσης βενζινης...
Μηπως φταιει αυτο???

goodwood
01-12-2008, 22:20
Παιδια,αλλη μια ερωτηση...
ΥΠΟΠΙΕΣΗ απο που πηρατε??Εγω εχω παρει απο το ρυθμηστη πιεσης βενζινης...
Μηπως φταιει αυτο???
απο εικει παιρνεις υποπιεση

Athlon
02-12-2008, 00:22
απο εικει παιρνεις υποπιεση

Οποτε το αποκλειουμε και αυτο...:a03::a03:

goodwood
02-12-2008, 08:30
μηπως εχει πανω σκληρο ελατηριο?κανε ενα κοπο και βγαλε μια φωτο την σκαστρα ετσι οπως ειναι συνδεδεμενη πανω στο αμαξι..

Athlon
02-12-2008, 08:47
μηπως εχει πανω σκληρο ελατηριο?κανε ενα κοπο και βγαλε μια φωτο την σκαστρα ετσι οπως ειναι συνδεδεμενη πανω στο αμαξι..

To ελατηριο ειναι πολυ μαλακο, την εβγαλα και την ανοιξα για να το δω...
Θα βαλω και μια φοτο το απογευμα να δειτε πως ειναι συνδεμενη πανω στο τουτου!!

Athlon
02-12-2008, 10:33
Ρε παιδια, υποπιεση μπορουμε να παρουμε απο πουθενα αλλου??Εκτος απο το ριθμυστη πιεσης βενζινης..:a42:

Adreas
02-12-2008, 11:17
Ρε παιδια, υποπιεση μπορουμε να παρουμε απο πουθενα αλλου??Εκτος απο το ριθμυστη πιεσης βενζινης..:a42:
Και να βρεις αλλου υποπιεση,...τι σε πειραζει που ειναι απο τον ρυθμιστη πιεσης τις βενζινης?Δεν φταιει αυτο εαν εκει το πας...

mysmart.gr
02-12-2008, 11:31
Καλυτερα από τον ρυθμιστη βενζινης να παρεις,εκει επηρεαζεται λιγοτερο το συστημα,κατι αλλο,στο κολαρο δν πρεπει να το σφιξεις ειτε πολυ ειτε να το "χωσεις" πολυ μεσα γιατι τοτε η εξοδος απο το ιντερκουλερ παει πολυ μεσα στο Τ σιλικονης κ φραζει την εξοδο για την σκαστρα.Προσοχη στα σφιξιματα γιατι οι σωληνωσεις στα 700αρια ειναι μαλακες κ τσακιζουν αν τις σφιξετε πολυ

miltossmart
04-12-2008, 01:01
Καλησπέρα,

Μήπως κάποιος γνώστης μπορεί να επαληθεύσει ή να διαψεύσει τα παρακάτω...

"

So why is it so bad for the smart?

The problem is all down to the size of the turbo and the back pressure in the pipes.

On a larger turbo car, the DV outlet is smaller than the turbo outlet.
This means that the turbo can put more air in than the DV can let out
which maintains the back pressure needed later on.

On the smart car, the turbo outlet is SMALLER than the DV outlet, this means the DV can vent faster than the turbo can put in resulting in no back pressure at all.

A good comparison is push starting a car. Everything is fine when you have a car to push against, when the car suddenly drives away you speed up in attempt to stay upright but end up falling flat on your face.

The smart turbo is quite happy to pressurise air into the relatively small engine but as soon as the DV opens there is nothing for the turbo to push against.
With the restriction lifted, the turbo suddenly spins up to a much faster RPM.

As soon as the turbo races it begins to slow as the wastegate opens and diverts the exhaust gasses away from the turbine side of the turbo. In the 1.5 seconds it takes for the car to change gear the turbo is now spinning at about half of its normal operational speed.

With the correct gear selected, the throttle plate opens again to feed air into the engine.
As all of the boost has been vented there is no pressure available for the engine.
To compensate for the lack of boost, the ECU closes the wastegate to quickly spin up
the turbo. For a brief second, the turbo spins up over its usual operational speed to
quickly supply the engine with air. Once the pressure is corrected, the wastegate is regulated and the turbo assumes its correct speed.

In the space of 4 seconds the turbo has been made to race twice, once from half speed.
The constant change of speed damages the bearings and the oil seals.

People have been saying that smarts have been running DVs pretty much for day on modified cars with no problems but that just isn't true. The damage isn't a quick thing, it slowly damages the turbo which can cause problems elsewhere in the engine. It may not be the direct cause of death but indirectly it almost certainly will be.

If you still don't believe it, there is another reason to adapt your DV.
With the 12mm adapter fitted, the car will be quicker from 0-60 and that is something you can test yourself. The ECU spends less time trying to equalise and rebuild boost pressures so the car spends more time accelerating and not sitting in 'gear change limbo'. *"

*www.evilution.co.uk

Ροτάω γιατί σκεφτόμουν να τοποθετήσω μια σκαστρούλα και τώρα αναθεωρώ.....

mysmart.gr
04-12-2008, 07:35
Αφου εψαξες στο evilution,ισως θα επρεπε να ψαξεις κ στις δικες μας απαντησεις τι εχουμε γραψει.Για να μη κουραζεσαι κ εμεις εχουμε το ιδιο συμπερασμα.Νομιζω οτι πηρες την απαντηση σου χωρις ιδιαιτερες γνωσεις

miltossmart
04-12-2008, 18:37
Καλησπέρα,

Χθες προσπάθησα να διαβάσω σχεδόν όλα τα post για τις σχάστρες. Η πλειοψηφία μιλούσε για το τι τύπο σχάστρα να τοποθετήσει στο αυτοκίνητό του ο κάθε ιδιοκτήτης smart. Πολλά post επίσης υποστήριζαν ότι η σχάστρα στο smart ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο το θόρυβο εκτόνωσης...Άλλο λοιπόν αυτό και άλλο το γεγονός ότι η σχάστρα μπορεί ουσιαστικά να κάνει ζημιά στο αυτοκίνητο κάτι το οποίο υπάρχει εμφανώς στον ισχυρισμό του post από το evilution. Επειδή λοιπόν μου έκανε εντύπωση θεωρησα σωστό να πάρω γνώμες. Μήπως ο φίλος που μου απάντησε μπορεί να με βοηθήσει να βρω το post που κατέληγε στο συμπέρασμα ότι η σχάστρα κάνει ζημιά στο smart διότι δεν το βρίσκω.

goodwood
05-12-2008, 02:52
Καλησπέρα,

Χθες προσπάθησα να διαβάσω σχεδόν όλα τα post για τις σχάστρες. Η πλειοψηφία μιλούσε για το τι τύπο σχάστρα να τοποθετήσει στο αυτοκίνητό του ο κάθε ιδιοκτήτης smart. Πολλά post επίσης υποστήριζαν ότι η σχάστρα στο smart ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο το θόρυβο εκτόνωσης...Άλλο λοιπόν αυτό και άλλο το γεγονός ότι η σχάστρα μπορεί ουσιαστικά να κάνει ζημιά στο αυτοκίνητο κάτι το οποίο υπάρχει εμφανώς στον ισχυρισμό του post από το evilution. Επειδή λοιπόν μου έκανε εντύπωση θεωρησα σωστό να πάρω γνώμες. Μήπως ο φίλος που μου απάντησε μπορεί να με βοηθήσει να βρω το post που κατέληγε στο συμπέρασμα ότι η σχάστρα κάνει ζημιά στο smart διότι δεν το βρίσκω.
δεν κανει ζημια φιλε μου απλα δεν κανει τιποτα παραπανω απο ηχο και χανεις λιγο στις αλλαγες διοτι ξεφουσκωνει ολο το κυκλωμα και επειδη ειναι λιγα κυβικα το σμαρτ και εχει μικρη τουρμπινα αργει να την ξαναφουσκωσει..

tettix
05-12-2008, 14:03
λίγα κυβικά και μικρή τουρμπίνα ακούγετε σωστό, άρα γιατι να του βάλεις κάτι μεγάλο? lol

αργεί να ξαναφουσκώσει γιατί οι πιο πολλές σκάστρες έχουν δυσανάλογα μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα από την διάμετρο που πρέπει να έχουμε σε ένα fortwo και ο αέρας που φεύγει είναι υπερβολικός... θεωρητικά υπάρχει η σωστή διάσταση για την σωστή απόδοση =_Ο

diam84
05-12-2008, 14:06
ηθελα και εγω να βαλω και το εψαξα λιγο σε smart servis και κατεληξα οτι καλυτερα χωρις σκαστρα,

Adreas
05-12-2008, 14:16
λίγα κυβικά και μικρή τουρμπίνα ακούγετε σωστό, άρα γιατι να του βάλεις κάτι μεγάλο? lol

αργεί να ξαναφουσκώσει γιατί οι πιο πολλές σκάστρες έχουν δυσανάλογα μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα από την διάμετρο που πρέπει να έχουμε σε ένα fortwo και ο αέρας που φεύγει είναι υπερβολικός... θεωρητικά υπάρχει η σωστή διάσταση για την σωστή απόδοση =_Ο
Με προλαβες...:a39:

Adreas
05-12-2008, 14:20
Ωστοσο,κανεις απο ολους εμας δεν εχει δοκιμασει να φτιαξει την σωστη διαμετρο για την σκαστρα και να εχει αποδειξεις του στιλ,"ξεφουσκωνει" "αργει στις αλλαγες" κτλ.Ολοι εχουν βαλει οτι μας πασαρουν τα μαγαζια...
και κρινουν αναλογα...
Αν κανω λαθος διορθωστε με....

tettix
05-12-2008, 14:51
τα μαγαζιά την δουλειά τους κάνουν :)
και μετά ερχόμαστε εμείς και κάνουμε την δική μας "δουλειά" χεχε
θα το δοκιμάσω σύντομα αλλά προς το παρόν δεν γίνεται επειδή έχω τον εγκέφαλο λίγο πιο δεξιά και είναι στριμωγμένα τα καλώδια... υπομονή :a01::a01::a01:

mysmart.gr
05-12-2008, 19:40
Καλησπέρα,

Εχεις δικιο,δεν εδωσα βαση στα τελευταια του αγγλικου ποστ,το οποιο δν με βρισκει συμφωνο στο θεμα φθορας

Schiller
05-12-2008, 20:00
Ο ChrisDo εχε δικιο.

Το μονο που συμβαινει απο τις ανοιχτου τυπου σκαστρες ειναι στιγμιαια να γινεται πιο πλουσιο το αυτοκινητο επειδη ο εγκεφαλος εχει υπολογισει δεδομενη βενζινη για συγκεκριμενο αερα και στιγμιαια να "ψιλοπνιγεται" το αυτοκινητο, αλλα δεν ειναι κατι τρομακτικο.

Ισα ισα η σκαστρα σε περιπτωσεις αυτοκινητων με μεγαλες τουρμπινες οπως πχ ενα EVO η ενα Leon Cupra οπως το δικο μου που δικο μου που για να ακουμπησουν τα 400 αλογα δουλευουν 2 bar υπερπιεση η σκαστρα ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ, γιατι την ωρα που θα αφησεις το γκαζι απο μια τουρμπινα που γυριζει με 240.000 στροφες εννοειται οτι η πιεση που δημιουργειται ειναι τρομακτικη.

Σκεφτειται μονο οτι καθε φορα που σβηνουμε το turbo αμαξι μας η τουρμπινα συνηθως γυριζει για ακομη 1-1.5 λεπτο μεχρι να σταματησει. :)

miltossmart
05-12-2008, 22:34
Καλησπέρα,

Ζητάω συγνώμη μάλλον έπρεπε να ήμουν πιο συγκεκριμένος . Οπότε παραθέτω τις συγκεκριμένες δυο γραμμούλες που με ανησύχησαν όσον αφόρα την τοποθέτηση σχάστρας στο SMART. Καθώς στα άλλα αυτοκίνητα μεγαλύτερου κυβισμού σίγουρα στα περισσότερα κρίνεται απαραίτητη.

" In the space of 4 seconds the turbo has been made to race twice, once from half speed. The constant change of speed damages the bearings and the oil seals. "

Adreas
05-12-2008, 23:11
Σκεφτειται μονο οτι καθε φορα που σβηνουμε το turbo αμαξι μας η τουρμπινα συνηθως γυριζει για ακομη 1-1.5 λεπτο μεχρι να σταματησει. :)

Γιαυτο το λογο το αφηνεις για λιγο στο ρελαντι πριν το σβησεις...

goodwood
05-12-2008, 23:13

η τουρμπινα και στο ρελαντι γυριζει..

Adreas
06-12-2008, 08:22
η τουρμπινα και στο ρελαντι γυριζει..
Εγω δεν ειπα οτι δεν γυριζει στο ρελαντι.
Ειπα οτι γιαυτο το λογο το αφηνεις λιγο στο ρελαντι..........για να πεσουν οsο γινεται πιο πολυ οι στροφες της τουρμπινας πριν το σβησεις.
Μην ξεχνας οτι οταν σβηνεις το αυτοκινητο δεν στελνει πλεον λαδι στην τουρμπινα.....γιαυτο οσο πιο γρηγορα σταματησει να γυριζει τοσο καλυτερα για αυτην.Ο λογος αυτος ειναι για τα turbotimer κτλ.
Και οχι για να "κρυωσει" (και αυτο βεβαια αν εισαι τερμα) που νομιζουν οι περισσοτεροι.
Σκεψου το λιγο.Η τουρμπινα δεν γυριζει με 5-6 χιλιαδες που γυριζει το μοτερ.Γυριζει με πανω απο 100.000!!

http://img354.imageshack.us/img354/863/waterturboiu3.th.jpg (http://img354.imageshack.us/my.php?image=waterturboiu3.jpg)

tettix
06-12-2008, 13:42
όταν ρίχνουμε τις στροφές και περιμένουμε να πέσει η θερμοκρασία στο ζεστό μέρος του turbo, αντίστοιχα ανεβαίνει σταδιακά η θερμοκρασία στο κρύο μέρος επειδή "ρουφάει" λιγότερο κρύο αέρα· επίσης το λάδι είναι πιο κρύο από το ζεστό μέρος αλλά πιο ζεστό από το κρύο μέρος...
αρά περιμένουμε λίγο στο ρελαντί στη πραγματικότητα για να μειώσουμε τη διαφορά κρύου/ζεστού μέρους του turbo, σωστά? :a26:

goodwood
06-12-2008, 19:49
Εγω δεν ειπα οτι δεν γυριζει στο ρελαντι.
Ειπα οτι γιαυτο το λογο το αφηνεις λιγο στο ρελαντι..........για να πεσουν οsο γινεται πιο πολυ οι στροφες της τουρμπινας πριν το σβησεις.
Μην ξεχνας οτι οταν σβηνεις το αυτοκινητο δεν στελνει πλεον λαδι στην τουρμπινα.....γιαυτο οσο πιο γρηγορα σταματησει να γυριζει τοσο καλυτερα για αυτην.Ο λογος αυτος ειναι για τα turbotimer κτλ.
Και οχι για να "κρυωσει" (και αυτο βεβαια αν εισαι τερμα) που νομιζουν οι περισσοτεροι.
Σκεψου το λιγο.Η τουρμπινα δεν γυριζει με 5-6 χιλιαδες που γυριζει το μοτερ.Γυριζει με πανω απο 100.000!!

http://img354.imageshack.us/img354/863/waterturboiu3.th.jpg (http://img354.imageshack.us/my.php?image=waterturboiu3.jpg)
φιλε μου τα ξερω αυτα που λες...

Adreas
07-12-2008, 17:45
...............ok

Stealth
20-03-2009, 01:16
Εγώ το αγόρασα μεταχειρισμένο και είχε σκάστρα πάνω,πως μπορώ να δώ τι μάρκα είναι γράφουν τίποτα πάνω?

gavanos
20-03-2009, 01:34
Κάποιες ναι γράφουν...Από την άλλη, μπορείς να την βγάλεις μια φωτογραφία, και να την βάλεις εδώ γιατί σίγουρα κάποιος θα μπορέσει να σου πει ποια είναι :a26:

CUPRARINK
20-03-2009, 12:12
ΣΕ SMART 600CC ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΗ ΣΚΑΤΡΑ? ΧΑΝΗ ΑΠΟ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ?ΒΑΣΙΚΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΔΙΑ.

TZIV
20-03-2009, 19:58
Ωστοσο,κανεις απο ολους εμας δεν εχει δοκιμασει να φτιαξει την σωστη διαμετρο για την σκαστρα και να εχει αποδειξεις του στιλ,"ξεφουσκωνει" "αργει στις αλλαγες" κτλ.Ολοι εχουν βαλει οτι μας πασαρουν τα μαγαζια...
και κρινουν αναλογα...
Αν κανω λαθος διορθωστε με....

Το εχω δοκιμασει εγω και εχω πει τις εντυπωσεις μου εδω:

http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=25841&page=4

Schiller
26-03-2009, 17:25

Δηλαδη αν το αφησω στο ρελαντι τι θα αλλαξει?

Θα κανει λιγοτερο χρονο να σταματησει η τουρμπινα?

Ο χρονος που αναφερω πιο πανω ειναι απο το ρελαντι....Αν σβησεις το μοτερ μετα απο μια δυνατη γκαζια το πιο πιθανο ειναι να την ακουσεις να σφυριζει κανονικα....

miltossmart
03-04-2009, 19:27
Καλησπέρα,

Μήπως κανείς γνωρίζει κάποιο μηχανουργείο κοντά στο Βύρωνα - Παγκράτι Καισαριανή? Έχω μια σχάστρα της Forge και θέλω πριν την τοποθετήσω να φτιάξω τη σωστή διατομή που είναι απαραίτητη όπως αποδεικνύεται και θεωρητικά (evilution) αλλά και πρακτικά από πάρα πολλούς (πολλοί με 24mm σχάστρα έχουν πρόβλημα με turbo lag) στα 12mm από 24mm ? Εκτός αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που φτιάχνει τέτοιου είδους πραγματάκια στην ευρύτερη περιοχή.

Dimos
10-04-2009, 16:10
καλησπέρα ξέρει κανείς πώς τοποθετούμε μια σκάστρα ή αν έχετε κάποιο site να το δω?

Smartakis
10-04-2009, 16:17
μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο φορουμ, θα βρεις αρκετές πληροφορίες.
Επίσης ρίξε μια ματιά στο http://www.fq101.co.uk/ και στο http://www.evilution.co.uk (http://www.evilution.co.uk/)

yonigrn
12-06-2009, 20:28
Εβαλα προχτες μια σκαστρα που απο ηχο ειναι απαιχτη αλλα νιωθω οτι μου εκοψε αρκετα απο τα "μπαμ" ιδιαιτερα απο σταση. Μπορει να κανει τετοια διαφορα που να ειναι τοσο αισθητη ή απλα ειναι η ιδεα μου?

siroumist
12-06-2009, 20:39
Εβαλα προχτες μια σκαστρα που απο ηχο ειναι απαιχτη αλλα νιωθω οτι μου εκοψε αρκετα απο τα "μπαμ" ιδιαιτερα απο σταση. Μπορει να κανει τετοια διαφορα που να ειναι τοσο αισθητη ή απλα ειναι η ιδεα μου?

δε νομιζω λογω σκαστρας και μονο να εχασες αποδοση η οποια κι ολας σου ειναι τοσο αισθητη...σιγουρα δε κερδιζεις κατι αλλα οχι και να χασεις...μηπως δεν ενωσες καποιο κολαρο καλα και χανει??στη τελικη αν σε προβληματιζει βγαλτη και επανατοποθετησε τη να δεις αποτελεσματα και πες μας νεοτερα...

yonigrn
12-06-2009, 20:52
Δεν την τοποθετησα εγω αλλα πηγα σε smartοσυνεργειο. λες να μην εχει τοποθετηθει καλα, ε? Μου φαινεται οτι υπαρχει διαφορα στα ξεκινηματα.Θα το κοιταξω ομως...thanks

siroumist
12-06-2009, 21:09
Δεν την τοποθετησα εγω αλλα πηγα σε smartοσυνεργειο. λες να μην εχει τοποθετηθει καλα, ε? Μου φαινεται οτι υπαρχει διαφορα στα ξεκινηματα.Θα το κοιταξω ομως...thanks

πηγαινε στο συνεργειο που σου την εβαλαν και πες τους τι ακριβως συμβαινει...ποια μαρκα εβαλες?ποσο σου πηραν με τοποθετηση??

yonigrn
12-06-2009, 21:51
150 euros με την τοποθετηση. μαρκα τωρα θα σε γελασω...αλλα τον εμπιστευομαι τον τυπο, ειναι απο τα συνεργεια πολλοι προτεινουν απο το φορουμ.

djvolis
15-06-2009, 09:38
ισχυει..και γω οταν την εβγαλα εντοπισα μεγαλη διαφορα στην εκκινηση..

Sphinxgr
16-06-2009, 08:32
Και στις αλλαγές, χάνεις ροπή - δύναμη.

Υπάρχουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες εδώ (http://www.evilution.co.uk/index.php?id=250) γιατί δεν αξίζει η τοποθέτηση σχάστρας

miltossmart
16-06-2009, 09:29
Παιδιά είναι θέμα μαθηματικών. Αν η σχάστρα δεν έχει τη σωστή διατομή το αυτοκίνητο χάνει πολύ αλλά και ζορίζεται υπερβολικά το turbo. Για αυτό και παραπάνω ρώτησα που μπορώ να φτιάξω στην αθήνα τη διατομή της σχάστρας. Καμιά ιδέα κανείς?

djvolis
16-06-2009, 16:49
δεν ειναι μονο θεμα διατομης νομιζω μιας και μιλαμε για ενα αμαξι 600~700 κυβικων με πολυ μικρη παραγωγη καυσαεριων. οπως και να το φτιαξεις στις αλλαγες που θα αδειαζει θα εχεις κρεμασμα μεχρι παλι να σηκωσεις πιεση

miltossmart
16-06-2009, 17:02
Δε διαφωνώ απλά σίγουρα με μικρότερη διατομή ελαχιστοποιείς το πρόβλημα. Επίσης αν έχεις πρόγραμμα που επιτρέπει μεγαλύτερη πίεση η σχάστρα μπορεί να μειώσει τις φθορές αρκεί να είναι υπολογισμένη σωστά για smart. Πάντως οι πράξεις του Kane απο το evilution είναι μια πολύ καλή προσέγγιση στη λύση του προβλήματος smart + dump valve. Επίσης συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά επειδή θέλω να δοκιμάσω την αλλαγή διατομής ρωτάω ξανά αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να κάνω αυτή την αλλαγή στην Αθήνα γιατί 30 λίρες για να τη στείλω αγγλία είναι πολλές.

djvolis
16-06-2009, 17:22
Δε διαφωνώ απλά σίγουρα με μικρότερη διατομή ελαχιστοποιείς το πρόβλημα. Επίσης αν έχεις πρόγραμμα που επιτρέπει μεγαλύτερη πίεση η σχάστρα μπορεί να μειώσει τις φθορές αρκεί να είναι υπολογισμένη σωστά για smart. Πάντως οι πράξεις του Kane απο το evilution είναι μια πολύ καλή προσέγγιση στη λύση του προβλήματος smart + dump valve. Επίσης συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά επειδή θέλω να δοκιμάσω την αλλαγή διατομής ρωτάω ξανά αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να κάνω αυτή την αλλαγή στην Αθήνα γιατί 30 λίρες για να τη στείλω αγγλία είναι πολλές.Μα απο τη στιγμη που δεχεσαι οτι ειναι προβλημα γιατι να μπεις στη διαδικασια να το ελαχιστοποιησεις...ειδικοτερα απο τη στιγμη που μπορεις να το αποφυγεις..ελεος δλδ τοσο μεγαλη υποθεση ειναι να χεις ενα κουβαδακι που κανει τσαφ τσουφ??(δε το λεω υποτιμητικα για σενα ...για ολους μας που εχουμε σμαρτ)
ο kane δεν εχει δωσει λυση σε κανενα προβλημα αφου οπου και να διαβασεις δεν αναφερει πουθενα ξεκαθαρα κανεις σε ολο το νετ οτι η σκαστρα κανει καλο σε οποιοδηποτε κινητηρα...αν το κανε αλλωστε θα ταν εργοστασιακο στανταρ!
ο kane απλα εκανε μονο καποιες μετρησεις και καταλαβε απο μονος του (χωρις επισημη αποδειξη/μετρηση) οτι με μικροτερη διατομη επιβαρυνεται λιγοτερο η αποδοση(με σκαστρα απ οτι χωρις σκαστρα).
μην θεοποιουμε χωρις λογο τον καθενα και τα τρωμε ολα..

miltossmart
16-06-2009, 19:12
Πάλι δε διαφωνώ αλλά ας μην είμαστε και απόλυτοι ότι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στους κινητήρες turbo. Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο, το οποίο αναφέρει για σαφές πρόβλημα του "εγκλωβισμένου" πιεσμένου αέρα.

"Dump valves are fitted to the engines of turbo charged cars and sit between the turbo intlet and the throttle body. When transitioning from a boosted state to a closed throttle state (as in between shifts), due to inertia, the turbo continues to pressurize air, but the closed throttle prevents the compressed air from entering the engine. In this case the pressure exceeds the preset spring pressure in the dump valve and the excess pressure is bled off to atmosphere.
Even with a dump valve the compressed air acts as a brake on the turbo (slowing it down), because the pressure on the backside of the turbo is at a higher pressure than on the front side (and the air actually wants to flow through the turbo backwards).
A blowoff valve is a more elegant solution to this problem by allowing the turbo to "freewheel" when the throttle is closed (equalizing the pressure on both sides of the turbo). Unlike a dump valve a blowoff valve can be used at multiple boost settings without reconfiguration.
Blowoff valves are sometimes incorrectly called dump valves because they serve a similar function, but they are very different solutions to the same problem.
Blow off valves can be found in vehicles. Blowoff valves are used to prevent compressor surge. Compressor surge is a phenomenon that occurs when lifting off the throttle of a turbocharged car (with a non-existent or faulty bypass valve). When the throttle plate on a turbocharged engine closes, high pressure in the intake system has nowhere to go. It is forced to travel back to the turbocharger in the form of a pressure wave. This results in the wheel rapidly decreasing speed and stalling. The driver will notice a fluttering air sound.
Moreover, the purpose of the bypass or blow off valve is about the response of the throttling, especially depress and release the throttle frequency, an turbo lag phenomenon can be reduced." [1]
[1] wikipedia

miltossmart
16-06-2009, 21:05
Δείτε και αυτό.

http://www.jumptronix.com/2g_go_faster/Stages/details/BlowOffValve.htm

tettix
16-06-2009, 21:23
κατατοπιστικότατο θα έλεγα :a04::a04:

teomyk
01-08-2009, 23:14
Ας παραθέσω και εγώ λοιπόν την εξής ερώτηση...Έχω μια σκάστρα της Forge με μεμβράνη και απλώς ήθελα να ρωτήσω γιατί μετα απο λίγο καιρό βγαζει λαδάκια..(άπο τις τρυπούλες και όχι απο τον σωλήνα..)

Supermario
02-08-2009, 13:32
Παιδιά έχω και εγώ μία αποριούλα για την σκάστρα...!!

Ενδιαφερόμουν να πάω να βάλω σκαστρούλα στο μικρό μου....
Πηγαίνοντας στο συνεργείο που επισκεύαζω το μικρό μου αλλα και το οικογενειακό μας Mercedes για να ρωτήσω, μου είπαν ότι όσο σωστά ρυθμιζμένη και να είναι κάποια στιγμή θα αρχίσει να καίει λαδάκι η μηχανή λόγω της ΣΚΑΣΤΡΑΣ....Παραξενεύτηκα λίγο διότι είχα διαβάσει και είχα ακούσει ότι αν είναι σωστά ρυθμισμένη δεν βγάζει κανένα προβληματάκι...έτσι πήγα ρώτησα και σε άλλο συνεργείο απο περιέργεια και μ είπαν ακριβώς τα ίδια...Τι λέτε..? Ισχύουν?

djvolis
03-08-2009, 10:45
οχι δεν ειναι ετσι...ολοι οι turbo κινητηρες χανουν λιγο ...
τωρα με το να βαλεις σκαστρα απλα πλεον θα το δεις να βγαινει, αλλα δε θα το χει προκαλεσει η σκαστρα, ουτε και θα το επιβαρυνει

Supermario
03-08-2009, 19:43
Τι να πώ.... Ισως είναι και έτσι.... Εγώ μέτα από αυτά δεν έβαλα σκαστρούλα και ούτε πρόκειται να βάλω!!!

siroumist
31-08-2009, 18:01
καλησπερα...απορια!! γυριζωντας απο ναυπλιο σε καποιο σημειο του δρομου το πατησα μεχρι 190..μετα απο αυτο η σκαστρα δε λειτουργουσε,δηλαδη δεν εκανε το χαρακτηριστικο ''τσαφ'' στο αφημα του γκαζιου και η πιεση δεν ανεβαινε πανω απο 1 bar ενω θα επρεπε να ανεβαινει μεχρι 1.5!! να σημειωσω οτι οταν παταγα γκαζι γυρω στις 3000 στροφες ακουγοταν ενα σκασιμο της σκαστρας πολυ πιο σιγανο απο το συνηθισμενο οταν αφηνεις το γκαζι αλλα μου κανει περιεργεια οτι εσκαγε ενω παταγα γκαζι....ενιωθα οτι απου καπου εμπαζε αερα και δεν ανεβαζε πιεση νομιζωντας οτι εχει ξεσφιξει καποιο κολαρο αλλα ολα ηταν ενταξει οταν κοιταξα..

υπαρχει περιπτωση απλα να χαλασε η σκαστρα η' μπορει να ειναι κατι χειροτερο??
υ.γ. γυρω απο τη σκαστρα ειχε λιγο περισσοτερο λαδακι απο το συνηθισμενο,οχι ομως κατι υπερβολικο...

djvolis
31-08-2009, 18:13
τωρα δουλευει καλα? η σκαστρα σπανιο να χαλασε...ειναι κατι το τελειως μηχανικο...
πιο πολυ για τουρμποβαλβιδα μου κανει.

siroumist
31-08-2009, 18:19
τωρα δουλευει καλα? η σκαστρα σπανιο να χαλασε...ειναι κατι το τελειως μηχανικο...
πιο πολυ για τουρμποβαλβιδα μου κανει.

σαν μοτερ δουλευει οπως παντα...ολα κανονικα,απλα δεν ανεβαζει την αναμενομενη πιεση κ δε σκαει η σκαστρα κανονικα...να φανταστεις οτι ηρθα κανονικα αθηνα γιατι το επαθα στα μισα...

djvolis
31-08-2009, 18:23
αν παει μεχρι 1 bar ειναι τουρμποβαλβιδα κανα 90%
σβηστο αναψε το 2~3 φορες και δες αν συνεχισει να το κανει.
εναλλακτικα δοκιμασε εν λειτουργια να ξεμπριζωσεις και να ξανα μπριζωσεις το μαφ.
και μολις το αναβοσβησεις πρεπει να δουλεψει οκ ειδαλλως τουρμποβαλβιδα

siroumist
31-08-2009, 18:31
θα δοκιμασω και βλεπουμε...

mysmart.gr
31-08-2009, 19:16
καλησπερα...απορια!! γυριζωντας απο ναυπλιο σε καποιο σημειο του δρομου το πατησα μεχρι 190..μετα απο αυτο η σκαστρα δε λειτουργουσε,δηλαδη δεν εκανε το χαρακτηριστικο ''τσαφ'' στο αφημα του γκαζιου και η πιεση δεν ανεβαινε πανω απο 1 bar ενω θα επρεπε να ανεβαινει μεχρι 1.5!! να σημειωσω οτι οταν παταγα γκαζι γυρω στις 3000 στροφες ακουγοταν ενα σκασιμο της σκαστρας πολυ πιο σιγανο απο το συνηθισμενο οταν αφηνεις το γκαζι αλλα μου κανει περιεργεια οτι εσκαγε ενω παταγα γκαζι....ενιωθα οτι απου καπου εμπαζε αερα και δεν ανεβαζε πιεση νομιζωντας οτι εχει ξεσφιξει καποιο κολαρο αλλα ολα ηταν ενταξει οταν κοιταξα..

υπαρχει περιπτωση απλα να χαλασε η σκαστρα η' μπορει να ειναι κατι χειροτερο??
υ.γ. γυρω απο τη σκαστρα ειχε λιγο περισσοτερο λαδακι απο το συνηθισμενο,οχι ομως κατι υπερβολικο...

Μαλλον κολλησε η σκαστρα,πλυσιμο κ επανατοποθετηση αν συνεχισει το ιδιο αντικατασταση εμβολου

siroumist
01-09-2009, 12:49
εβγαλα τη σκαστρα,τη καθαρισα και επανατοποθετησα σφιγγωντας καλυτερα τα κολαρα και συμβαινει το ιδιο.....γενικα η σκαστρα μ φανηκε σε καλη κατασταση,εκτος αν φταιει σε κατι το ελατηριο..ισως να ειναι κατι μηχανικο αλλα μ κανει εντυπωση που ολα δουλευουν κανονικα...ροπες εχω,δε μουρωνει απλα στα ψηλα δε δινει το μεγιστο επειδη δεν ανεβαζει 1.5 πιεση...λες και βγηκε εκτος το προγραμμα...

djvolis
02-09-2009, 13:53
τουρμποβαλβιδα λεμε...η σκαστρα ειναι μηχανικο πραγμα ...ενα εμβολο και ενα ελατηριο...οταν κολησει απλα δεν εκτονωνει γενικα...συν τησ αλλοις συμβαινει 1 φορα στα 30 χρονια αυτο..

siroumist
02-09-2009, 17:08
τελικα εχανε το σωληνακι της υποπιεσης...θελει αλλαγη με καινουργιο...με καποιο τροπο ξεχειλωσε...καλα μου ακουγοταν πως απο καπου εχανε και δεν εδινε τα μεγιστα,γι'αυτο και δεν εσκαγε...

djvolis
02-09-2009, 17:13
α, αν ακουγοταν πως καπου εχανε τοτε αλλαζει το πραγμα...δε το ανεφερες καπου νομιζω
εν παση περιπτωση τελος καλο ολα καλα (και οικονομικα)

siroumist
02-09-2009, 17:17
ευτυχως....γενικα υπαρχει προβλημα που δουλεψε το αμαξι καμια ωρα με το να μπαζει αερα απο το σωληνακι??εγω ενιωσα πως δεν υπηρχε προβλημα...μεχρι 3.000 στροφες το πηγαινα...

billisvic
16-11-2009, 01:19
καλησπερα σε ολα τα μελη του smart club.Ειμαι καινουριος και γω απο θεσσαλονικη. εχω παρει ενα smartaki με το οποιο ειμαι τρελαμενος απο ολες τις αποψεις. οικονομια βενζινα παρκαρισμα απο ολα. Ειναι 01 μοντελο full extra το πηρα με αλλαγμενο κινητιρα απο αντιπροσωπια και εχει 18.000 χιλιομετρα. Επειδη δεν ξερω απο αυτα θελω να ρωτησω:1) αξιζει να βαλω σκαστρα?οποιαδιποτε βαζουμε? αν ναι ποσο θα κοστισει και που θα βρω.2) θελω να βαλω και ενα μπαρομετρο αλλα δεν ξερω που και τι μαρκα.ας με βοηθησει καποιος.μενω θεσσαλονικη.

kostastnt
16-11-2009, 02:27
Καταρχήν καλωσήρθες! Μπαρόμετρο υπάρχει ένα απλό στο e-autoshop.gr με 25 Ευρώ... Στο στέλνει και Θεσσαλονίκη αν θέλεις...Το έχουν βάλει πολλά μέλη τοu club... Όσο για σκάστρα άλλοι λένε ότι κάνει δουλειά, άλλοι ότι δεν κάνει...

Αν θέλεις μπορείς να έρθεις στις συναντήσεις που κάνουμε και να στα πούμε και από κοντά... Επίσης ψάξε στο φόρουμ υπάρχουν απαντήσεις για το 99% των ερωτήσεων που έχεις...

teomyk
16-11-2009, 11:12
Καλημέρα και καλορίζικο το εργαλειάκι σου..!Κοίταξε..Επειδή εγώ έχω βάλει και ήθελα να ρωτήσω εαν κάνει κακό στον κινητήρα ρώτησα 2-3 που ξέρουν και μου είπαν οτι δεν κάνει απολύτως τίποτα το κακό..Απλως η δουλειά της σκάστρας ειναι να βγάζει την πίεση που αποκτά ο κινητήρας..Επιλογή του καθενός είναι να βάλει..Δηλαδή απ'οτι έχω καταλαβει το μόνο που προσφέρει είναι αυτός ο ήχος που αρέσει πιστεύω σε πολλούς.. Τωρα υπάρχουν και θέματα στο forum που θα σε κατατοπίσουν πιστεύω περισσότερο..

billisvic
16-11-2009, 11:25
καλημερα σε ολουσ σας. επειδη ειμαι νεος τελικα τι αξιζει....να αλλαξεις ενα φιλτρο και να βαλεισ πιο ελευθερο η να βαλεις μια σκαστρα? και αν βαλεις σκαστρα τι ειδος. δεν γνωριζω γιαυτο ρωταω παιδια. το δικο μου ειναι 600 fyll extra με 55 αλογα. πειτε μου τι να κανω.ειπα να βαλω σκαστρα αλλα εχω διαβασει τοσα και εχω μπερδευτει, για να ακουγεται κιολασ αλλα αφου ακουγεται και αν βαλεις ενα φιλτρο πιο ελευθερο τι να βαλω απο τα δυο. help me.:a33:

Sphinxgr
16-11-2009, 11:38
Φίλε μου κάθε απορία έχει το δικό της topic. Δεν γίνεται να τα μπερδεύουμε μεταξύ τους

Το φίλτρο με τη σκάστρα δεν έχει σχέση. Τη σκάστρα την βάζεις για να την ακούς και να χαίρεσαι και το φίλτρο το βάζεις για να αναπνέει ευκολότερα το μοτέρ.

Σχετικά με το φίλτρο ψάξε τα ανάλογα θέματα και αν δεν σε καλύψουν εδώ είμαστε.

Ελάχιστος χρόνος να ψάξεις κ να διαβάσεις χρειάζεται

billisvic
17-11-2009, 00:16
καλησπερα. εχω ακομα μια απωρια. οατν ειναι να σβησουμε τον κινητηρα τον αφηνουμε λιγο να δουλεψει να πεσει το λαδι απο την τουρμπινα? ισχυει αυτο? σκεφτικα να βαλω τουρμπο timer. οπως κανει καθε αμαξι πριν σβησει. μου το ειπαν κιολας. απλα θελω να ρωτησω μην δημιουργισω κανενα προβλημα στην τουρμπινα.

Sphinxgr
17-11-2009, 01:13
Φίλε μου κάθε απορία έχει το δικό της topic. Δεν γίνεται να τα μπερδεύουμε μεταξύ τους

επόμενα off topics θα διαγράφονται.

Scottas
14-04-2010, 19:36
καλησπερα παιδες :)

θα ήθελα να ρωτησω ποια σκαστρα συγκεκριμενα να αγορασω!!!
γουσταρω τσαφ τσουφ αλλα με τις λιγοτερες δυνατον απόλιες(οτι και αν συγκαταλεγετε αυτο)

Περιμενω με αγωνία τις απαντησεις σας

Φιλικα

Νικόλας

* σμαρτ 600αρι του 99 με τα 55 αλόγατα :)

haritos14
29-06-2010, 17:58
Καλησπέρα σε ολους και καλως σας βρηκα,σημερα αγορασα ενα smart και θα ηθελα να βαλω σκαστρα,τι προτεινεται που να κανει καλο θορυβο αλλα να μην χανει και πιεση???????
ευχαριστω προκαταβολικα

jos
30-06-2010, 23:43
Καλησπέρα και καλορίζικο το αμάξι!
Όλες οι σκάστρες κάνου λίγο πολυ τον ίδιο θόρυβο. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς να μην χάνουν πίεση. Την ώρα που εκτονόνει η σκάστρα η δουλειά της είναι να χάσει πίεση. Αν θες κλειστού τύπου για να μην χάνει τότε δεν κανει θόρυβο και δεν υπάρχει λόγος να βάλεις.

haritos14
02-07-2010, 21:30
οκ εχεις δικιο ποια ειναι καλη ανοιχτου τυπου και που θα τη βρω?

mitsos husky
28-11-2010, 22:16
εμενα γιατι η σκαστρα μου ακουγεται λες και ειναι μεσα στο αριστερο φτερο????
στο μηχανοστασιο δεν θα επρεπε να βρισκεται??? δεν την βλεπω!!!!! help!

djvolis
29-11-2010, 10:48
εχεις σκαστρα? η απλα ακούς την wastegate?

mitsos husky
29-11-2010, 11:25
εμενα γιατι η σκαστρα μου ακουγεται λες και ειναι μεσα στο αριστερο φτερο????
στο μηχανοστασιο δεν θα επρεπε να βρισκεται??? δεν την βλεπω!!!!! help!
δεν εχει καμια σχεση ο ηχος της wastegate με τον ηχο της σκαστρας.... για την σκαστρα μιλαω.

djvolis
29-11-2010, 11:45
δεν εχει καμια σχεση ο ηχος της wastegate με τον ηχο της σκαστρας.... για την σκαστρα μιλαω.και ομως εχει...μαλιστα (στο σμαρτ) ειναι σχεδον πανομοιοτυπος με σκαστρα διπλού εμβόλου, με λιγότερη ενταση ομως..
αν εχεις παρολαυτα σκαστρα θα πρεπει να την βλέπεις μολις ανοιξεις το καπακι της μηχανης

mitsos husky
29-11-2010, 17:50
και ομως εχει...μαλιστα (στο σμαρτ) ειναι σχεδον πανομοιοτυπος με σκαστρα διπλού εμβόλου, με λιγότερη ενταση ομως..
αν εχεις παρολαυτα σκαστρα θα πρεπει να την βλέπεις μολις ανοιξεις το καπακι της μηχανης
@-) με κουφανες τωρα!!! το wastegate εγω ξερω οτι ακουγεται οταν πατας τερμα και η δουλεια του ειναι να εκτονωνει πιεση στο πατα.εγω το ΤΣΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΡΡΡΡΡ το ακουω στο ασε.την σκαστρα ακουω σωστα?????θα ξεχασω και αυτα που ηξερα!!!!

djvolis
29-11-2010, 17:56
την waste ακους... ;)

jim ginis
29-11-2010, 19:11
http://www.youtube.com/watch?v=XZome7UJ6Y4&feature=more_related
αυτή εινε η σκάστρα και η θέση της .αν δεν υπάρχη κάτι εκεί που βλέπεις τη μπλε,τότε ακούς wastegate ...

tettix
29-11-2010, 19:25
με την σκάστρα που έχεις, ακούς μαζί και την wastegate?

mitsos husky
30-11-2010, 11:35
τελικα οντως δεν βλεπω σκαστρα μεταξυ intercooler και πεταλουδας...αρα δεν εχω..
το γεγονος ομως οτι ακουγεται αρκετα δυνατα και μαλιστα στο ''ασε'' του γκαζιου μου κανει μεγαλη εντυπωση....
μηπως φταιει οτι εχει προγραμμα αρα ανεβαζει μεγαλυτερη απο το νορμαλ πιεση το αμαξι???
να βαλω σκαστρα? ;) το γουσταρω πολυ το τσουφ!!!! :D

tettix
30-11-2010, 12:08
αν ακούς ενα τρρρρρ όταν αφήνεις το γκάζι, είναι ο συμπιεσμένος αέρας που γυρίζει ανάποδα από την τουρμπίνα, αν ακούς ενα μικρό τσουφ σαν σκάστρα, είναι αέρας που χάνει απο τα μαμα-κολάρα στην μέγιστη πίεση... σίγουρα με το πρόγραμμα όλα αυτά είναι πιο αισθητά :P

leon_brabus
03-12-2010, 01:45
παιδια τα φωτα σας....θελω να βαλω σκαστρα στο 600αρακι μου αλλα δε ξερω απο ποια εταιρια....
με ενδιαφερει ανοιχτου τυπου και να κανει πολυ δυνατο τσουφ....του εχετε να μου προτεινετε και απο που???

basilis kordas
03-12-2010, 02:21
εταιριες για σχαστρες υπαρχουν πολλες...turbosmart,bonaulume,dv κλπ
μονο η forge εχει βγαλει κιτακι http://www.evilution.co.uk/249 και η wiltek...για το σμαρτ...
επισης θα ακουσεις πολλλλλλλα για το αν πρεπει,κανει κλπ στο σμαρτ η σκαστρα ποσο μαλλον στο 600 εγω θα σου πω κανε οτι νομιζεις...οι τιμες παιζουν απο τα 80 ως στα 200<forge>παντως χρονια χρησιμοποιω την forge και σε αλλα αμαξια και ειμαι απολυτος...ειναι απιστευτη...

leon_brabus
10-12-2010, 01:15
ξερετε τιποτα απο περιστερι μερια ποιος βαζει να παωνα βαλω και γω..:p

Sphinxgr
10-12-2010, 01:46
και μονος σου την βάζεις. Περιστέρι ειναι το Smart West Center

speedmike
09-03-2011, 13:26
Μια ερώτηση... σε fortwo 450 Diesel μπαίνει σκάστρα? (*)

eSSpy
09-03-2011, 14:21
με μια μικρή επιφύλαξη νομίζω πως μπαίνει ...

jim ginis
09-03-2011, 14:44
αφού είναι και αυτό τουρβο μπαινει

vparis013
28-03-2015, 16:47
Έχω και εγώ μια απορία. Τη είναι η Σκάστρα ή Σκάστρες ρε παιδιά.?
Αν θέλει ας μπει κάποιος στον κόπο να μου πει τουλάχιστον περιληπτικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

thanasisrou
28-03-2015, 18:54
Έχω και εγώ μια απορία. Τη είναι η Σκάστρα ή Σκάστρες ρε παιδιά.?
Αν θέλει ας μπει κάποιος στον κόπο να μου πει τουλάχιστον περιληπτικά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στα αυτοκίνητα με τούρμπο έχουμε συμπιεσμένο αέρα ο οποίος μπαίνει στην εισαγωγή,οταν εμείς αφήνουμε το γκάζι κλεινει η εισαγωγή με αποτέλεσμα αυτός ο επιπλέον αέρας να μην χρειάζεται οπότε ο ρόλος της σκαστρας είναι να εκτονωνει αυτή την πίεση, ανοίγει δηλαδή η σκαστρα και φεύγει ο επιπλέον αέρας ανάμεσα σε τούρμπο και εισαγωγή.... Το έχουμε;;;

HELLANIOS
29-03-2015, 20:18
Αναλυτικοτατος!!!!

Cause driving is not just a simple process it is part of life!!

vparis013
30-03-2015, 03:44
Ok ευχαριστώ αρκετά κατανοητός.
Να είστε / είσαι καλά.
Πάρης