PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πυρόμετρο

gavanos
02-01-2007, 11:57
Είναι κάτι που έχει ακουστεί αρκετά τον τελευταίο καιρό, αφού είναι ίσως από τα χρησιμότερα όργανα για turbo.
Ποιος έχει τοποθετήσει?
Από που η αγορά και ποιο το κόστος?

Alex
03-01-2007, 01:00
Κοστος απο 150 εως και 400 ευρω αναλογα με τη μαρκα και με την ποιοτητα αυτου που αγοραζεις. Θα το βρεις στα περισοτερα καταστηματα με ειδη αυτοκινητου.
Για την τοποθετηση του χρειαζεται νομιζω η δημιουργια μιας οπης στο downpipe μετα το turbo ετσι ωστε να μπει ο αισθητηρας του, αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για το πως ακριβως γινετε αυτη η οπη και πως συγκρατειτε ο αισθητηρας στη θεση του.

gavanos
03-01-2007, 01:11
Ναι, αυτό για τις τιμές και το μεγάλο εύρος το είχα ακούσει... :roll:
Απλά ενδιαφέρομαι να ακούσω γνώμες από μέλη που έχουν ήδη τοποθετήσει. Αν θυμάμαι καλά ο SmartManiac είχε βάλει ένα με 140ε. Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες καθώς και photos αν είναι δυνατόν.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το ποια μπορεί να είναι η διαφορά σε "ποιότητα" από τα 150-400ε. Δηλαδή το ένα μετράει χάλια ενώ το άλλο τέλεια? Η απλά έχει να κάνει με την ποιότητα κατασκευής (π.χ. υλικά) και με την αντοχή στο χρόνο?

Alex
03-01-2007, 01:14
Mε την αντοχη στο χρονο εχει σιγουρα να κανει. Εχω ακουσει ιστορια απο φτηνο οργανο που καταστραφηκε σε μια βδομαδα. Δεν ειναι τοσο παραλογο αν σκεφτεις οτι μετραει θερμοκρασιες που μπορει να αγγιξουν τους 800 βαθμους.

Sphinxgr
03-01-2007, 01:14
H swsth topothetish ginetai prin to turbo!!!!

Alex
03-01-2007, 01:17
Ενω γενικα νομιζω πως εχεις δικιο, στην περιπτωση του smart δεν ειμαι τοσο σιγουρος. Που ακριβως μπαινει δηλαδη?

Η πολλαπλη αποτελει και το μαντεμι της τουρμπινας, οποτε δε μπορω να σκεφτω που υπαρχει ο χωρος για να μπει.

gavanos
03-01-2007, 01:30
Mε την αντοχη στο χρονο εχει σιγουρα να κανει. Εχω ακουσει ιστορια απο φτηνο οργανο που καταστραφηκε σε μια βδομαδα. Δεν ειναι τοσο παραλογο αν σκεφτεις οτι μετραει θερμοκρασιες που μπορει να αγγιξουν τους 800 βαθμους.

Δεν έχεις και άδικο... :-k
Απλά το συγκεκριμένο με τα 140ε έχει αντέξει αρκετα...(να μην το ματιάσω)

Sphinxgr
03-01-2007, 01:45
H swsth topothetish ginetai prin th turbina sth pollaplh gia na exoume oso to dynaton akribesteres plhrofories sxetika me th thermokrasia tou kinhthra-kilyndrwn. An kai h xrysh purometrou gia swsth rythmish tou kinhthra einai prin to turbo, ligo meta tis balbides eksagwghs, meta th turbina deixnei arketa para kato thermokrasia kai einai swsto mono gia na elegxete h katastash ths turbinas.

(bebaia kai stis 2 periptwseis an bgaleis dika sou statistika me thermokrasies kai de phgaineis me tis times pou legontai apo stoma se stoma tha kaneis swsth douleia pali)

Me topothetish meta th turbina einai apo thn allh kalytera (gia ta smart eidika) epeidh kai na liwsei o potapos aisthitiras pou tha mas dwsoun de tha kataliksei mesa sth fteroth (afou apokolithei) me apotelesma th katastrofh ths turbinas...

kapoies antiprosopies katallhgoun sth topothetish panw sto mantemi ths turbinas... Einai entelos prosopiko zhthma gia to ti xreiazete o kathenas.

Opote kataligoume sto meta, einai kalytera gia smart, exei kai mikroteres thermokrasies opote tha anteksei kai kalytera o aisthitiras kai den uparxei kai kindynos enw h douleia mas tha ginei mia xara!

Akribeis thermokrasies de nomizw na xreiazete kaneis... Sxetikes xreiazomaste gia thn prostasia tou turbo (opote ypenthymizw apofeygoume tis sygriseis thermokrasiwn metaksy aftokinhtwn klp tha odhgithoume se lathos symperasmata...)

(paliotera to eixa psaksei kai eixa brei arketa sxetika arthra sto net, an exw xrono tha to ksanakanw kai tha ta post)

smartmaniac
03-01-2007, 15:13
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ MR. GAVANOS ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΥΡΟΜΕΤΡΟ ΣΚΟΡΠΙΕΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟΠΙΚ. ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ LINKS ΜΕ ΑΛΛΑ TOPICS ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΧΡΗΣΗΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ "Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ". ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΥΡΟΜΕΤΡΟ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΦΤΗΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΕΞΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΗΣ GReddy ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ME ΚΟΣΤΟΣ 140 + ΘΗΚΗ + ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΝΤΕΞΕΙ 5 ΜΗΝΕΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ Η ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ. ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΗΦΗΣΟ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ (680-700max), Η ΒΕΛΟΝΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΜΕΤΡΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ. ΕΜΟΙΑΖΕ ΜΕ ΜΠΑΡΟΜΕΤΡΟ! ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ..... ΚΑΠΟΥΤ. ΕΓΙΝΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΣΦΗΓΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ :

"kai na liwsei o potapos aisthitiras pou tha mas dwsoun de tha kataliksei mesa sth fteroth (afou apokolithei) me apotelesma th katastrofh ths turbinas... "

ΤΟ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙ ΕΝΑΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΑΜΦΙΒΟΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ -ΙΣΩΣ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ- ΠΙΘΑΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΟΥ TURBO ANEBAINOYN ΣΤΟΥΣ 1200-1400 ΒΑΘΜΟΥΣ. ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΣ ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΧΡΗΣΤΕΥΘΕΙ Ο ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ. (ΕΝΑ FORTWO ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΣ 800 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ)

ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΘΙΚΕ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΟ POST!

madball
22-09-2008, 20:40
να και το δικό μου πυρομετρο..
http://i38.tinypic.com/dfc3tz.jpg

μπραβο αγορινα πολι καλο!!!!το πυρομετρο ποσο πηγε?ρωτησα και μου ειπαν 200 ευρο χωρις τοποθετηση..greddy μαρκας!!

goodwood
22-09-2008, 21:04
μπραβο αγορινα πολι καλο!!!!το πυρομετρο ποσο πηγε?ρωτησα και μου ειπαν 200 ευρο χωρις τοποθετηση..greddy μαρκας!!
φιλε μου σε αυτα τα πράγματα οτι πληρωνεις παιρνεις...!εγω το πηρα 120 και το εβαλα μονος μου

madball
22-09-2008, 22:04
και την τριπα για τον αισθητηρα που τον εκανες??

goodwood
22-09-2008, 22:14
και την τριπα για τον αισθητηρα που τον εκανες??
τον αισθητήρα τον άφησα εκει που είναι και έκανα τρυπά στον λαιμό της εξάτμισης για το πυρόμετρο

madball
22-09-2008, 22:17
μαλιστα!!καταλαβα..ωραιος!!

goodwood
22-09-2008, 22:19
μαλιστα!!καταλαβα..ωραιος!!
εύκολο ειναι φίλε μου

madball
22-09-2008, 22:22
το ξερω καταλαβα τι λες...μαλλον θα ψαξω να βρω κανενα πιο φτινο!!(200 ειναι πολλα)

goodwood
22-09-2008, 22:26
το ξερω καταλαβα τι λες...μαλλον θα ψαξω να βρω κανενα πιο φτινο!!(200 ειναι πολλα)
δεν νομιζω να βρεις κατω απο 100 ευρο...εγω ειναι το δευτερο που αλλαζω γιατι το πρωτο χαλασε

madball
22-09-2008, 22:32
μεχρι 100 καλα ειναι!

goodwood
23-09-2008, 07:31
μεχρι 100 καλα ειναι!
δυσκολα θα βρεις πυρομετρο σε αυτην την τιμη φιλε μου..αποψη μου ειναι να κανεις λιγο υπομονη ωστε να παρεις κατι καλο..

miltossmart
29-12-2008, 23:21
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να τοποθετήσω ένα πυρομετράκι στο λαχανοντολμά μου και έχω κάποιες απορίες. Αξίζει σαν οργανάκι...Δηλ μπορούμε να λάβουμε υπόψιν μας τις τιμές του οργάνου και να ρυθμίσουμε τον τρόπο οδήγησης αναλόγως? Είναι εύκολη η τοποθέτηση και που μπαίνει ο αισθητήρας θερμοκρασίας?

Ευχαριστώ

roadsterf2
29-12-2008, 23:27
κανονικα μπαινει στο κωλο της τουρμπινας,αλλα στα σμαρτακια συνηθως το βαζουμε στο λαιμο της εξατμισης. ο chrido εχει σκεφτει ακομη κατι καλυτερο,στη θεση του πρωτου λαμδα βαζεις τον αισθητηρα του πυρομετρου και τον λαμδα στο λαιμο της εξατμισης .ετσι εχεις πιο ακριβη και αληθη αποτελεσματα.το πυρομετρο μαζι με το μπαρομετρο πιστευω ειναι απο τα πιο αναγκαια οργανα σε τουρμπακι μοτερ,και δη βελτιωμενο.

Stealth
19-03-2009, 20:45
Μήπως θα μπορούσε να εξηγήσει κάποιος τι ακριβως μετράει?Έχω ακούσει για οργανάκι με πολλές ενδύξεις και μέσα σ'αυτές και το πυρόμετρο ισχύει κάτι τέτοιο?

Sphinxgr
20-03-2009, 08:36
Θερμοκρασία καυσαεριων μετράει ώστε να καταλαβαίνεις σε τι θερμοκρασία είναι η τουρμπίνα σου και να ξέρεις πότε το ζορίζεις και πότε πρέπει να το σβήνεις.

Τα ολοκληρωμένα οργανάκια ονομάζονται board computers και έχουν συζητηθεί ξανά εντός forum, για την συνύπαρξη πυρομέτρου αμφιβάλω μιας και διαβάζουν τις ενδείξεις κατευθείαν απο τον εγκέφαλο (και αυτός δεν έχει σχετική ένδειξη).