PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τουρμπίνα από roadster σε Fortwo

deminio
18-01-2007, 08:49
Καλημερα σε ολους

Θα ηθελα να ρωτησω αν τοποθετησω τουρμπινα απο roadster στο for2 700 που εχω τι θα μπορεσω να πετυχω παραπανω απο την υπαρχον ,αν ειναι εφικτο και ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι κατι τετοιο !!

Ευχαρστω προκαταβολικα

deminio

mysmart.gr
18-01-2007, 08:53
Θελει κ μπεκ roadster,μαζι με το προγραμμα δινουν κοντα στα 105 αλογα..Θα χρειαστεις ψυγειο λαδιου για καλυτερη προστασια του μοτερ..

STELIX
18-01-2007, 09:03
Καλημερα σε ολους

Θα ηθελα να ρωτησω αν τοποθετησω τουρμπινα απο roadster στο for2 700 που εχω τι θα μπορεσω να πετυχω παραπανω απο την υπαρχον ,αν ειναι εφικτο και ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι κατι τετοιο !!

Ευχαρστω προκαταβολικα

deminio

Αναλογα με τα περιφερειακα πας για γυρω στα 110 αλογα. Παλι εξαρταται απο το προγραμμα και την πιεση που θα δουλευει

Εγω στο δικο μου φοραω τετοια τουρμπινα, μπεκ, εκκεντροφορο ολα απο roadster, σωληνωσεις, χουφτα+φιλτρο και εξατμιση και ειμαι γυρω στα 110 αλογα με προγραμμα sw και πιεσεις 1.2 σταθερη 1.35 over. Εχω βαλει και ψυγειο λαδιου

deminio
18-01-2007, 15:01
Mια τετοια μετατροπη ποσο μπορει να μου στοιχισει στο περιπου και αν ναι τα παιδια στη microcar το αναλαμβανουν ?

Απο αξιοπιστια εχεις μεχρι τωρα κανενα προβλημα ?

HARRIS
18-01-2007, 15:08
το αναλαμβανουν τα παιδια στην μικροκαρ και μαλιστα με επιτυχια! το εχω κανει και εγω και μαλιστα πριν απο μικρο χρονικο διαστημα!(εκτος βεβαια του ψυγειου λαδιου...)

smartdim
19-01-2007, 21:34
Και ο κορμος αντεχει;;;;;;
110ΗΡ......καλα ειναι.η μεταδοση τι κανει;;;

atsamb
20-01-2007, 10:41
Eγώ έχω κάνει τη μετατροπή που αναφέρατε παραπάνω πριν 10.000 χιλ. περίπου, μετά τα πρώτα 5.000 ο δίσκος βγήκε off! Μετά το 1 bar πατινάρει σαν τρελό. (σημείωση: το smart μου εχει 20.000 χιλ.) Επομένως θεωρώ πως η αλλαγή του δίσκου με εναν απο roadster brabus είναι απαραίτητη. Εκτος αν παίζει ρόλο οτι φοράει 16αρια και ζορίζεται περισσότερο...

mysmart.gr
21-01-2007, 09:38
Παιζει κ αυτο αρκετα μεγαλο ρολο...

STELIX
22-01-2007, 08:46
Εχω τον πρωτο δισκο εδω και 76.000 χλμ χωρις ιδαιτερο προβλημα αλλα φοραω 15αρες 145-175. Δεν ειναι τοσο θεμα ιπποδυναμης οσο θεμα συμπλεκαρισματος. Μπορει να το εχεις και μαμα αλλα 5-10 ανοιγματα να κανεις συμπλεκταροντας και παει ο δισκος.

Το μπλοκ μου και τα μπιελοπιστονα αν κα μαμα 700αριου εχουν βγει πολυ αξιοπιστα μεχρι στιγμης παρα τους συνεχομενους βιασμους.Προβλημα μεταδοσης δεν εχει παρουσιαστει αλλα υπαρχει προβλημα προσφυσης αν ο δρομος και τα λαστιχα δεν ειναι καλα. Πεταει κωλο πολυ πιο ευκολα τωρα οποτε γινεται πιο διασκεδαστικο.

Το καλο με τις μεγαλυτερες τουρμπινες ειναι οτι κερδιζεις αλογα χωρις μεγαλη πιεση. Δηλαδη ενω η τουρμπινα του for2 στην καλυτερη να δωσει 90 αλογα σε πιεση 1.5 του roadster μπορει να δωσει γυρω στα 109 με πιεση 1.3-1.35. Μεγαλες πιεσεις ανεβαζουν θερμοκρασιες και μειωνουν την αξιοπιστια του μοτερ και της τουρμπινας.

kos700
08-01-2008, 12:00
Τι πετυχαινω αν βαλω στο f2 μου 700cc τουρμπινα απο roadster και τι κοστος μπορει να εχει αυτο και αν πρεπει να αλλαξω και αλλα πραγματα παραλληλα .

jos
08-01-2008, 12:58
Τι πετυχαινω αν βαλω στο f2 μου 700cc τουρμπινα απο roadster και τι κοστος μπορει να εχει αυτο και αν πρεπει να αλλαξω και αλλα πραγματα παραλληλα .
Μπορείς απλά να διαβάσεις τις υπάρχουσες απαντήσεις. Καλύπτουν όλες τις ερωτήσεις σου!

kos700
08-01-2008, 13:50
Μπορείς απλά να διαβάσεις τις υπάρχουσες απαντήσεις. Καλύπτουν όλες τις ερωτήσεις σου!

Κοστος ?

miltossmart
27-11-2010, 11:03
Επαναφέρω το θέμα μιας και έχω ερωτηθεί από πολλούς και δεν ήξερα όλες τις απαντήσεις. Κατ'αρχήν ας με διορθώσει κάποιος γνώστης. Για να γίνει η αλλαγή από ότι κατάλαβα θέλει οπωσδήποτε μεγαλύτερα μπεκ και αλλαγή λαιμού εξάτμισης. Το πρόγραμμα, το ψυγείο λαδιού κλπ είναι προαιρετικά αλλά ίσως απαραίτητα για κάποιον που " σκίζει" το όχημα συχνά. Αναφέρθηκε κάτι και για το δίσκο αλλά δεν κατάλαβα αν σχετίζεται. Τελικά υπάρχει κάποιος που έχει κάνει την αλλαγή να μας πει κόστος αλλά και το περίφημο "value for money". Αν δηλαδή και το λέω ευθέως αξίζει τον κόπο μια τέτοια μετατροπή σε smart for two 700άρι.??

basilis kordas
27-11-2010, 12:45
λοιπον,εξατμηση θες σιγουρα,μπεκ και προγραμμα για να λειτουργησουν σωστα...δισκο δν χρειαζεσαι απλα ταλαιπωρειται πιο πολυ και σε διπλασιο χρονο...εφοσον το σκιζεις συνηθως απο σταση...τα χρηματα μιλτο παιζουν σε καινουργια και μαμα παιζει να τα βρεις ολα σε πακετακι απο ιδωτη με 300ευρω <χωρις προγραμμα>και να φτασουν τα 700+με εξατμηση μπεκ προγραμμα καινουργια...αξιζει γτ ειναι αλλο αμαξι,και πιο fun to drive...επισης δεν σημαινει οτι ανεβαινει τρελα η καταναλωση αναλογα με την οδηγηση...το ψυγειο λαδιου δεν επιβαλεται...

miltossmart
27-11-2010, 14:18
Eυχαριστώ Βασίλη.

gavanos
27-11-2010, 16:25
Μίλτο, αξίζει σίγουρα.
Για να δεις διαφορά καλο είναι να έχεις και πρόγραμμα (και απο πριν με πρόγραμμα βάλεις διαφορά)

Από εκει και πέρα, η εξάτμιση καλό είναι να μην είναι η μαμά με αλλαγμένο λαιμό απλά, αλλά aftermarket. Χωρίς να έχω εμπειρία πάνω σε αυτό έχω ακούσει ότι μια τέτοια αλλαγή καλο είναι να συνοδεύεται απο βελτιωμένη εξάτμιση.

Τέλος, με το δίσκο μαμά 700αριου δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα για πολλά km. Εμένα κράτησε 110.000km με τα παραπάνω (τουρμπίνα-μπεκ-εξάτμιση-πρόγραμμα), και όταν τον αλλαξα, πριν 5.000km, έβαλα πάλι 700άρη "μαμά".

miltossmart
27-11-2010, 16:49
Ευχαριστώ παιδιά. Μου λύθηκαν οι απορίες. Προσωπικά όπως έχει γίνει κουραστικό να λέω εδώ στη Σάμο δε μπορώ να προχωρήσω σε μια τέτοια μετατροπή για ευνόητους λόγους. Απλά επειδή υπήρξαν αρκετοί υποψήφιοι αγοραστές της τουρμπίνας από roadster που έχω που με ρωτούσαν λεπτομέρειες για το κόστος τοποθέτησης και τη διαδικασία σε fortwo θεώρησα σωστό να ξανα ανοίξω το θέμα. Πάντως σας ευχαριστώ και πάλι.

miltossmart
27-11-2010, 16:51
Gavane κάτι ακόμα σε εσένα ποσο πήγε το κόστος μετατροπής?

gavanos
28-11-2010, 19:29
Αφενός έγινε ταυτόχρονα με αλλαγή μοτέρ (μεταφορά του υπάρχοντος 700αριού μοτέρ στο παλιό μου 600άρι), οπότε το συνολικό ποσο για την εργασία και τα ανταλλακτικά και για τα 2 αυτοκίνητα ήταν εντελώς διαφορετικό από την εργασία αλλαγής μόνο τουρμπίνας, και την τοποθέτηση μπεκ από Roadster.

Χωρίς να έχω πραγματικά καμία ιδέα, θα μου φαινόταν νορμαλ για εργασία αλλαγής τουρμπίνας κανένα 150άρι (μπορεί όμως να είναι και παραπάνω), και από εκεί και πέρα το κόστος των μπεκ, σαν ανταλλακτικό και σαν εργασία (η οποία δεν πρέπει να είναι ακριβή).

Αν θέλεις όμως κάποια πιο αντιπροσωπευτική γνώμη μπορώ να ρωτήσω και να σου πω. ;)

miltossmart
28-11-2010, 22:17
Έτσι ενημερωτικά και πάντα φυσικά αν δεν είναι κόπος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.