PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πρόβλημα με Κλιματισμό

DVCam
19-05-2007, 01:03
Και ξαφνικά... μετά από μια απλή στάση , βάζω μπροστά και ξεκινάω!
Άρχισε το λαμπάκι του παγετού να αναβοσβήνει και η εξωτερική θερμοκρασία είχε πέσει στους -25οC!!!
Ευτυχώς δεν είχε ρίξει χιόνι και δεν είχε βρέξει!
Είπαμε... απότομη αλλαγή καιρού αλλά αυτός το γ@μησε τελείως!
Ο κλιματισμός σταμάτησε να λειτουργεί στο κρύο και δεν ήξερα τί να κάνω.
Αφού το άφησα να κρυώσει , επανήλθε και όλα δουλεύουν κανονικά!
Τι φλάς ήταν αυτό που έφαγε...
Το έχω και φωτογραφία στους -25!!!

7am
19-05-2007, 01:50
Όπως και στα PC επειδή λειτουργούν βάση προγράμματος, χρειάζονται πού και πού reset.

Εκτός και αν εκείνη τη στιγμή οδηγούσες στο τρίγωνο των βερμούδων (πολύ πιθανό για τον πανταχού παρόν DVCam)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
19-05-2007, 08:44
Σε κάποια δεν έκανες καλό πλάνο κ αυτό ήταν VOUDOU της στιγμής για να πάρεις το μήνυμα κ να είσαι ποιο προσεκτικός!!!

ScissorHands
19-05-2007, 13:57
Σε κάποια δεν έκανες καλό πλάνο κ αυτό ήταν VOUDOU της στιγμής για να πάρεις το μήνυμα κ να είσαι ποιο προσεκτικός!!!

Τι φλάς ήταν αυτό που έφαγε...
Το έχω και φωτογραφία στους -25!!!

Δεν το πιστεύω!!! Έπιασε!! :D :D :D (Πλάκα κάνω, έτσι?)

Μήπως (λέω μήπως) την τελευταία φορά που δούλεψε το αυτοκίνητο είχες ξεχάσει τίποτα ρυθμίσεις και οι αισθητήρες χάσανε τη ...μπάλα με την απότομη -ομολογουμένως- αλλαγή του καιρού? Ανέβασε και τη φωτογραφία, πρέπει να το δούμε αυτό με τους -25c!

Τελικά, θέλει περισσότερο στρώσιμο από ότι νομίζεις! :D

DVCam
19-05-2007, 14:56
-25 , χωρίς κλιματισμό και με ένδειξη παγετού παρακαλώ!!!
Ευτυχώς σήμερα δουλεύει μια χαρά!

gavanos
20-05-2007, 18:10
Μια επίσκεψη για δωρεάν διάγνωση στην ΕΚΚΑ νομίζω θα βοηθούσε...:thumb:

DVCam
21-05-2007, 01:59
Αγόρι μου έσυ!!!
Ευτυχώς που μου το πες γιατί μόνος μου δεν μου πέρασε καν από το μυαλό!
Το θέμα είναι αν το έχει ακούσει κανείς αυτό ξανά!

Fermion
01-06-2007, 16:05
Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στο δικό μου pulse 84αρι (11 Μαιου αγορά, 2700χλμ μέχρι σήμερα) και από ότι έχω ακούσει από διαφόρους (και άτομα από ΕΚΚΑ) έχει συμβεί σχεδόν σε όλους από μια φορά. Εάν υπάρξει και δεύτερη τότε θέλει έλεγχο.

DVCam
01-06-2007, 17:08
Όντως... όλοι από μια!!!
Φοβερό!!!!

Alx
20-08-2007, 10:36
Εχθες το βραδυ παρκαροντας, κοιταω το καντραν και αυτοματα κοιταω εξω απο το παραθυρο να δω αν χιονιζει :g:

-5oC και αγχωθηκα γιατι ακομα δεν εχω βγαλει τα χειμωνιατικα :confused:

DVCam
20-08-2007, 11:52
Εχθές και εμένα μου το έκανε!
Για 3η φορά αλλά.... ευτυχώς τώρα όχι όπως την πρώτη φορά, δεν παραμένει κολλημένο για ώρα έτσι ώστε να μην δουλεύει και ο κλιματισμός αλλά μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα επανήλθε στην κανονική θερμοκρασία!
Την Παρασκευή που έχω αλλαγή λαδιών θα τους ρωτήσω περισσότερα.

Alx
20-08-2007, 11:56
περιμενω νεα σου Γιωργο :bigwink:

Alx
18-09-2007, 15:40
Γιωργο τι σου ειπαν τελικα με το θεμα του θερμοστατη?

DVCam
19-09-2007, 03:13
Δεν είναι θερμοστάτης.
Μια μικρή ρύθμιση χρειάζεται με το διαγνωστικό και φεύγεις αμέσως!
Updated και αυτό!!!

Eliana
25-10-2007, 14:07
Να ήταν μια φορά που μου έχει συμβεί αυτό καλά θα ήταν! Το αυτοκίνητο (passion 84hp) αγοράστηκε αρχές Μαίου και από τον Ιούνιο κιόλας έδειχνε (όποτε αυτό ήθελε) -8 βαθμούς, ενώ είχα το Α/C στο κρύο, ξαφνικά έβγαζε καυτό αέρα (φαντάσου τώρα με τους καύσωνες που έκανε....). Μετά από κανένα 5λεπτο ερχόταν πάλι στα κανονικά του.

Εκτός αυτού, όποτε πάλι το αυτοκίνητο ήθελε, όταν γέμιζα βενζίνη έδειχνε πως δεν ήταν γεμάτο (άλλες φορές έδειχνε 2 κουκίδες κάτω, άλλες 3 κουκίδες κάτω...).

Αφού το πήγα 2 φορές στον Λαϊνόπουλο και υποτείθεται οτι μου έκαναν έναν προγραμματισμό, το πρόβλημα ξαναβγήκε. Έτσι αποφάσισα να το πάω στην Mercer όπου μετά απο 1-2 επισκέψεις μου αλλάξανε αισθητήρα θερμοκρασίας και floter βενζίνης και προς το παρόν δεν το έχει ξαναπαρουσιάσει...

DVCam
29-10-2007, 00:31
Δεν είναι τίποτα πάντως απ'οτι μου είπαν!
Απορρώ στο Λαϊνόπουλο γιατί τόσο δυσκολία να σου λύσουν το πρόβλημα!

Alx
20-12-2007, 16:18
Σημερα εκανα και εγω το update στον εγκεφαλο και το πιο πιθανο ειναι να εξαλειφθει το προβλημα με τη λαθος διαγνωση (ή μεταφραση) εξωτερικης θερμοκρασιας...

Αν συνεχιστει μου ειπαν να το παω να αλλαξουμε τον αισθητηρα