PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Απουσία χαρακτηριστικού ήχου κατά το άφημα του γκαζιού

gavanos
14-06-2007, 13:50
Όλοι γνωρίζετε αυτό τον ήχο που ακούγεται όταν την ώρα που "γεμίζει" η τουρμπίνα αφήσουμε απότομα το γκάζι. Αυτό το χαρακτηριστικό "φρρρρ" (ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το :p).

Από την στιγμή που άλλαξα το μοτέρ, αυτός η ήχος απλά δεν ακούγεται, όσο και αν έχω προσπαθήσει (όχι οτι χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια δηλαδή). Το έψαξα όσο μπορούσα μήπως έχει χαλαρώσει καμία από τις σωληνώσεις, αλλά δεν βρήκα κάτι. Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο δεν στερείται δύναμης, το αντίθετο.

Γνωρίζω ότι αυτός ο ήχος είναι ουσιαστικά ο ήχος που κάνει ο αέρας που, κατά το άφημα του γκαζιού, επιστρέφει προς τα πίσω, και ακούγεται από το φιλτροκούτι.

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει? Επίσης γνωρίζει εάν είναι κάτι που μπορεί να έχει άσχημες συνέπειες?

Sphinxgr
14-06-2007, 13:57
Εχεις μαμα φίλτρο ή ελευθερο????

Εμένα με μαμά δεν ακουγόταν καθόλου... (είναι και πολλά άλογα βεβαια!)

Ξεχασα να αναφέρω πως ακούγεται μόνο σε στενά σοκάκια και αφήνοντας το γκάζι ενώ η τουρμπίνα είναι στο γέμισμα οπου επιστρεφει ο "αντιλαλος του" και όχι σε ανοιχτούς δρόμους

gavanos
14-06-2007, 13:58
Μαμά φίλτρο έχω, όπως και πάντα άλλωστε (στο cabrio) Το θέμα είναι ότι και με το μαμά φίλτρο, με το προηγούμενο μοτέρ ακουγόταν κάπως...τώρα καθόλου.:g:

sotiris4
14-06-2007, 13:59
Δεν ξερω, ακομα, ποια ειναι η συνδεσμολογια και ο τροπος ροης αερα στο smart. Αλλα εμπειρικως, μηχ. α/φων 15 χρονια, δεν νομιζω να υπαρχει 'επιστροφη' αερα. Ποιο πολυ θα ελεγα για καποια 'βαλβιδα αποτονωσης', αφου δεν υπαρχει ποια πατημα γκαζιου και συνεπωσς 'ζητηση' αερα.

Sphinxgr
14-06-2007, 14:03
Μαμά φίλτρο έχω, όπως και πάντα άλλωστε (στο cabrio) Το θέμα είναι ότι και με το μαμά φίλτρο, με το προηγούμενο μοτέρ ακουγόταν κάπως...τώρα καθόλου.:g:

Χμμμ κάποιο ρόλο θα παίζει τότε η μεγαλύτερη τουρμπίνα που είναι ουσιαστικά και η κύρια αλλαγή που σχετίζεται με αυτό το γεγονός... Βαριέμαι όμως να σκεφθω τώρα:mad::mad::mad:

Δε το απέφυγα το σκέψιμο τελικά!! Ίσως το ότι έχει μεγαλύτερη αδράνεια και δε φρενάρει τόσο ευκολα!

Alex
14-06-2007, 14:03
Ο ηχος μεταβαλετε αν αλλαξουν οι σωληνωσεις απο και προς το τουρμπο.
Αλλαξες μηπως τετοιες σωληνωσεις?

gavanos
14-06-2007, 16:52
Δεν άλλαξα τίποτα όταν άλλαξα το μοτέρ. Θέλω να πω, οι σωληνώσεις έμειναν για την ώρα (και μόνο για την ώρα) οι εργοστασιακές του 62αριού fortwo. Αργότερα θα μπει η μεγάλη σωλήνα από roadster (δεν ξέρω εάν θα βάλω από 101, δεν νομίζω να χρειάζεται, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα για συζήτηση αλλού...).

Αυτό που άλλαξε ήταν η wastegate που μπήκε καινούρια, και η εξάτμιση.

Alex
14-06-2007, 17:27
Oλο το θεμα του σφυριγματος εχει να κανει με τη σχεση της σωληνας με την παροχη της τουρμπινας. ο Bullet οταν αλλαξε σωληνα, αλλαξε ο ηχος του. Εγω που ειχα αλλαξει 2 διαφορετικες σωληνες, ειχε αλλαξει 2 φορες ο ηχος.

Νομιζω πως αν βαλεις την κανονικη σωληνα του roadster θα εισαι μια χαρα.

gavanos
14-06-2007, 17:46
Επομένως, αν βάλω τη σωλήνα του roadster θα έχω αυτό το "χρρρ"? Γιατί όπως είπα και πριν, τώρα δεν έχω τίποτα απολύτως. Αν εξαιρέσεις την αίσθηση του τουρμπίσματος που υπάρχει φανερά, στις αλλαγές δεν ακούγεται τίποτα. Σαν ατμοσφαιρικό. Μήπως φταίει η wastegate που είναι καινούρια? :g:

zike
14-06-2007, 21:31
Το μικρό σωληνάκι της σκάστρας που πηγαίνει στην πολλαπλή εισαγωγής το έχουνε συνδέσει?:g:

Alex
17-06-2007, 13:33
Δε φοραει σκαστρα. Μιλαει για το θορυβο της wastegate.

zike
22-06-2007, 21:51
Δεν έχει βαλβίδα εκτόνωσης εισαγωγής? :g:

Alex
24-06-2007, 20:53
Nope...

djvolis
24-06-2007, 21:53
κάτι μου λέει πως το όχημα δεν ανεβάζει πίεση...πρέπει να υπάρχουν απώλειες...

zike
25-06-2007, 00:32
Nope...
Πολύ κακό αυτό για το μοτέρ και την τουρμπίνα. Καλό θα ήταν να είχε μία ανάλογου μεγέθους (μικρή, όχι θηριώδης). Καλά ο θόρυβος που κάνει ακούγεται από την wastegate στην εξαγωγή? Εγώ ξέρω ότι αυτή δουλεύει για να ρίχνει την πίεση στην εξαγωγή όταν ξεπεράσει κάποιο όριο ώστε να μην κάνουν επιστροφή τα καυσαέρια. Και απ'όσο ξέρω οι απλές δεν ακούγονται, ενώ οι μεγάλες (που χρησιμοποιούνται σε αγωνιστικά) κάνουν έναν ήχο σαν να έχεις πιο ελεύθερη εξάτμιση και αυτό μόνο όταν ανοίγουν.

mmike
25-06-2007, 09:25
Oλο το θεμα του σφυριγματος εχει να κανει με τη σχεση της σωληνας με την παροχη της τουρμπινας. ο Bullet οταν αλλαξε σωληνα, αλλαξε ο ηχος του. Εγω που ειχα αλλαξει 2 διαφορετικες σωληνες, ειχε αλλαξει 2 φορες ο ηχος.

Νομιζω πως αν βαλεις την κανονικη σωληνα του roadster θα εισαι μια χαρα.
Θα συμφωνήσω με τον Alex. Είναι θέμα διατομής σωληνώσεων. Και στο δικό μου ( ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΑΥΛΑΚΙ ) που είχα αλλάξει αρχικά διατομή σωληνώσεων, δεν άκουγα τίποτα. Όταν άλλαξα μοτέρ και ήταν όλα στη θέση τους ( μαμά σωληνώσεις ) και με πρόγραμμα ο θόρυβος που αναφέρεις ήταν ακόμα πιο έντονος ( και έχε και εξάτμιση ).

Alex
25-06-2007, 09:33
Πολύ κακό αυτό για το μοτέρ και την τουρμπίνα. Καλό θα ήταν να είχε μία ανάλογου μεγέθους (μικρή, όχι θηριώδης). Καλά ο θόρυβος που κάνει ακούγεται από την wastegate στην εξαγωγή? Εγώ ξέρω ότι αυτή δουλεύει για να ρίχνει την πίεση στην εξαγωγή όταν ξεπεράσει κάποιο όριο ώστε να μην κάνουν επιστροφή τα καυσαέρια. Και απ'όσο ξέρω οι απλές δεν ακούγονται, ενώ οι μεγάλες (που χρησιμοποιούνται σε αγωνιστικά) κάνουν έναν ήχο σαν να έχεις πιο ελεύθερη εξάτμιση και αυτό μόνο όταν ανοίγουν.

O θορυβος που ακους ειναι απο την επιστροφη του αερα της εισαγωγης στο φιλτροκουτι καθως η τουρμπινα φρεναρει στο αφημα του γκαζιου.
Σκαστρα αρκετα μικρη για να δουλευει σωστα σε smart δεν υπαρχει. Εχουν γινει καποιες προσπαθειες στο εξωτερικο να κατασκευαστει σωστα σχεδιασμενη σκαστρα, αλλα δεν εχω δει ακομα αποτελεσματα. Δυστηχως στη συγκεκριμενη περιπτωση τα μειονεκτηματα απο τη χρηση της ειναι περισοτερα απο τα πλεονεκτηματα που προσφερει.
Βγαινουμε ομως off-topic σ'αυτο το thread οποτε το σταματαω εδω.

gavanos
25-06-2007, 17:54
Και για να επανέλθω, να διευκρινίσω τα εξής: Το μοτέρ είναι roadster, η τουρμπίνα το ίδιο. Η μοναδική διαφορά είναι ότι η σωλήνα από το φιλτροκούτι --> τουρμπίνα δεν είναι του roadster (για την ώρα) αλλά η μαμά του παλιού μου μοτέρ, η οποία είναι ελαφρά στενότερη.