PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δεν τουρμπίζει

matoula
20-09-2007, 06:50
Καλημέρα και μπράβο σε όλους...Παιδιά είστε όλοι απίθανοι...Αυτό που γίνετε σε αυτό το site δεν το έχω ξαναδεί (να βοηθάει ο ένας τόσο πολύ τον άλλον)...
Ήρθε η στιγμή που θέλω κι εγώ την βοήθειά σας για το smartaki μου... Το πήρα μεταχειρισμένο τον Μάιο με 53.000χμ και απλά δεν τουρμπίζει... Αυτό το κατάλαβα όταν μπήκα στο smart μιας φίλης και άκουγα το τούρμπισμα... Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?

Sphinxgr
20-09-2007, 07:59
Καλώς ήλθες λοιπόν Matoula! Βασικά βοηθάμε, αλλά σχεδόν πάντα μετά ζητάμε αντάλλαγμα, μην είσαι ευκολόπιστη!!:rolleyes:

Στο θέμα μας τώρα!

Θα επικεντρωθούμε στις πιθανές διαφορές που έχει το σμαρτ σου από της φίλης σου

Σε θέμα επιδόσεων (κάτι στο οποίο δεν αναφέρθηκες)
Της φίλης έχει πρόγραμμα ενώ εσένα όχι
Της φίλης είναι έκδοση με περισσότερα άλογα ενώ εσένα όχι (pulse με pure)
Εσένα είναι 600cc (προ 2003) και της φίλης 700cc

Τέλος εσένα είναι μια χαρά και της φίλης ακούγεται γιατί έχει ράγισμα η πολλαπλή της (μέρος του τουρμπο είναι η πολλαπλή)

Μιας που αναφέρεσαι μόνο σε ακουστική διαφορά τότε πιθανολογώ πως ισχύει το τελευταίο.

(βέβαια μπορεί να κάνει κάτι άλλο θόρυβο και να νομίζεις οτι είναι ο τουρμπος, αλλά δε μπορούμε να το διαπιστώσουμε αυτό απο δω χαμ:))

matoula
20-09-2007, 08:18
Α! Σ'ευχαριστώ τώρα είμαι εντάξει...Ναι όντως έχουν διαφορές αρκετές τα smartakia μας με βάση αυτά που μου έγραψες....Και πάλι ευχαριστώ!

Alex
20-09-2007, 08:48
Τι βυσματικη απαντηση ηταν αυτη?
Σφιγγα απλα μυριστικες οτι τα smart τους εχουν ολες αυτες τις διαφορες?
Το επιασες απο καποιο μυνημα κωδικοποιημενο και κρυμμενο στο αρχικο ποστ? :) :) :)

atlantis
20-09-2007, 08:52
ο μαντης Σφιγγας....!

Sphinxgr
20-09-2007, 08:54
Θα επικεντρωθούμε στις πιθανές διαφορές που έχει το σμαρτ σου από της φίλης σου

Είδες για να μην διαβάζεις προσεκτικά τις εκπληκτικά περιεκτικές απαντήσεις μου:D:D;);)

skokos
03-10-2008, 14:34
exo ena provlima kai tha ithela na me voithisete..piga na valo sto smartaki mou ena programa..to evala kai den ida sxedon kamia diafora..rotisa ton mixaniko pou mou to perase kai diapistose ki aftos to idio akrivos pragma..mou eipai sinkekrimena oti to amaksi den tourbizei..to elenkse an xanei apo kapou aera kai den vrike tipota..stin sinexia evgale to kolaro kai kitakse tin fteroti kai pou eipai oti kouniete kai vriskei sta tixomata tis turbinas kai otan paei na turbisei den mporei..i alithia einai oti eixai kai ligo ladaki sto kolaro..den ksero ti akrivos exei kai ti prepei na kano..help!!!!!

cannibal
03-10-2008, 14:39
exo ena provlima kai tha ithela na me voithisete..piga na valo sto smartaki mou ena programa..to evala kai den ida sxedon kamia diafora..rotisa ton mixaniko pou mou to perase kai diapistose ki aftos to idio akrivos pragma..mou eipai sinkekrimena oti to amaksi den tourbizei..to elenkse an xanei apo kapou aera kai den vrike tipota..stin sinexia evgale to kolaro kai kitakse tin fteroti kai pou eipai oti kouniete kai vriskei sta tixomata tis turbinas kai otan paei na turbisei den mporei..i alithia einai oti eixai kai ligo ladaki sto kolaro..den ksero ti akrivos exei kai ti prepei na kano..help!!!!!

α)η τουρμινα δημιουργει κενα απο τα θροσακια και γινεται μπουργανα το αξονακι της
β)αν ειναι τοσο χαλια δεν αξιζει επισκευη
γ)η ζημια μπορει να εγινε απο μακα στα σωληνακια λυπανσης

Black_Shark
03-10-2008, 14:40
Μεταχειρισμένο το πήρες το αμάξι ή καινούργιο???
Μετά την τοποθέτηση του προγραμματος δεν τουρμπίζει ή και πριν???

(αν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες)

djvolis
03-10-2008, 16:45
αν και απο πριν δε τουρμπιζε->
α)τσεκ και αν χρειαστει επισκευη τουρμπινας (αν παιρνει, αλλιως αλλαγη)
β)τουρμποβαλβιδα
γ)πηγαινε σε καποιον που ασχολειται με σμαρτ να σου πει..
δ) αν δε τουρμπιζει λογικα δε πρεπει να πηγαινει σαλιο..

skokos
03-10-2008, 20:09
Μεταχειρισμένο το πήρες το αμάξι ή καινούργιο???
Μετά την τοποθέτηση του προγραμματος δεν τουρμπίζει ή και πριν???

(αν μπορείς γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες)
το πήρα μεταχειρισμένο και μάλλον δεν τουρμπιζε απο πριν..βγάζει και εναν ηχο οταν πατάω το γκάζι δυνατά..οχι μηχανικό ενα ΖΖΖΖΖΖΖΖ..το οποίο το έκανε και πριν..

skokos
03-10-2008, 20:14
αν και απο πριν δε τουρμπιζε->
α)τσεκ και αν χρειαστει επισκευη τουρμπινας (αν παιρνει, αλλιως αλλαγη)
β)τουρμποβαλβιδα
γ)πηγαινε σε καποιον που ασχολειται με σμαρτ να σου πει..
δ) αν δε τουρμπιζει λογικα δε πρεπει να πηγαινει σαλιο..
δεν τρελαίνομαι με τις επιδόσεις αλλα δεν εχω οδηγήσει και κανένα αλλο σμαρτακι..

mysmart.gr
03-10-2008, 20:30
Αν δν τουρμπιζει θα ειναι λογω προγραμματος,εφοσον δεν εχει καμια διαφορα απο πριν κ λειτουργει σωστα φυσικα.Προσοχη αν ειναι pure δεν προγραμματιζεται ευκολα

skokos
03-10-2008, 23:43
Αν δν τουρμπιζει θα ειναι λογω προγραμματος,εφοσον δεν εχει καμια διαφορα απο πριν κ λειτουργει σωστα φυσικα.Προσοχη αν ειναι pure δεν προγραμματιζεται ευκολα
δεν ειναι pure..

skokos
03-10-2008, 23:52
στο σθνεργίο μου εβαλε ενα μπαρομετρο και δεν ανεβασε καθολου πίεση...ενώ μου ειπε οτι επρεπε να ανεβαζει 0,4 μαμα και μετα το πρόγραμα θα εφτανε 0,9-1,0 bar...ειναι δυνατον να μην ανεβασει καθολου?????????μηπως μου ελεγε μπαρουφες?????

aggelou
04-10-2008, 00:26
νομιζω φιλε οτι κατι δεν παει καλα!!το 0,4 πριν το προγραμμα μου ακουγετε λιγο!εμενα ηταν 0.8 περιπου πριν το προγραμμα!μηπωσ εχεισ καποιο μηχ/κο προβλημα;δεν γνωριζω και πολλα αλλα δεν θυμαμε τοσο χαμηλεσ μετρησεισ οταν δοκιμαζαμε το δικο μου

gavanos
04-10-2008, 16:24
Πολύ σωστά τα λέει ο aggelou. Το δικό σου τί μοντέλο είναι? Το πήρες καινούριο ή μεταχειρισμένο? Δώσε μια περιγραφή ή φωτογραφία εάν σου είναι εύκολο ...

djvolis
04-10-2008, 20:22
0,4 ειτε ειναι pure 45 ειτε εχει προβλημα

aggelou
05-10-2008, 00:45
αν ρωτασ για το δικο μου ειναι μεταχ/νο μοντελο 03 καμπριο!πολυ θα ηθελα να ξερω πως βαζουν φωτογραφια αλλα δεν ξερω πολλα απο κομπιουτερ.τα βασικα μονο.

skokos
05-10-2008, 18:52
Πολύ σωστά τα λέει ο aggelou. Το δικό σου τί μοντέλο είναι? Το πήρες καινούριο ή μεταχειρισμένο? Δώσε μια περιγραφή ή φωτογραφία εάν σου είναι εύκολο ...
μεταχειρισμενο το πήρα..ειναι το τελαφταίο 600cc μετα εβγαιναν 700cc..το 0,4 δεν ξερω αν ειναι σωστο..ετσι μου ειπε καποιος που δεν ξερει και πολλα απο smart..το δικο μου ειναι passion..ποσα bar πρεπει να εχει μαμα?????

mysmart.gr
05-10-2008, 20:34
Κανονικα πρεπει να σηκωνει γυρω στο 0,7 μαμα

gavanos
06-10-2008, 09:12
Μπορεί να γράφει passion στο πλάι. Μήπως όμως είναι Pure "βαφτισμένο" σε passion? Γιατί έχουν γίνει και αυτά. ...

π.χ.
1) Έχεις γυάλινη οροφή?
2) Έχεις αυτόματη επιλογή στο κιβώτιο ή μόνο σειριακό?
3) Ζάντες αλουμινίου και ποιες?
4) Τι χρώμα έχουν οι ταπετσαρίες στο εσωτερικό?
5) Το tridion τί χρώμα είναι?

Αυτά είναι μερικά ενδεικτικά...

skokos
08-10-2008, 14:44
Μπορεί να γράφει passion στο πλάι. Μήπως όμως είναι Pure "βαφτισμένο" σε passion? Γιατί έχουν γίνει και αυτά. ...

π.χ.
1) Έχεις γυάλινη οροφή?
2) Έχεις αυτόματη επιλογή στο κιβώτιο ή μόνο σειριακό?
3) Ζάντες αλουμινίου και ποιες?
4) Τι χρώμα έχουν οι ταπετσαρίες στο εσωτερικό?
5) Το tridion τί χρώμα είναι?

Αυτά είναι μερικά ενδεικτικά...
εχει γυαλινη οροφη..εχει και αφτοματη επιλογη..ζαντες δεν εχει σε κανενα smart αφτοσ που το πηρα τις πουλαει για μεταχειρισμενες..οι ταπετσαριεσ ειναι πορτοκαλι..το tridion δεν ξερω τι ειναι..

gavanos
08-10-2008, 15:01
To passion έχει standard ζάντες αλουμινίου. Το ότι είναι πορτοκαλί εσωτερικά, το ότι έχει αυτόματη επιλογή είναι ενδεικτικά στοιχεία του ότι είναι passion. Το tridion είναι το μεταλλικό κομμάτι που φαίνεται εξωτερικά (π.χ. γύρω από την πόρτα, το πλαίσιο του παρμπριζ κλπ).

Βασικά μια φωτό θα βοηθούσε...

skokos
20-10-2008, 00:06
To passion έχει standard ζάντες αλουμινίου. Το ότι είναι πορτοκαλί εσωτερικά, το ότι έχει αυτόματη επιλογή είναι ενδεικτικά στοιχεία του ότι είναι passion. Το tridion είναι το μεταλλικό κομμάτι που φαίνεται εξωτερικά (π.χ. γύρω από την πόρτα, το πλαίσιο του παρμπριζ κλπ).

Βασικά μια φωτό θα βοηθούσε...
http://www.smartmania.gr/forum/C:\Documents and Settings\admin\Επιφάνεια εργασίας\fofoto\karta mnimis nokia\Εικόνες
tis zandes tis evala ego

skokos
20-10-2008, 00:22
λοιπον πηγα σε ενα συνεργειο σωστο μου μετρησε την πιεση και μου εδειξε 1 bar..το θεμα πλεον ειναι γιατι δεν βλεπω εσθιτη διαφορα τωρα με το προγραμμα?ειναι ελαχιστη..και δεν ανοιγει ουτε η σκαστρα....παραξενο ή οχι???