PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αλλαγή τούρμπο? (Αυξημένη κατανάλωση)

TRF
29-11-2007, 16:55
Χαίρετε καταρχήν.
Πρώτο post μου είναι αυτό στο πολύ χρήσιμο smartmania forum.

Έχω ένα smart fortwo 62hp, 2003 μοντέλο, 70.000 klm.
Τελευταία έχει αυξηθεί η κατανάλωση βενζίνης αισθητά. Από 420 -450 χιλιόμετρα ανά ντεπόζιτο, έχει μειωθεί τώρα η αυτονομία στα 350 χιλιόμετρα.
Παράλληλα καταπίνει τα λάδια ταχύτατα και έχω παρατηρήσει ότι κατά την επιτάχυνση αφήνει καπνό πίσω. Αυτό το φαινόμενο είναι αντιληπτό μόνο το βράδυ όταν κοιτάω από τον μεσαίο καθρέφτη όπου πέφτουν στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου μου τα φώτα των αυτοκινήτων που με ακολουθούν.

Το τοπικό συνεργείο με ενημέρωσε πως είναι φυσική φθορά του τούρμπο και ότι κόστος αντικατάστασης είναι άνω των EUR 1.000,00.

Υπάρχει άλλη λύση πιο οικονομική? Ή προτείνετε μου ότι θεωρείτε ότι είναι πιο σωστό να κάνω αυτήν την περίπτωση.

mysmart.gr
29-11-2007, 17:03
Επισκευη μπορεις να κανεις στο τουρμπο,ειδαλλως κοιτα προσφορες που υπαρχουν για τις τουρμπινες

SpiR
29-11-2007, 17:03
φιλε καλως ηρθες!

εγω θα σου ελεγα πως μαλλον ηρθε η ωρα να αποχωριστεις το αμαξακι σου σε μια λογικη τιμη και να παρεις ενα καινουριο.
μια αλλαγη τουρμπινας θα κανει την αρχη και μετα θα αρχισει και το μοτερ να ζηταει γιατι δεν εχεις και λιγα χλμ και οσο να ναι μια καινουρια τουρμπινα σε ενα μοτερ smart με τοσα χλμ δεν ξερεις πως μπορει να σου βγει....
για να μην το πληρωσεις λοιπον για καινουριο καλυτερα αγορασε ενα καινουριο κατευθειαν.

djvolis
29-11-2007, 17:10
αν ειναι 700 πηγαινε και σε αλλα συνεργεία για να προσδιοριστει αν ειναι η τουρμπίνα η θες ρεκτιφιε...
μετα ξαναμιλάμε

ilman3
29-11-2007, 18:05
μαλλον turbo θες,αλλα παρε γνωμη απο 2 συνεργεια για να εισαι σιγουρος 100% οτι ειναι αυτο και οχι κατι αλλο .Τιμες πανε απο 800-1400 ευρω (ξαχνω και εγω αυτη την περιοδο για αυτο τις ξερω).Τα 1400 τα ζητα ο λαινο και τα 800 τα βρηκα στη microcar(οι τιμες ειναι με την τοποθετηση).Βεβαια αλλη τουρπινα σου βαζει ο λαινο αλλη η microcar

ilman3
29-11-2007, 18:09
κατι ακομα με κανα 1000 η ΕΚΚΑ και ο γιαννιτσας σου βαζουν την τουρπινα που σου βαζει ο λαινο που θελει 1400(μιλαμε παντα για τουρπινα σμαρτ γιατι ολοι οι αλλοι βαζουν μια αλλη,θελουν και 800 δεν δινουν και 2 χρονια εγγυηση)!!!!αν εισια για turbo να κανεις καλη ερευνα αγορας και παντα για το ιδιο προιον

djvolis
29-11-2007, 18:22
μη λετε ασαφειες...δλδ τι τουρμπινα σου βαζουν?
αν ειναι καινουρια ειναι η στανταρ του σμαρτ, απλα εχει αλλους προμηθευτές και μεσαζοντες ο καθενας...
ειπαμε πρωτα παρε και αλλες γνωμες για το τι ειναι και μετα κανε μια βολτα από την->. Turbo Exelixis (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27624)

ilman3
29-11-2007, 18:39
μη λετε ασαφειες...δλδ τι τουρμπινα σου βαζουν?
αν ειναι καινουρια ειναι η στανταρ του σμαρτ, απλα εχει αλλους προμηθευτές και μεσαζοντες ο καθενας...
ειπαμε πρωτα παρε και αλλες γνωμες για το τι ειναι και μετα κανε μια βολτα από την->. Turbo Exelixis (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27624)

υπαρχει η τουρπινα της μερσεντες(με 2χρονια εγγυηση) και της garrette(χωρις εγγυηση) (η turbo exelixis θελει 800).οι τιμες ειναι πριν απο 20 ημερες

djvolis
29-11-2007, 19:08
η μερσεντες δε βγαζει τουμπινες...η ιδια ειναι....

mysmart.gr
29-11-2007, 19:12
Ακριβως ιδιες ειναι οι τουρμπινες,εγγυηση υπαρχει εφοσον διαπιστωθει κακη ποιοτητα υλικων κ στις δυο περιπτωσεις

midwife
29-11-2007, 19:21
μιλατε ολοι οι ανδρες και πολυ φυσιολογικο για το θεμα αυτο....αλλα πρωτον κ.Spir δεν ξερω ποιος εισαι ομως εισαι λαθος στο να λες να αποχωριστει αυτο το αμαξακι για τα χιλιομετρα του.......
δε μπορεις να το πεις αυτο γιατι δεν ξερεις τι μεταχειρηση εχει , ποσο το προσεχει (τα σερβις εννοω και την βενζινη)κτλ...
ειναι πολυ απλο να το λες *πουλα το* αλλα υπαρχουν και ενναλακτικες λυσεις με το να διορθωσει καποια πραγματακια που χρειαζεται το αυτοκινητακι του με πολυ λιγοτερα χρηματα απο το να παρει ενα καινουριο....
υπαρχουν smart με 150.000χλ που γνωριζω προσωπικα και δεν παθαινουν τιποτα μονο και μονο απο την μεταχειρηση που τους παρεχεται....:p

Οσο για τον κ.ilman3 εχω να πω πως ο Γιαννιτσας εχει mersedes τα τελευταια 2 χρονια kai smart τους τελευταιους 6 μηνες....προσωπικα δε θα τον εμπιστευομουν και τοσο!!!!!

ilman3
29-11-2007, 20:41
η μερσεντες δε βγαζει τουμπινες...η ιδια ειναι....

το ξερουμε οτι δεν βγαζει ΑΛΛΑ δινει σε αλλες εταιριες και τις βγαζουν με το σημα της και ΜΟΝΟ σε αυτες δινει εγγυηση..Στο κατω κατω αν το ψαξεις βρισκεις πολλες τιμες αλλα μιλαμε παντα για το ιδιο προιον

ilman3
29-11-2007, 20:46
μιλατε ολοι οι ανδρες και πολυ φυσιολογικο για το θεμα αυτο....αλλα πρωτον κ.Spir δεν ξερω ποιος εισαι ομως εισαι λαθος στο να λες να αποχωριστει αυτο το αμαξακι για τα χιλιομετρα του.......
δε μπορεις να το πεις αυτο γιατι δεν ξερεις τι μεταχειρηση εχει , ποσο το προσεχει (τα σερβις εννοω και την βενζινη)κτλ...
ειναι πολυ απλο να το λες *πουλα το* αλλα υπαρχουν και ενναλακτικες λυσεις με το να διορθωσει καποια πραγματακια που χρειαζεται το αυτοκινητακι του με πολυ λιγοτερα χρηματα απο το να παρει ενα καινουριο....
υπαρχουν smart με 150.000χλ που γνωριζω προσωπικα και δεν παθαινουν τιποτα μονο και μονο απο την μεταχειρηση που τους παρεχεται....:p

Οσο για τον κ.ilman3 εχω να πω πως ο Γιαννιτσας εχει mersedes τα τελευταια 2 χρονια kai smart τους τελευταιους 6 μηνες....προσωπικα δε θα τον εμπιστευομουν και τοσο!!!!!

αν θες να κανεις αλλαγη turbo( σε εξουσιοδοτημενο) η στο λαινο πας η στην ΕΚΚΑ η στο γιαννιτσα η σε μερικους ακομα που υπαρχουν.(εγω εγραψα τι τιμες και που τις βρηκα δεν του ειπα να παει σε κανενα,ο ιδιος θα κανει ερευνα να δει τι τιμες θα βρει).το οτι εχει σμαρτ τους τελευταιους 6 μηνες δεν το βλεπω και τοσο αρνητικο σε προσεχουν περισσοτερο

TRF
30-11-2007, 01:58
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Προς το παρόν δεν σκοπεύω να το πουλήσω. Θεωρώ ότι είναι σε καλή κατάσταση καθώς οι επισκέψεις μου στο συνεργείο για συντήρηση / παρακολούθηση είναι πολύ συχνές.

Μου προτάθηκε και η επιλογή αλλαγής κινητήρα, τουρμπίνας κλπ με άλλον μεταχειρισμένο ελάχιστων χιλιομέτρων (2000 – 2500 χλμ) για EUR 2.500,00.

SpiR
30-11-2007, 09:40

εγω παλι εχω δει smart με 60000 χλμ που δεν αξιζε η επισκευη του.
ειπα απλα τη γνωμη μου και το ειπα απλα σαν πιθανοτητα και συμφωνα μ αυτα που εγραφε ο TRF και με τα λιγα που γνωριζω απο αυτοκινητα.
αλλωστε γι αυτο ειμαστε εδω, για να ανταλλαζουμε αποψεις.
ας μην ειμαστε επιθετικοι οταν δεν μας κανει η αποψη καποιου αλλου....

jos
30-11-2007, 09:45
Αν είναι τουρμπίνα τότε πήγαινε την για επισκευή ή αν δεν φτιάχντε πάρε μια καινούργια. Δεν κάνει τίποτα κακό καινούργιο τουρμπο σε παλιό μοτερ. Σε εξειδικευμένα συνεργεία καινούργια τουρμπίνα έχει κοντά στα 800Ε τοποθετημένη (αν είναι 700άρι).

geoandre
30-11-2007, 13:30
Παιδια γεια σας :thumb:
Ειμαι καινουριος στο smartmania αλλα εχω ασχοληθει με τα smartakia απο το 2003. Ξεκινησα μενα fortwo και τωρα εχω ένα roadster coupe. To πειρα μεταχειρισμενο απο γερμανια με 12.000 χλμ το 2005 και τωρα εχω 80.000! Τοχω ταραξει στα ταξιδια και το χρησιμοποιω κάθε μέρα. Το :smart_rs: τρεχει σαν τρελο καθως απο το 30.000 τοχω κανει 115 αλογακια, όλη η αναβαθμιση εχει γινει στη microcar. Έχω τσεκαρει τα παιδια απο την microcar και τα εμπιστευομαι με κλειστα ματια:blush-anim-cl:!!! Πάντα βάζουν γνησια ανταλακτικα απλα δεν χτυπαν στις τιμες. Δεν καιω σταγονα λαδι βάζω μόνο MOBIL1 και αλλαζω κάθε 5000 χλμ. Κατανάλωση έχω 430 χλμ με 33 λιτρα βενζινη. Τρελοοοο!!! Που θελω να καταλειξω? Εμπιστεψου καποιον που θα νοιωσεις οτι θα σου πει την αληθεια για το smartaki σου και μετα να το φροντιζεις. Α και το καλητερο δουλευω με πιεση 1.6 bar!