PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ, ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

SMARTMAK
20-06-2008, 18:41
εχτες που ερχομουν στην συναντηση κ λιγο πριν φτασω στα lidl ανοιξα μια γκαζια με το αυτοκινητο κ αμεσως εκοψε σε γκαζι κ μου αναψε η ενδειξη με το θαυμαστικο. οταν εφτασε η ωρα να φυγω εσβησε το λαμπακι μολις περναγα τις 2-2.5 χλδ στροφες με οποιαδηποτε ταχυτητα εκοβε κ αναβε το θαυμαστικο. κ γενικως παταγα γκαζι κ δεν ανεβαζε στροφες. μολις εσβηνα το αυτοκινητο κ ξανα εβαζα εμπρος εσβηνε το λαμπακι αλλα μολις του εδινα λιγο παλι τα ιδια.

το πηγα στο μηχανικο του εκθεσα γιατι εχω κ καλα εγγυηση ενα χρονο ο οποιος κ μου ειπε οτι εσπασε η τουρμπινα....:a42: γινεται ρε παιδια αυτο αν ειναι δυνατον. το αυτοκινητο εχει 30χλδ χιλμ με τα σεβις του κ με στοργικη φροντιδα.

ilman3
20-06-2008, 21:31
εχτες που ερχομουν στην συναντηση κ λιγο πριν φτασω στα lidl ανοιξα μια γκαζια με το αυτοκινητο κ αμεσως εκοψε σε γκαζι κ μου αναψε η ενδειξη με το θαυμαστικο. οταν εφτασε η ωρα να φυγω εσβησε το λαμπακι μολις περναγα τις 2-2.5 χλδ στροφες με οποιαδηποτε ταχυτητα εκοβε κ αναβε το θαυμαστικο. κ γενικως παταγα γκαζι κ δεν ανεβαζε στροφες. μολις εσβηνα το αυτοκινητο κ ξανα εβαζα εμπρος εσβηνε το λαμπακι αλλα μολις του εδινα λιγο παλι τα ιδια.

το πηγα στο μηχανικο του εκθεσα γιατι εχω κ καλα εγγυηση ενα χρονο ο οποιος κ μου ειπε οτι εσπασε η τουρμπινα....:a42: γινεται ρε παιδια αυτο αν ειναι δυνατον. το αυτοκινητο εχει 30χλδ χιλμ με τα σεβις του κ με στοργικη φροντιδα.

δεν ξερω αν ειναι αυτο το προβλημα αλλα, ποιο το προβλημα αν εχεις εγγυηση πες στου να στην αλλαξει,εκτος αν αρχιζει τα δικα του!!!!με 30,000χλμ δυσκολο το βλεπω αλλα ποτε δεν ξερεις

MERBEIND
21-06-2008, 00:10
Ειναι δεν ειναι η τουρμπινα το προβλημα,απο τη στιγμη που αυτο ειπε ο μηχανικος αλλαξε την οσο εισαι στην εγγυηση.Μαλλον σου εχουν μπει υποψιες για γυρισμενα χλμ να υποθεσω?

Seaside
21-06-2008, 00:19

Να τσεκάρεις όλα τα σωληνάκια υποπίεσης (συνολικά είναι 3 και είναι πάνω στην WASTEGATE της τουρμπίνας), επίσης να τσεκάρεις το TIK PIPE. Το κολλάρο απο το φιλτροκούτι στην τουρμπίνα.

Με 30.000 είναι σχεδόν απίθανο με σωστή πάντα χρήση να χαλάσει η τουρμπίνα. Τελος να δώσεις λίγα ευρώ και να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο να βάλεις αριθμό πλαισίου στο ONLINE THΣ Mercedes να δεις τι γίνεται.

Χιλιόμετρα απο πού ήρθε, τι έχει αλλάξει μέχρι τώρα και τα λοιπά. Ακου εκεί έσπασε η τουρμπίνα. Ελεος.

smartmaniac
21-06-2008, 00:52
Δεν πιστευω να ησουν ετσι μετα...

Blown Turbos 2
http://www.youtube.com/watch?v=RhOMppm-SLU&feature=related

I've blown my turbo 1
http://www.youtube.com/watch?v=EIpG4i6x4rY&feature=related

Blown turbos
http://www.youtube.com/watch?v=1aDoGb4oh8E&feature=related

SMARTMAK
21-06-2008, 03:09
τα χιλιομετρα ειναι αυτα 30χλδ δηλαδη γιαυτο κ δεν μπορω να το χωνεψω:a42:
και το αμαξι το προσεχω σαν τα ματια μου. εν τω μεταξυ εχτες δεν εβγαζε καπνους απο πισω καθολου. κ ας εκανα καποια χλμ μεχρι να το παω στο συνεργειο κ σημερα μ λεει ο μηχανικος οτι αμα το βαλεις μπροστα βγαζει. δεν το εβαλα βεβαια αλλα γινεται εχτες να μην εβγαζε καπνιλες κ ξαφνικα σημερα να εβγαζε?

τι να πω...

ilman3
21-06-2008, 08:10
εχω δει και σε καινουργιο 4-2 να αλλαζουν turbo με 4,000χμλ γιατι απλα τα επαιξε(παντου υπαρχουν ελλατωματικα προιοντα),επομ ολα μπορει να γινονται.....απο την στιγμη που εχεις εγγυηση δεν εχεις προβλημα.το μονο που πρεπει να δεις ειναι αν αυτα που θα σου βαλουν πανω θα ειναι καινουργια και σμαρτ η οχι.εκει δεν ξερω τι μπορεις να κανεις

mysmart.gr
21-06-2008, 09:50
Αν κ μιλησα με τα παιδια,τουρμπο δεν πρεπει ναναι.Απλουστατα οταν χαλαει το τουρμπο καπνιζει κ οχι απλα λιγο,πολυ.Ακομα κ σπασμενο ομως δεν ειναι δυνατον να προκαλεσει ενδειξη αντισπιν,μονο του check engine.Η ενδειξη αντισπιν πανω απο συγκεκριμμενες στροφες,υποδηλωνει οτι το αυτοκινητο σε καποιο τροχο του διαβαζει αλλες στροφες ο αισθητηρας του abs απο τους υπολοιπους,επομενως rough road πρεπει να βγαζει το διαγνωστικο

goodwood
21-06-2008, 15:14
Αν κ μιλησα με τα παιδια,τουρμπο δεν πρεπει ναναι.Απλουστατα οταν χαλαει το τουρμπο καπνιζει κ οχι απλα λιγο,πολυ.Ακομα κ σπασμενο ομως δεν ειναι δυνατον να προκαλεσει ενδειξη αντισπιν,μονο του check engine.Η ενδειξη αντισπιν πανω απο συγκεκριμμενες στροφες,υποδηλωνει οτι το αυτοκινητο σε καποιο τροχο του διαβαζει αλλες στροφες ο αισθητηρας του abs απο τους υπολοιπους,επομενως rough road πρεπει να βγαζει το διαγνωστικο
η τουρμπινα ηταν αλλα απο αλλο λογο πολυ κουφο

SMARTMAK
21-06-2008, 16:14

χρηστο θα ειχες απολυτο δικιο αν δεν ειχε συμβει το κουφο που εγινε!! ειχε παρει κατι μεσα απο την εισαγωγη κ μπλοκαρε η φτερωτη! την βγαλαμε την τουρμπινα την καθαρισαμε το μονο που συνεβη ειναι οτι γρατζουνιστηκε ουτε στραβωσε ουτε εσπασε η φτερωτη. το το μαντεμι κ γενικα ολο το σετ δεν ειχε τιποτα αλλο. τωρα αν υστερα απο αυτο στην πορεια βγει καποια αλλη ζημια θα δω τι θα κανω. προς το παρον το μονο προβλημα που εχει ειναι τα λαδια που περασαν σε εξατμιση κ ιντερκουλερ κ ψιλοκαπνιζει.να υποθεσω οτι με κανα δυο ανοιγματα θα καθαρισει η οχι? ευχαριστω κ για το mount!

επισης ξανα λεω οτι με παραξενεψε κ εμενα το γεγονος οτι το λαμπακι του αντισπιν αναψε κ οχι του check engine.

mysmart.gr
21-06-2008, 17:02
Συγνωμη απλα δεν το πιστευω,αλλο το ενα αλλο το αλλο.Οτι περασει στην φτερωτη τοτε σπαει τα πτερυγια της ακομα κ σκονη να περασει,χαλαει το ζυγισμα κ αυτοματως περναει λαδια κ καπνιζει.Τωρα τουλαχιστον δουλευει σωστα.Ολα τα κουλερ εχουν λαδι μεσα

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
21-06-2008, 21:00
χρηστο θα ειχες απολυτο δικιο αν δεν ειχε συμβει το κουφο που εγινε!! ειχε παρει κατι μεσα απο την εισαγωγη κ μπλοκαρε η φτερωτη! την βγαλαμε την τουρμπινα την καθαρισαμε το μονο που συνεβη ειναι οτι γρατζουνιστηκε ουτε στραβωσε ουτε εσπασε η φτερωτη. το το μαντεμι κ γενικα ολο το σετ δεν ειχε τιποτα αλλο. τωρα αν υστερα απο αυτο στην πορεια βγει καποια αλλη ζημια θα δω τι θα κανω. προς το παρον το μονο προβλημα που εχει ειναι τα λαδια που περασαν σε εξατμιση κ ιντερκουλερ κ ψιλοκαπνιζει.να υποθεσω οτι με κανα δυο ανοιγματα θα καθαρισει η οχι? ευχαριστω κ για το mount!

επισης ξανα λεω οτι με παραξενεψε κ εμενα το γεγονος οτι το λαμπακι του αντισπιν αναψε κ οχι του check engine.

εντελώς κουφό !!!:a33::a33:
ποιός λαλάκης είχε κάνει όμως τη moda ???:a13::a13:
γερμανός ??? δεν το πιστέυω ???:a39::a39:
το ειδα τι ηταν είδα κ το κομμάτι που έβγαλε απο μέσα!!

SMARTMAK
21-06-2008, 21:03
εντελώς κουφό !!!:a33::a33:
ποιός λαλάκης είχε κάνει όμως τη moda ???:a13::a13:
γερμανός ??? δεν το πιστέυω ???:a39::a39:
το ειδα τι ηταν είδα κ το κομμάτι που έβγαλε απο μέσα!!

δεν ξερω ρε μητσο τι να σου πω

σημασια εχει οτι την γλυτωσα με 100ε προς το παρον τουλαχιστον

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
21-06-2008, 21:05
δεν ξερω ρε μητσο τι να σου πω

σημασια εχει οτι την γλυτωσα με 100ε προς το παρον τουλαχιστον

τη moda με το handmade φιλτρο ποιός την έκανε ??

SMARTMAK
21-06-2008, 21:07
τη moda με το handmade φιλτρο ποιός την έκανε ?? εχω μια υποψια δεν ειμαι σιγουρος ομως:a26: δεν μπορω να το αποδειξω κιολας. εγω παντως δεν το εκανα δεν ειχα ανοιξει καν το κουτι γιατι σε 300 χλμ θα πηγαινα για service to αμαξι