PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αλλαγή turbo

smartirini
04-09-2008, 19:51
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω για το turbo. Είχα κάνει προ ημερών κάποιες ερωτήσεις αλλά προέκυψε σοβαρό ζήτημα. Το smartaki μου με άφησε ξανά και το πήγα στο Λαϊνόπουλο για έλεγχο. Εκεί μου είπαν ότι θέλει αλλαγή το turbo και μαζί με φλάντζες βίδες και εργατικά θα μου κοστίσει 1500 € (με μία έκπτωση 25%). Εν τω μεταξύ ρώτησα και στη microcar και μου είπαν τιμή του ίδιου πακέτου 810 €. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο Λαϊνόπουλος μου παρέχει εγγύηση καλής λειτουργίας ανταλλακτικών ή καλύτερα να το πάω στο άλλο που είναι σχεδόν μισή τιμή? Δεν έχω διαβάσει και πολύ καλά λόγια για Λαϊνόπουλο. Σας παρακαλώ δώστε μου μια συμβουλή τι να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί.

Dr28
04-09-2008, 19:58
να μην σε αντιπροσωπεία...πολύ κλέψιμο...

ilman3
04-09-2008, 20:11
τιμή του ίδιου πακέτου .

1.δεν ειναι τα ιδια σε καμια περιπτωση
2.δες αν μπορεις να φερεις το turbo απ εξω(400 ευρω εχει στη γερμανια)
3.η τιμη του λαινο ειναι 1500 με την εκτωση η οχι γιατι τοτε μιλαμε για 1150 ευρω?
4.και αυτα που βαζουν τα αλλα συνεργεια καλα ειναι απλα δεν ειναι σαν των επισημων(απο mercendes benz ελλας αγορασμενα για να μην μπεξουμε με ονοματα)...

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
04-09-2008, 20:15
1.δεν ειναι τα ιδια σε καμια περιπτωση
2.δες αν μπορεις να φερεις το turbo απ εξω(400 ευρω εχει στη γερμανια)
3.η τιμη του λαινο ειναι 1500 με την εκτωση η οχι γιατι τοτε μιλαμε για 1150 ευρω?
4.και αυτα που βαζουν τα αλλα συνεργεια καλα ειναι απλα δεν ειναι σαν των επισημων(απο mercendes benz ελλας αγορασμενα για να μην μπεξουμε με ονοματα)...

off topic
το τούρμπο του σμάρτ ειναι ένα τι άλλο να σου βάλουν τα άλλα συνεργεία

ilman3
04-09-2008, 20:20
off topic
το τούρμπο του σμάρτ ειναι ένα τι άλλο να σου βάλουν τα άλλα συνεργεία

ενταξει λοιπον σου φερνω το δικο μου και με 810 θελω να μου βαλεις το turbo που γραφει πανω και στην συσκευασια του μερσεντες και σμαρτ και οχι το ονομα της εταιριας που τα κατασκευαζει για την σμαρτ.....

smartirini
04-09-2008, 20:22
Όχι τελική τιμή συμπεριλαμβανομένης της έκπτωσης είναι το 1500.

ilman3
04-09-2008, 20:25
Όχι τελική τιμή συμπεριλαμβανομένης της έκπτωσης είναι το 1500.

δες λιγο και τα αλλα επισημα τι τιμη θα σου δωσουν για συνολικη παντα εργασια(πχ ΕΚΚΑ,Γιαννιτσας κλπ)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
04-09-2008, 20:27
ενταξει λοιπον σου φερνω το δικο μου και με 810 θελω να μου βαλεις το turbo που γραφει πανω και στην συσκευασια του μερσεντες και σμαρτ και οχι το ονομα της εταιριας που τα κατασκευαζει για την σμαρτ.....

το τούρμπο ειναι garet τωρα απο εκει κ πέρα δεν καταλαβαίνω τι θές να πείς
ότι θα ειναι μαιμού .....:a33::a33:

QSMART
04-09-2008, 20:29
βρες μεταχειρισμενη σε καλη κατασταση.εγω βρηκα με 100 euro και ολα οκ

ilman3
04-09-2008, 20:34
το τούρμπο ειναι garet τωρα απο εκει κ πέρα δεν καταλαβαίνω τι θές να πείς
ότι θα ειναι μαιμού .....:a33::a33:

απλα τα επισημα βαζουν turbo αγορασμενο απο την μερσεντες,ενω τα αλλα βαζουν το ιδιο σε συσκευασια της garet.απο εκει και περα ειναι και το σε τι κατασταση θελει να εχει ο καθενας το αμαξι του και βασικα ποσα εχει να δωσει...αν εχει λιγο χρονο μπορει να βρει και σε επισημο αλλαγη turbo με λιγοτερα απο 1000,αλλα θελει ψαξιμο.

smartirini
04-09-2008, 20:49
Το πρόβλημα είναι κατά πόσο εγώ μπορώ να το μετακινήσω από μόνη μου από το ένα συνεργείο στο άλλο, γιατί μου έχει ανάψει το λαμπάκι της μηχανής, βγάζει καπνό μπόλικο και κάνει θορύβους πολλούς. Μη μου μείνει και στο δρόμο. Τη micro car την γνωρίζει κανείς σας που είναι και κοντά στο Λαϊνό;

Max-arbou
04-09-2008, 21:14
απλα τα επισημα βαζουν turbo αγορασμενο απο την μερσεντες,ενω τα αλλα βαζουν το ιδιο σε συσκευασια της garet.απο εκει και περα ειναι και το σε τι κατασταση θελει να εχει ο καθενας το αμαξι του και βασικα ποσα εχει να δωσει...αν εχει λιγο χρονο μπορει να βρει και σε επισημο αλλαγη turbo με λιγοτερα απο 1000,αλλα θελει ψαξιμο.

φιλε μου αυτο που λες νομιζω πως δεν στεκει...η εταιρεια που βγαζει τις τουρμπινες για τα smart ειναι η garrett...τωρα αν η μερσεντεσ αγοραζει απο εκει τις τουρμπινες και μετα βαζει πανω την επωνυμια της ειναι αλλο θεμα...παντως η μερσεντες σαν μερσεντες δεν εχει κανενα χυτηριο που φτιαχνει τουρμπινες...

φιλικα...

ilman3
04-09-2008, 21:59
φιλε μου αυτο που λες νομιζω πως δεν στεκει...η εταιρεια που βγαζει τις τουρμπινες για τα smart ειναι η garrett...τωρα αν η μερσεντεσ αγοραζει απο εκει τις τουρμπινες και μετα βαζει πανω την επωνυμια της ειναι αλλο θεμα...παντως η μερσεντες σαν μερσεντες δεν εχει κανενα χυτηριο που φτιαχνει τουρμπινες...

φιλικα...

ψαξε λιγο το θεμα και θα βρεις τις διαφορες.το ιδιο να κανει και η φιλη μιας και υπαρχουν

φιλικα.....

smart 1978
04-09-2008, 23:44
για μένα η Garrett βγάζει για πάρτη της και για οποίον της παραγγέλνει πχ μερσεντες σμαρτ κτλ κτλ απλά βάζει και την φίρμα της εκάστοτε εταιριας

MELETHS
05-09-2008, 00:20
++1...........................................

Max-arbou
05-09-2008, 00:35
Αυτο λεω κι εγω...τι διαφορες μπορει να εχει δλδ?Αν μπορεις πες μου να ξερω για να μην την ξαναπατησω γιατι ειχα αλλαξει τουρμπινα στο παλιο μου f2 και λογικα δεν πηρα την "original" γιατι σιγα να μην πηγαινα να κανω μαγκα τον Λαινοπουλο...θελω να ξερω ομως τις διαφορες της μιας και της αλλης...

kavrakos smart
05-09-2008, 00:42
Αυτο λεω κι εγω...τι διαφορες μπορει να εχει δλδ?Αν μπορεις πες μου να ξερω για να μην την ξαναπατησω γιατι ειχα αλλαξει τουρμπινα στο παλιο μου f2 και λογικα δεν πηρα την "original" γιατι σιγα να μην πηγαινα να κανω μαγκα τον Λαινοπουλο...θελω να ξερω ομως τις διαφορες της μιας και της αλλης...

καμια διαφορα φιλε χρηστο. οπως προαναφερθηκε μονο η garret βγαζει τουρμπινα για το smart αρα ειναι μια και μοναδικη. μετα απο την garret αγοραζει οποιος θελει να την εμπορευτει οπως κανει και η mercedes μονο που αυτη βαζει και το ονομα της στο κουτι και ετσι αλλαζει η τιμη. με πιανεις?

Harisp
05-09-2008, 01:23
Φίλε μου πάρε και εδώ ένα τηλέφωνο http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27624

original21paul
05-09-2008, 02:07
Φίλε μου πάρε και εδώ ένα τηλέφωνο http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27624κοπελα ειναι....:a39:

mysmart.gr
05-09-2008, 02:30
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω για το turbo. Είχα κάνει προ ημερών κάποιες ερωτήσεις αλλά προέκυψε σοβαρό ζήτημα. Το smartaki μου με άφησε ξανά και το πήγα στο Λαϊνόπουλο για έλεγχο. Εκεί μου είπαν ότι θέλει αλλαγή το turbo και μαζί με φλάντζες βίδες και εργατικά θα μου κοστίσει 1500 � (με μία έκπτωση 25%). Εν τω μεταξύ ρώτησα και στη microcar και μου είπαν τιμή του ίδιου πακέτου 810 �. Και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο Λαϊνόπουλος μου παρέχει εγγύηση καλής λειτουργίας ανταλλακτικών ή καλύτερα να το πάω στο άλλο που είναι σχεδόν μισή τιμή? Δεν έχω διαβάσει και πολύ καλά λόγια για Λαϊνόπουλο. Σας παρακαλώ δώστε μου μια συμβουλή τι να κάνω γιατί έχω μπερδευτεί.
Καταρχας το μοντελο σου ειναι 2001 οπως λεει κ στο αβαταρ σου;Αν ναι πρεπει να εχει κ χλμ,οποτε θα ειναι κ λιγο ταλαιπωρημενο,μηπως δεν αξιζει να βαλεις καινουργιο τουρμπο,ποσο του λαινοπουλου που κοστιζει οσο μια επισκευη μοτερ;Κανε τηλ στα σμαρτομαγαζα για μεταχειρω να βρεις τιποτα φτηνο,ειδαλλως να προτιμησεις την πιο φτηνη σε καινουργια.Διαφορες δεν υπαρχουν ιδιες ειναι κ τα υλικα ιδια,απο ποιοτητα εργασιας ισως κ καλυτερα απο Λαινο.

Venom
05-09-2008, 04:29
1500 euro με 25% έκπτωση? Τραγικό...
Όπως είπανε και οι υπόλοιποι φίλοι, καλύτερα ψάξε αρχικά σε μεταχηρισμένο, σε π.καλή κατάσταση και μετα καινούργιο με το χαμηλότερο κόστος.

ilman3
05-09-2008, 06:53
λοιπον
1.αν κανεις το κοπο να παρεις 1 τηλ στην γερμανια θα δεις οτι για τα σμαρτ εκει μοντελα του 2000 πανω κατω υπαρχουν 3 διαφορετικες τουρμπινες(με κοστος απο 400, 600 η 850 ευρω)
2.εκτος απο το κοστος των εργατικων και των υλικων μετα απο καποια χλμ το αμαξι θα πρεπει να ξαναμπει μεσα για να το ξαναδουν....(αυτο το κοστος ειναι μεσα στα 810 η παει + γιατι του λαινο οταν ειχα ρωτησει ηταν μεσα)
3.αν ψαξεις καλα θα βρεις τιμες αυθεντικης καινουργιας με 810 με οοολα μεσα
4.την τουρμπινα την αγοραζουν τα επισημα συνεργεια καπου στα 450 ευρω να ξερεις
5.η τουρμπινα της garette ναι ειναι ακριβως η ιδια ,αλλα δεν μπορουμε να κανουμε συγκριση της αυθεντικης με αυτη που εχουν τα μη επισημα(κοστος κανα 350)

απο εκει και περα ναι το κοστος ειναι τεραστιο,αλλα ειναι και θεμα επιλογων........

Sphinxgr
05-09-2008, 06:59
Είναι κάποια ζητήματα που πρέπει να σε απασχολήσουν

Α) εχεις πολλά χμ?
β) το υπόλοιπο μοτερ είναι οκ? Τα λάδια τα καίει αποκλειστικά απο το τουρμπο ή και εξαιτίας του κινητήρα?

Αν έχεις πολλά χμ και είναι χάλια το μοτέρ και το τούρμπο καλύτερα θα ήταν να αλλάξεις τα πάντα με άλλα μεταχειρισμένα (τα οποία ειναι εξακριβωμένα καλά). Τουρμπο θα έπαιρνα απο μοτο exelixis (το λινκ παραπάνω)

Για σύγκριση τιμών καλό θα ήταν να έχεις ακριβώς τις εργασίες που θα γίνουν, οπότε να ζητήσεις προσφορά.

(τέλος αν το έχουν δει και το πάρεις απο εκεί, νομίζω πληρώνεις το 10% των εργατικών που θα σου έπαιρναν αν το έφτιαχνες!)

Τέλος εγώ στο λάινο θα πήγαινα αποκλειστικά ως τελευταία επιλογή…

Sphinxgr
05-09-2008, 07:03
5.η τουρμπινα της garette ναι ειναι ακριβως η ιδια ,αλλα δεν μπορουμε να κανουμε συγκριση της αυθεντικης με αυτη που εχουν τα μη επισημα(κοστος κανα 350)

Μα όλοι την ίδια βάζουν ακριβώς!!! Δεν υπάρχει εναλλακτική επιλογή!!! Μόνο το κουτί αλλάζει! Όλα τα άλλα είναι ίδια, απο το ίδιο εργοστάσιο :)

7am
05-09-2008, 08:53
Μην ξεχνάτε την προσφορά που έχουμε ως μέλη για τουρμπίνα..

Turbo Exelixis (http://www.smartmania.gr/forum/showthread.php?t=27624)

ilman3
05-09-2008, 09:06
Μα όλοι την ίδια βάζουν ακριβώς!!! Δεν υπάρχει εναλλακτική επιλογή!!! Μόνο το κουτί αλλάζει! Όλα τα άλλα είναι ίδια, απο το ίδιο εργοστάσιο :)

αν αυτη με το σημα της μερσεντες κανει πχ 100 ευρω μαζι με την εργασια και η αλλη κανει παλι 100 μαζι με την εργασια ποια βαζουμε?απο εκει και περα ειναι θεμα εγγυησης,σε τι κατασταση θες να εχεις το αμαξι σου και λιγο θεμα κοροιδιας:a33:

Sphinxgr
05-09-2008, 09:13
μα ούτος η άλλος είναι εκτός εγγύησης και η διαφορά κόστους είναι +30% αποσο θυμάμαι ίσως και παραπάνω!!! (άσε που το σήμα θα έιναι μόνο στο κουτί)

smart 1978
05-09-2008, 09:38
καταρχάς μπερδεύεις τα πράγματα εμείς σου λέμε ότι η τουρμπίνα είναι ίδια σε ότι κουτί και να την πάρεις η μερσεντες η garrett μετά η εργασία αναλόγως με το συνεργείο κατάλαβες η νομίζεις ότι ο λαινο θα σου πει ναι φταίει η τουρμπίνα σου την αλλάζουμε αν είναι μέσα στην εγγύηση εδώ αμάξι παίρνεις καινούργιο και σου βγάζει ένα πρόβλημα και κάνουνε τής κότες ilman :a26:

mysmart.gr
05-09-2008, 10:02
αν αυτη με το σημα της μερσεντες κανει πχ 100 ευρω μαζι με την εργασια και η αλλη κανει παλι 100 μαζι με την εργασια ποια βαζουμε?απο εκει και περα ειναι θεμα εγγυησης,σε τι κατασταση θες να εχεις το αμαξι σου και λιγο θεμα κοροιδιας:a33:

Αυτο που θελει να πει ο ilman ειναι οτι το ανταλλακτικο σμαρτ εχει 2 χρονια εγγυηση εφοσον εγκατασταθει σωστα,αντιθετα με τα τουρμπο garret,οπου ειναι η ιδια εταιρεια που τα κατασκευαζει,αλλα δεν δινουν εγγυηση τουρμπο οι ελληνες αντιπροσωποι.Το τελευταιο γινεται λογω μη εξειδικευμενων συνεργειων.Αυτο ομως που πρεπει να δοθει βαση ειναι η κατασταση του μοτερ,αν το μοτερ καταναλωνει λαδι,θα εχει λογικα κ χαμηλη πιεση λαδιου,το πρωτο πραγμα που καταπονειται ειναι το τουρμπο.Αν δουν λοιπον χαλια κατασταση του αυτοκινητου,δν θα σου πουν οτι δεν εινα σωστο το αυτοκινητο,αλλα οτι αργοτερα στην πορεια το εβγαλε

smart 1978
05-09-2008, 10:16
έτσι σωστός αλλά αν είναι να το βάλω στον ένα 1500 και να μην μου πει για το μοτέρ τίποτα και στον άλλο 700 εγώ θα πάρω τα 700 προσωπικά γιατί θα πάω για μοτέρ έτσι και αλλιώς

Sphinxgr
05-09-2008, 10:25
Αυτο που θελει να πει ο ilman ειναι οτι το ανταλλακτικο σμαρτ εχει 2 χρονια εγγυηση εφοσον εγκατασταθει σωστα,αντιθετα με τα τουρμπο garret,οπου ειναι η ιδια εταιρεια που τα κατασκευαζει,αλλα δεν δινουν εγγυηση τουρμπο οι ελληνες αντιπροσωποι.Το τελευταιο γινεται λογω μη εξειδικευμενων συνεργειων.Αυτο ομως που πρεπει να δοθει βαση ειναι η κατασταση του μοτερ,αν το μοτερ καταναλωνει λαδι,θα εχει λογικα κ χαμηλη πιεση λαδιου,το πρωτο πραγμα που καταπονειται ειναι το τουρμπο.Αν δουν λοιπον χαλια κατασταση του αυτοκινητου,δν θα σου πουν οτι δεν εινα σωστο το αυτοκινητο,αλλα οτι αργοτερα στην πορεια το εβγαλε

επ ευκαιρία και οφ τοπικ, με πολλά λάδια (πάνω γραμμή καίει βαλβίδες) με λίγα (κάτω γραμμή) ταλαιπωρεί το τουρμπο και κατα πόσο?

butch
05-09-2008, 11:08
Εγώ στη θέση σου απ' τη στιγμή που το αμάξι δεν είναι στην εγγύηση θα έψαχνα πρώτα για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και μετά για καινούρια, θέλει κάποιο χρόνο βέβαια. Και σίγουρα δεν θα πήγαινα σε αντιπροσωπεία αλλά σε κάποιο καλό εξωτερικό συνεργείο.

mysmart.gr
05-09-2008, 11:11
επ ευκαιρία και οφ τοπικ, με πολλά λάδια (πάνω γραμμή καίει βαλβίδες) με λίγα (κάτω γραμμή) ταλαιπωρεί το τουρμπο και κατα πόσο?

Δν ειναι σωστο κριτηριο ο δεικτης,απλα με την καταναλωση λαδιου καταλαβαινεις την ταλαιπωρια που εχει το αμαξι,συν οτι εφοσον καταναλωνει,το μοτερ ταλαιπωρει τα ωστηρια του,τα μεταλλα στροφαλου κ μπιελων,οποτε χανει την απολυτη εφαρμογη,οποτε διαρροη ελαιου απο τις γραμμες τροφοδοσιας στα μεταλλα,οποτε χαμηλοτερη πιεση λαδιου στο ρελαντι κυριως

ilman3
05-09-2008, 11:25
έτσι σωστός αλλά αν είναι να το βάλω στον ένα 1500 και να μην μου πει για το μοτέρ τίποτα και στον άλλο 700 εγώ θα πάρω τα 700 προσωπικά γιατί θα πάω για μοτέρ έτσι και αλλιώς

αν εχεις προβλημα με το μοτερ να μην κανεις κατι και να πας για μοτερ απο τωρα.αν νομιζεις οτι θαααα εχεις προβλημα καλυτερα να το φτιαξεις σωστα και μετα βλεπεις.....θελει ψαξιμο το ξαναλεω

smart 1978
05-09-2008, 13:02
ναι θέλει ψάξιμο

smartirini
05-09-2008, 17:49
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω χρόνο για να ψάχνω σε διάφορα συνεργεία. Τηλεφώνησα στο EXELIXI και μου έδωσε μία τιμή για τουρμπίνα αλλά πόσο διαφορά θα έχει από το να την βάλει κατευθείαν το συνεργείο... Το smartaki μου τελικά το πήγα στο microcar και νομίζω ότι είναι πολύ οκ ο τύπος που το ανέλαβε. Η μηχανή απο ότι μου είπανε στο Λαϊνο δεν έχει πρόβλημα. Βέβαια το αυτοκίνητο είναι του 2001 και έχει σχεδόν 68000 χλμ και μία ταλαιπωρία την έχει δηλ. έχει και άλλα προβλήματα εκτός από αυτό της τουρμπίνας κάτι το αμορτισέρ κάτι η τσιμούχα κάτι ο δίσκος κάτι η βάση της μηχανής. Το βασικό είναι να επισκευαστεί και να μπορεί να κυκλοφορεί. Τα άλλα σιγά σιγά φτιάχνονται.

smart 1978
05-09-2008, 17:54
περαστικά στο εργαλείο σου όλα θα γίνουν :a26:

ΜΗΤΣΑΡΑΣ
05-09-2008, 18:01
να το κάνεις καινούριο !!!!

ilman3
05-09-2008, 21:26
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω χρόνο για να ψάχνω σε διάφορα συνεργεία. Τηλεφώνησα στο EXELIXI και μου έδωσε μία τιμή για τουρμπίνα αλλά πόσο διαφορά θα έχει από το να την βάλει κατευθείαν το συνεργείο... Το smartaki μου τελικά το πήγα στο microcar και νομίζω ότι είναι πολύ οκ ο τύπος που το ανέλαβε. Η μηχανή απο ότι μου είπανε στο Λαϊνο δεν έχει πρόβλημα. Βέβαια το αυτοκίνητο είναι του 2001 και έχει σχεδόν 68000 χλμ και μία ταλαιπωρία την έχει δηλ. έχει και άλλα προβλήματα εκτός από αυτό της τουρμπίνας κάτι το αμορτισέρ κάτι η τσιμούχα κάτι ο δίσκος κάτι η βάση της μηχανής. Το βασικό είναι να επισκευαστεί και να μπορεί να κυκλοφορεί. Τα άλλα σιγά σιγά φτιάχνονται.

μπα μια χαρα ειναι,εγω με κοντα 95000χλμ(του 1999) και ακομα πεταει.......αν τα προσεχεις σε προσεχει.....
αν παιζει χρημα φτιαξε μια και καλη οσα μπορεις για να μην ξανατρεχεις σε συνεργεια