PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ξετουρμπισμα!

bmw330vasilis
27-02-2011, 16:26
Σαφως θα χετε βαρεθει οι παλιοτεροι να διαβαζετε τις ιδιες κ τις ιδιες αποριες!

Γι αυτο ειστε ομως εδω,για να δινετε τα φωτα σας στους νεοτερους...χεχε

Λοιπον...

εχω ακουσει κ εχω διαβασει στο φορουμ μας εδω κ λιγο καιρο που χω το σμαρτακι μου
το ποσο σημαντικο ειναι οταν φτανεις στον προορισμο σου να αφηνεις λιγο το αυτοκινητο ρελαντι για τους γνωστους λογους!

Η απορια μου ειιναι πολλη απλη αλλα οσο κ να ψαξα δεν βρηκα σαφη απαντηση!
(ισως δεν ψαχνω καλα)

...το βραδυ , σαφως κ θα υποστω την διαδικασια-ιεροτελεστια σβησιματος,το ιδιο κ οταν παω στην δουλεια μου κ για 8 ωρες δεν το ξαναμετακινησω.

Τι γινετε ομως με τις πολλες ή λιγες μικρες διαδρομες που διανυουμε?

δλδ...κανω μια μικρη αποσταση της ταξεως των 2 χλμ...τρωω 3 λεπτα για ζεσταμα κ 2 με 3 για ξετουρμπισμα...μονο κ μονο για να ψωνισω στο σουπερ μαρκετ...ειναι σωστο ή υπερβολικο?

κανω στασεις (ας πουμε οτι ειμαι πωλητης) σε διαφορα καταστηματα στην πορεια μου...πρεπει καθε φορα να κανω το ιδιο ή δεν ειναι απαραιτητο κ καιω κ τσαμπα βενζινη?

σταματαω στην γειτονισσα για να πιω εναν καφε ,καμμια ωριτσα...πρεπει παλι να ξετουρμπισω?

για το ζεσταμα δεν ρωταω...ειναι σαφες οτι πρεπει να πεσουν οι στροφες κ καλο ειναι να αναβει κ το 1ο λαμπακι θερμοκρασιας για να ξεκινησω νορμαλ...οχι για να το πλακωσω μιας κ δεν εχει καμμια σχεση η θερμοκρασια νερου με τα λαδια!

οποτε θα ηθελα τα φωτα σας, την γνωμη σας για το ποιο ειναι το σωστο κ πως χρησιμοποιειτε εσεις το αυτοκινητο σας!

ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας!

kostastnt
27-02-2011, 18:09
Επειδή μου τυχαίνει να μετακινούμε για καμιά ώρα και να κάνω στάσεις πολύ συχνά αυτό που κάνω είναι το εξης.. Στο πρώτο άναμμα περιμένω να ζεσταθεί καλά.. Κάνω το πρώτο μεγάλο κομμάτι της διαδρομής και περιμένω να κρυώσει όταν σταματήσω.. Μετά ανάβω και φεύγω κατευθείαν μιας και είναι ζεστό από πριν, ΑΛΛΑ το έχω στο χειροκίνητο και αλλάζω πολύ γρήγορα ταχύτητες και δεν το αφήνω να τουρμπίζει πολύ.. Κοινώς δεν το τρέχω.. Μετά σταματάω και σβήνω κατευθείαν.. Και μετά το ίδιο σε επανάληψη.. Δεν το αφήνω να τουρμπίσει, δεν το ζορίζω..

Επίσης όταν επιστρέφω σπίτι τα τελευταία 2-3 λεπτά το πηγαίνω αργά και μαλακά έτσι ώστε όταν φτάσω να μην χρειαστεί να περιμένω να κρυώσει.. Ίσα ίσα περιμένω μισό λεπτό και φέυγω..

ilman3
27-02-2011, 18:26
ξεκινας αφου εχουν πεσει οι στροφες και πας αργα χωρις να το ζοριζεις σιγα σιγα αυτο θα ζεσταθει..οταν ειναι να σταματησεις υπολογιζεις κανα 2-3 λεπτο πριν να το πας παλι χαλαρα σταματας περιμενεις κανα λεπτο κ σβηνεις..

eSSpy
27-02-2011, 20:00
τουρμπο-ταιμερ φιλε και τα ξεχνας ολα!!!

matyas
27-02-2011, 20:11
SYMFWNW!!!! kai o xronos anamonis einai apo 45 sec mexri kai 2 min oso kai parapanw na ka8esai den exei nohma...
O logos tou ksetourbismatws einai na "katalagiasoun" ta ladia pou lipenoun tin turbina kai min "piasoun maka" mesa ston aksona kai ta kouzineta tou turbo me poikhla kaka apotelesmata.

bmw330vasilis
27-02-2011, 22:02
ξεκινας αφου εχουν πεσει οι στροφες και πας αργα χωρις να το ζοριζεις σιγα σιγα αυτο θα ζεσταθει..οταν ειναι να σταματησεις υπολογιζεις κανα 2-3 λεπτο πριν να το πας παλι χαλαρα σταματας περιμενεις κανα λεπτο κ σβηνεις..

SYMFWNW!!!! kai o xronos anamonis einai apo 45 sec mexri kai 2 min oso kai parapanw na ka8esai den exei nohma...
O logos tou ksetourbismatws einai na "katalagiasoun" ta ladia pou lipenoun tin turbina kai min "piasoun maka" mesa ston aksona kai ta kouzineta tou turbo me poikhla kaka apotelesmata.

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας...ομως δεν μου διευκρινιζετε για τις πολλαπλες στασεις

ειναι ιδια η αντιμετωπιση?...περιμενω 2λεπτο για ξετουρμπισμα εφοσον σε 5 λεπτα ή σε μια ωρα θα το ξαναπαρω?

ilman3
27-02-2011, 22:16
ειναι ιδια η αντιμετωπιση?...περιμενω 2λεπτο για ξετουρμπισμα εφοσον σε 5 λεπτα ή σε μια ωρα θα το ξαναπαρω?

ναι

miltossmart
27-02-2011, 22:32
Μισό ρε παιδιά αν δεν το τουρμπίζει γιατί να περιμένει??Εγώ πχ πριν σταματήσω κοιτάζω τα τελευταία λεπτά να μην ανεβαίνει ο δίκτης του οργάνου πίεσης τουρμίνας και να είναι στο vac. Οπότε γιατί να περιμένω?Αφού και στο ρελαντί το τούρμπο περιστρέφεται όπως και στη χαλαρή οδήγηση...

ilman3
27-02-2011, 22:36
ναι αλαλ εχεις οργανο και το βλεπεις+το οτι ειναι δυσκολο να κανεις μια διαδρομη και να μην το ανοιξεις το αμαξι,καλο ειναι να περιμενει κανα λεπτο

johnk102
27-02-2011, 22:40
Έχω Smart fortwo 5 χρόνια. Πάντα περιμένω να πέσουν οι στροφές στο 1ο ξεκίνημα και μετά το σκίζω (συνήθως στο χειροκίνητο από τα paddles στο τιμόνι).
Μόνο σε περίπτωση που το έχω πατήσει πολύ, το αφήνω 2-3 λεπτά στο turbo timer. Αλλιώς το σβήνω στο καπάκι.
Μετά αν δεν κρυώσει πολύ και είναι ψηλές οι στροφές μόλις ξαναβάλω μπροστά, το σκίζω πάλι.
5 χρόνια, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Δεν θέλει πολύ προσοχή. Απλά μην το σκίζεις όταν είναι κρύο.

tsiko
27-02-2011, 22:53
αν δεν θελεις να το τουρμπιζεις υπαρχει τροπος , απλα πατας το γκαζι πολυ απαλα , και αν εχει ανηφορες απλα πηγαινεις με μικρη ταχυτητα και πολλες στροφες για να εχεις ροπη !!! εγω εδω και καιρο οδηγαω ετσι και μπορει να εχω να το τουρμισω και 1 βδομαδα συνεχομενα ενω κινουμαι καθημερινα !!! στο τελος περιμενω μισο λεπτακι και το σβηνω (εκτος του οτι δεν περιμενεις , κανεις και οικονομια) , παντα ομως με μπαρομετρο για να ξερεις ποσο μπορεις να πατησεις το γκαζι χωρις να τουρμπισει και ποτε να το αφησεις !!!

bmw330vasilis
27-02-2011, 22:59
κ μιας κ το ανεφερε ο φιλος ο tsiko...

να βαλω μπαρομετρο...μπορω να βαλω σε μια βαση σαν την υπαρχουσα των στροφομετρου-ρολοι?

δλδ να προσθεσω αλλη μια ιδια κ να βαλω μεσα ενα μπαρομετρο?

το χετε δει ?

υπαρχει μηπως καμμια ετοιμη λυση?

καθαρα για θεμα καλαισθησιας μιλαω...να χα ενα τριτο οργανο ιδιο εξωτερικα με τα αλλα δυο ρολογια?

πωλειται σαν ανταλλακτικο σκετο το κουφαρι των ρολογιων ?

κ αν ναι...μπορω να ταιριαξω μπαρομετρο?

ευχαριστω κ παλι

miltossmart
27-02-2011, 23:09
Γίνεται να το βάλεις μέσα σε ρολόι αλλά εγώ πχ δεν το έκανα γιατί μου φαίνεται υπερβολή. Άσε που πρέπει να τρυπήσεις και σε άλλα σημεία το ταμπλό. Εγώ έβαλα universal θήκη και το μπαρόμετρο ανάμεσα στα δυο οργανάκια. Απλά τα άνοιξα λίγο και τα έχω πιάσει με μόνο μια βίδα. Είναι μια χαρά. 4048

miltossmart
27-02-2011, 23:13
To μπαρόμετρο παιδιά είναι must για το smart. Θα σημφωνήσω πλήρως με τον tsiko, ότι αν βλέπεις το μπαρόμετρο μπορεί να κάνεις πολλά χλμ και να μην έχεις ζορίσει το turbo ούτε κατά διάνοια ακόμα και στις ανηφόρες. Προσωπικά το παρατήρώ πιο πολύ και από το στροφόμετρο

matyas
28-02-2011, 00:26
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας...ομως δεν μου διευκρινιζετε για τις πολλαπλες στασεις

ΟΚ θα το πω διαφορετικα απο την στιγμη που βαζεις το αυτοκινητακι σου σε κινηση (που σημαινει ανευασμα πιεσης στο λαδι που συνεπαγεται και περασμα μεγαλιτερης ποσοτητας λαδιου απο το turbo ) χρειαζεσαι χρονικη περιοδο για να "στεγνωσει" η τουρμπινα απο τα παραπανισια λαδια και καπιεσ διεργασιες που ανεφερα παραπανω.
Τωρα οταν οι στασεις ειναι σχετικα πολλες και κοντινες το μονο που θα σου απαντουσα ειναι οτι δεν κανεις και μεγαλη"ζημια" με το να το σβηνεις κατευθειαν, αλλα αυτο προυποθετει οτι δεν του δινεις και καταλαβαινει με το ποθ το "καβαλας" διοτη και αλλα προβληματα θα σου βγαλει πριν η τουρμπινα σου πει αντιο!!!!

tsiko
28-02-2011, 03:15
ΟΚ θα το πω διαφορετικα απο την στιγμη που βαζεις το αυτοκινητακι σου σε κινηση (που σημαινει ανευασμα πιεσης στο λαδι που συνεπαγεται και περασμα μεγαλιτερης ποσοτητας λαδιου απο το turbo ) χρειαζεσαι χρονικη περιοδο για να "στεγνωσει" η τουρμπινα απο τα παραπανισια λαδια και καπιεσ διεργασιες που ανεφερα παραπανω.
Τωρα οταν οι στασεις ειναι σχετικα πολλες και κοντινες το μονο που θα σου απαντουσα ειναι οτι δεν κανεις και μεγαλη"ζημια" με το να το σβηνεις κατευθειαν, αλλα αυτο προυποθετει οτι δεν του δινεις και καταλαβαινει με το ποθ το "καβαλας" διοτη και αλλα προβληματα θα σου βγαλει πριν η τουρμπινα σου πει αντιο!!!!

ναι αλλα περιμενουμε πριν το σβησουμε κατα κυριο λογο , για να πεσει η θερμοκρασια του turbo και οχι τοσο για να πεσουν τα λαδια και να μην αφησουν καταλοιπα (και γιαυτον το λογο , απλα αυτο γινεται μεσα σε λιγοτερο απο 1 λεπτο) , την πολυ ωρα 3-5λεπτα την περιμενουμε για να πεσει η θερμοκρασια της τουρμπινας απο 700+ βαθμους(σε πληρες φορτιο) στους 350 οπου δουλευει ρελαντι(για να μην το σβησουμε και απο τους 700βαθμους παγωσει αποτομα γιατι απο διαστολη θα παει σε συστολη και οταν κατι διαστελεται και συστελεται γρηγορα ραγιζει )..... οποτε αν χρησιμοποιουμε το αμαξι με υποπιεση η τουρμπινα θα ειναι στους 350-390 βαθμους και στο τελος περιμενουμε και το πολυ ενα λεπτακι να πεσουν και τα λαδια και να σιγουρευτουμε οτι εχει κρυωσει πληρως και το σβηνουμε , αμα θελεις βεβαια το σβηνεις και σχεδον κατευθειαν απλα για να εισαι εντελως καλυμενος υπερβαλεις και λιγακι !!!

bmw330vasilis
28-02-2011, 09:25
κ μιας κ το ανεφερε ο φιλος ο tsiko...

να βαλω μπαρομετρο...μπορω να βαλω σε μια βαση σαν την υπαρχουσα των στροφομετρου-ρολοι?

δλδ να προσθεσω αλλη μια ιδια κ να βαλω μεσα ενα μπαρομετρο?

το χετε δει ?

υπαρχει μηπως καμμια ετοιμη λυση?

καθαρα για θεμα καλαισθησιας μιλαω...να χα ενα τριτο οργανο ιδιο εξωτερικα με τα αλλα δυο ρολογια?

πωλειται σαν ανταλλακτικο σκετο το κουφαρι των ρολογιων ?

κ αν ναι...μπορω να ταιριαξω μπαρομετρο?

ευχαριστω κ παλι

φιλοι μου ειστε κατατοπιστικοτατοι στο θεμα ξετουρμπισματος

νομιζω οτι καταλαβα αυτο που ακριβως ηθελα

ωστοσο στο θεμα του μπαρομετρου...μιας κ με εβαλε στη μπριζα ο φιλος τσικο...μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε πως θα το κανω να χει εργοστασιακη εμφανιση με τριτο ρολοι στην μεση?

miltossmart
28-02-2011, 10:45
Όπως σε ενημέρωσε το παιδί που το έχει κάνει γίνεται απλά συνήθως είναι πολύ ακριβό το όργανο πίεσης που χωράει μέσα στο ρολόι. Επίσης θα διαπιστώσεις αν πας να το βάλεις μόνος ότι για να χωρέσει ανάμεσα στα δυο άλλα πρέπει να ξεβιδώσεις τελέιως τα άλλα δυο όργανα και να τα ξαναβιδώσεις σε άλλες καινούργιες τρύπες αλλιώς δε χωράει. Χρησιμοποιώντας universal μικρή (52mm) θήκη μπορείς να βάλεις το οργανάκι ανάμεσα στα άλλα δυο μετακινώντας τους βραχίονες στήριξής τους. (ανοίγοντας δηλ το κενό μεταξύ τους). Για να γίνει αυτό αφαιρείς τις 2 από τις τρεις βίδες και κρατάς τη μια μόνο που όμως είναι αρκετή μιας και ο βραχίονας στηρίζεται και από το ταμπλό. Η μόνη καινούργια τρύπα που ανοίγεις είναι για τη universal θηκούλα που είναι εσωτερικά κάτω από το safety triangle. Προσωπικά νομίζω ότι θα τα καταφέρεις μια χαρά μόνος. Είναι πολύ εύκολο και υπάρχουν οδηγίες από τον KANE στο www.evilution.co.uk (http://www.evilution.co.uk)

matyas
01-03-2011, 00:37
ναι αλλα περιμενουμε πριν το σβησουμε κατα κυριο λογο , για να πεσει η θερμοκρασια του turbo και οχι τοσο για να πεσουν τα λαδια και να μην αφησουν καταλοιπα (και γιαυτον το λογο , απλα αυτο γινεται μεσα σε λιγοτερο απο 1 λεπτο) , την πολυ ωρα 3-5λεπτα την περιμενουμε για να πεσει η θερμοκρασια της τουρμπινας απο 700+ βαθμους(σε πληρες φορτιο) στους 350 οπου δουλευει ρελαντι(για να μην το σβησουμε και απο τους 700βαθμους παγωσει αποτομα γιατι απο διαστολη θα παει σε συστολη και οταν κατι διαστελεται και συστελεται γρηγορα ραγιζει )..... οποτε αν χρησιμοποιουμε το αμαξι με υποπιεση η τουρμπινα θα ειναι στους 350-390 βαθμους και στο τελος περιμενουμε και το πολυ ενα λεπτακι να πεσουν και τα λαδια και να σιγουρευτουμε οτι εχει κρυωσει πληρως και το σβηνουμε , αμα θελεις βεβαια το σβηνεις και σχεδον κατευθειαν απλα για να εισαι εντελως καλυμενος υπερβαλεις και λιγακι !!!
δεν διαφωνω απλα δεν ηθελα να εμβαθυνω το θεμα αλλα ο πρωτος κυριοσ λογος ειναι το να μην βρασουν τα λαδια απο συνδιασμο θερμοκρασιας και ακινησιας του λυπαντικου, λογο του οτι δεν δουλευει το μοτερ!!!
ραγισμα στο μαντεμι ερχεται πιο εφκολα απο το τοι εκτειθεται στο περιβαλλον και συχνα πυκνα ερχεται σε επαφη με νερο οπου την ακουει...

bmw330vasilis
01-03-2011, 18:31
...μηπως ξερετε να μου πειτε αν τα μαμα ρολογια εχουν ''πλακα'' 52mm ή 60mm?

θελω με λιγα λογια να ''πειραματιστω'' στο να χωρεσω ενα μπαρομετρο στο υπαρχον ρολοι!

πρεπει να αγορασω μπαρομετρο 52mm ¨η 60mm?

ευχαριστω!

tettix
01-03-2011, 18:54
η πλάκα είναι 72, αλλά cropάρει στα 63 (αυτό θες) και στο χείλος είναι 64 :P
60mm είναι αυτό που χρειάζεσαι αλλά δε ξέρω το βάθος κατά πόσο θα είναι αρκετό...
επίσης θα πρότεινα να πάρεις μπαρόμετρο με 1,2 ή 1,5 bar μέγιστο (εκτός αν πρόκειται να περνάς τα 1,5) και όχι 2bar, έτσι θα έχεις καλύτερη κλίμακα/κίνηση στη βελόνα :)

crazymini
21-06-2011, 18:16
ΡΕ παιδες,να ρωτησω κ εγω κατι??πηρα πριν 3 μερες ενα σμαρτακι κ'εχω αγχωθει με το θεμα τουρμπινα!!!
λετε οτι θελει 2-3 λεπτα ρελαντι πριν το σβησουμε,οκ κανενα προβλημα,αλλα οταν σταματαμε να βαλουμε βενζινη τοτε τι κανουμε?????(δεν νομιζω οτι ο βενζινας θα περιμενει εμας
ωστε να ξετουρμπιστει το αμαξι!!!!!!!)οποτε στην περιπτωση αυτη αναγκαστικα σβηνουμε κατευθειαν,ετσι δεν ειναι???????

zannakis
21-06-2011, 18:54
ΡΕ παιδες,να ρωτησω κ εγω κατι??πηρα πριν 3 μερες ενα σμαρτακι κ'εχω αγχωθει με το θεμα τουρμπινα!!!
λετε οτι θελει 2-3 λεπτα ρελαντι πριν το σβησουμε,οκ κανενα προβλημα,αλλα οταν σταματαμε να βαλουμε βενζινη τοτε τι κανουμε?????(δεν νομιζω οτι ο βενζινας θα περιμενει εμας
ωστε να ξετουρμπιστει το αμαξι!!!!!!!)οποτε στην περιπτωση αυτη αναγκαστικα σβηνουμε κατευθειαν,ετσι δεν ειναι???????

προσωπικα παω στο βενζιναδικο βγαινω το εχω αναμενω μου λεει μπορεις να το σβησεις του απαντω sorry φιλε αν θες περιμενε εσυ 2 λεπτα για την τουρμπινα. αν και οι περισσοτεροι βαζουν ενω ειναι αναμενω..

ilman3
21-06-2011, 18:55
μπορεις απλα πριν φτασεις να πηγαινεις σχετικα σιγα χωρις να του βγαζεις τα ματια κ να το σβηνεις......

crazymini
21-06-2011, 19:05
μαλλον σιγα πριν ειναι το καλυτερο,γιατι με αναμμενη μηχανη ειναι και καπως επικινδυνο!!

bmw330vasilis
21-06-2011, 20:06
θεωρω οτι ειναι υπερβολη το να μην σβησουμε τον κινητηρα για 5-10 λεπτα ,για τον α ή β λογο!

το θεμα ειναι να μην κρυωσουν τα λαδια μεσα στην τουρμπινα...γι αυτο κ η διαδικασια ξετουρμπισματος!

στο 5 λεπτο που θα εφοδιαστεις βενζινη δεν προκειται να παθει τιποτα το αυτοκινητο!

προσωπικα το σβηνω παντα αμεσως!

crazymini
21-06-2011, 20:42
φιλε μου βασιλη αν ειναι αυτος ο λογος τοτε πιστευω οτι εχεις δικιο.

Sphinxgr
21-06-2011, 20:56
1) Πας στην πόλη σιγά σιγά και σταματας. Ναι το σβήνεις αμέσως
2) πας αργά μεν, σε ανηφορικό δρόμο δε. Ναι πριν σταματήσεις θέλει κρύωμα
3) Πας γρήγορα οπουδήποτε. Ναι πριν σταματήσεις θέλει κρύωμα
4) Πας εθνική. Ναι πριν σταματήσεις θέλει κρύωμα

Πως κρυώνει?

Ο καλύτερος τρόπος ψύξης του υπερσυμπιεστή είναι ενώ κινούμαστε να ανεβάζουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα στο κιβώτιο ταχυτήτων και να το αφήνουμε να κυλάει χωρίς καθόλου γκάζι. Έτσι επιτυγχάνουμε την τροφοδότηση της τουρμπίνας με φρέσκο - κρύο αέρα και την άμεση, αποτελεσματική ψύξη της. . Όσο περισσότερες οι στροφές λειτουργίας του κινητήρα τόσο μεγαλύτερη η ποσότητα αέρα που θα εισάγετε και γι'αυτό προτείνεται το ανέβασμα ταχύτητας στο κιβώτιο έτσι ώστε να γίνεται όσο το δυνατόν πιο ομαλά και σταδιακά η ψύξη και όχι απότομα. Να σημειωθεί πως το Turbo των Smart είναι υδρόψυκτο

Άλλοι τροποι?
* Το αφηνουμε σταματημένο για 2-3 λεπτά με το καλοριφέρ ανοιχτό στην εισαγωγή αέρα απο έξω
* κάνουμε βόλτες ήρεμα κ χαλαρα για 2-3 λεπτά (γιατί να μην τις κάνουμε 5 λεπτά πριν φτάσουμε?)

crazymini
21-06-2011, 21:14
ωραιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tsiko
22-06-2011, 03:30
θεωρω οτι ειναι υπερβολη το να μην σβησουμε τον κινητηρα για 5-10 λεπτα ,για τον α ή β λογο!

το θεμα ειναι να μην κρυωσουν τα λαδια μεσα στην τουρμπινα...γι αυτο κ η διαδικασια ξετουρμπισματος!

στο 5 λεπτο που θα εφοδιαστεις βενζινη δεν προκειται να παθει τιποτα το αυτοκινητο!

προσωπικα το σβηνω παντα αμεσως!

το κρυωμα δεν το κανουμε μονο για φυγουν τα λαδια απο την τουρμπινα αλλα και για να φτασει η τουρμπινα κοντα στη θερμοκρασια που δουλευει ρελαντι(350 βαθμους περιπου) , με ενα δυο ανοιγματα του τουρμπο η θερμοκρασια φτανει αμεσως τους 700βαθμους , εαν εσυ εκει που εχει 700 βαθμους το σβησεις απευθειας , συμβαινει το φαινομενο συστολης-διαστολης και μειωνεις την ζωη της τουρμπινας ...... για να φτασει η τουρμπινα απο τους 700 στους 350 θελει περιπου 7 λεπτα σε μια μεση εξωτερικη θερμοκρασια 16-19 βαθμους (και παντα μιλαμε για χρονους στο ρελαντι , οταν την κρυωνεις εν κινησει δηλαδη πηγαινωντας χαλαρα , σαφως ο χρονος ειναι αρκετα μικροτερος)........ με λιγα λογια ο καλυτερος τροπος ξετουρμπισματος ειναι να πηγαινεις 2-3 λεπτα πριν φτασεις χαλαρα και μολις φτασεις να περιμενεις περιπου 30δευτερα να φυγουν και τα λαδια και κανεις οτι το καλυτερο για την τουρμπινα σου .....

tsiko
22-06-2011, 03:37
1) Πας στην πόλη σιγά σιγά και σταματας. Ναι το σβήνεις αμέσως
2) πας αργά μεν, σε ανηφορικό δρόμο δε. Ναι πριν σταματήσεις θέλει κρύωμα
3) Πας γρήγορα οπουδήποτε. Ναι πριν σταματήσεις θέλει κρύωμα
4) Πας εθνική. Ναι πριν σταματήσεις θέλει κρύωμα

Πως κρυώνει?

Ο καλύτερος τρόπος ψύξης του υπερσυμπιεστή είναι ενώ κινούμαστε να ανεβάζουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα στο κιβώτιο ταχυτήτων και να το αφήνουμε να κυλάει χωρίς καθόλου γκάζι. Έτσι επιτυγχάνουμε την τροφοδότηση της τουρμπίνας με φρέσκο - κρύο αέρα και την άμεση, αποτελεσματική ψύξη της. . Όσο περισσότερες οι στροφές λειτουργίας του κινητήρα τόσο μεγαλύτερη η ποσότητα αέρα που θα εισάγετε και γι'αυτό προτείνεται το ανέβασμα ταχύτητας στο κιβώτιο έτσι ώστε να γίνεται όσο το δυνατόν πιο ομαλά και σταδιακά η ψύξη και όχι απότομα. Να σημειωθεί πως το Turbo των Smart είναι υδρόψυκτο

Άλλοι τροποι?
* Το αφηνουμε σταματημένο για 2-3 λεπτά με το καλοριφέρ ανοιχτό στην εισαγωγή αέρα απο έξω
* κάνουμε βόλτες ήρεμα κ χαλαρα για 2-3 λεπτά (γιατί να μην τις κάνουμε 5 λεπτά πριν φτάσουμε?)

στο 2 και στο 4 εχω 2 ενστασεις , εν μερει εχεις δικιο απλα αν εχεις μπαρομετρο να βλεπεις την πιεση στο τουρμο μπορεις να κανεις τις διαδρομες σου χωρις καν να σηκωσεις πιεση πανω απο το 0 , εγω για παραδειγμα και για λογους οικονομιας και για να μην περιμενω το κρυωμα μπορει να περασει και ολοκληρη εβδομαδα και το μπαρομετρο παντα να δουλευει απο απο -0,5 μεχρι -0,1 ακομα και σε ταξιδι απλα το δουλευω με πολλες στροφες για να εχει ροπη και να μπορεις να κινηθεις σε ικανποιητικους ρυθμους !!!! και για το θεμα οικονομιας να πω οτι με βαρυ ποδι μπορει να χρειαστω 35-40Ε την βδομαδα ενω οπως το παω τωρα χρειαζομαι περιπου 20Ε (βεβαια μενω αιγιο και οχι αθηνα , παιζει πολυ σημαντικο ρολο)........

Sphinxgr
22-06-2011, 06:51
στο 2 και στο 4 εχω 2 ενστασεις , εν μερει εχεις δικιο απλα αν εχεις μπαρομετρο να βλεπεις την πιεση στο τουρμο μπορεις να κανεις τις διαδρομες σου χωρις καν να σηκωσεις πιεση πανω απο το 0 , εγω για παραδειγμα και για λογους οικονομιας και για να μην περιμενω το κρυωμα μπορει να περασει και ολοκληρη εβδομαδα και το μπαρομετρο παντα να δουλευει απο απο -0,5 μεχρι -0,1 ακομα και σε ταξιδι απλα το δουλευω με πολλες στροφες για να εχει ροπη και να μπορεις να κινηθεις σε ικανποιητικους ρυθμους !!!! και για το θεμα οικονομιας να πω οτι με βαρυ ποδι μπορει να χρειαστω 35-40Ε την βδομαδα ενω οπως το παω τωρα χρειαζομαι περιπου 20Ε (βεβαια μενω αιγιο και οχι αθηνα , παιζει πολυ σημαντικο ρολο)........

Ενδεικτικό της θερμοκρασίας της τουρμπίνας δεν είναι το μπαρόμετρο. Αλλά το πυρόμετρο. Το μπαρόμετρο έιναι μπακάλικος έμμεσος τρόπος

Για το θέμα της οικονομίας ρόλο παίζει να οδηγάς γύρω απο τη ροπή. Η πίεση και οι στροφές είναι δευτερεύοντα και πολλές φορές επεξηγούνται λανθασμένα

tsiko
22-06-2011, 17:48
Ενδεικτικό της θερμοκρασίας της τουρμπίνας δεν είναι το μπαρόμετρο. Αλλά το πυρόμετρο. Το μπαρόμετρο έιναι μπακάλικος έμμεσος τρόπος

Για το θέμα της οικονομίας ρόλο παίζει να οδηγάς γύρω απο τη ροπή. Η πίεση και οι στροφές είναι δευτερεύοντα και πολλές φορές επεξηγούνται λανθασμένα

ναι συμφωνω οτι το πυρομετρο ειναι αυτο που θα μας δωσει την σωστη εικονα στο τι γινεται με την τουρμπινα , αλλα και με το μπαρομετρο μπορει να ειναι μπακαλιστικος , αλλα αφου κανεις μια διαδρομη που σε ολοκληρη αυτη τη διαδρομη η τουρμπινα δουλευει υποπιεση , βαση λογικης δεν θα εχει ζεσταθει.....
και οσο για την καταναλωση , σωστος και παλι απλα με το μπαρομετρο εχεις ενα μπουσουλα για το πως να κινηθεις ( δουλευει και λιγο σαν hallmeter) ουσιαστικα για να το δουλευεις υποπιεση πρεπει να πατας πολυ απαλα και προοδευτικα το γκαζι , και να το δουλευεις κοντα στην ροπη του οπως ειπες , ειδικα σε ανηφορες .....

zannakis
23-06-2011, 10:55

δλδ καθε βραδυ για να παω σπιτι βγαινω περιφερειακο παω με 90-110 ολη η διαδρομη σχεδον ανηφορα βγαινω και μετα ειναι κατηφορα για 1,2 χλμ αν δεν παταω γκαζι και ανεβαζω ταχυτητες κρυωνει πιο γρηγορα?? γιατι καθομαι κανω τσιγορο ακουω 2-3 τραγουδια για να περασει το 6-7λεπτο και υστερα το σβηνω. μπορω να το σβηνω πιο γρηρορα ετσι?

Sphinxgr
23-06-2011, 11:12
Ναι! Τραβάει κρύο φρέσκο αέρα και ψύχει τα πάντα. Κατεβαίνεις με 6η χωρίς γκάζι για 2-3 λεπτά και είσαι οκ. Αν θες περίμενε και ένα λεπτό μετά για ψυχολογικούς λόγους :)

zannakis
23-06-2011, 11:34
αντε ρε! να'σαι καλα Sphinxgr :thumb: